{LINKS_AD_DOC_BOX}']['cache_html'] = '0'; $conf['{LINKS_AD_DOC_BOX}']['func'] = 'Get_Links_Content_Box'; $conf['{LINKS_AD_DOC_BOX}']['prms'] = 'doc'; $conf['{LINKS_AD_GENERAL_BOX}']['cache_html'] = '0'; $conf['{LINKS_AD_GENERAL_BOX}']['func'] = 'Get_Links_Content_Box'; $conf['{LINKS_AD_GENERAL_BOX}']['prms'] = 'general'; $conf['{GET_MAIN_LAST_COMMENT}']['cache_expired'] = 0; $conf['{GET_MAIN_LAST_COMMENT}']['cache_modified'] = '1395-12-17 13:38:48'; $conf['{GET_MAIN_LAST_COMMENT}']['cache_html'] = '1'; $conf['{GET_MAIN_LAST_COMMENT}']['func'] = 'Get_Main_Block_Child9'; ?>{LINKS_AD_DOC_BOX}']['cache_html'] = '0'; $conf['{LINKS_AD_DOC_BOX}']['func'] = 'Get_Links_Content_Box'; $conf['{LINKS_AD_DOC_BOX}']['prms'] = 'doc'; $conf['{LINKS_AD_GENERAL_BOX}']['cache_html'] = '0'; $conf['{LINKS_AD_GENERAL_BOX}']['func'] = 'Get_Links_Content_Box'; $conf['{LINKS_AD_GENERAL_BOX}']['prms'] = 'general'; $conf['{GET_MAIN_LAST_COMMENT}']['cache_expired'] = 0; $conf['{GET_MAIN_LAST_COMMENT}']['cache_modified'] = '1395-12-17 13:38:48'; $conf['{GET_MAIN_LAST_COMMENT}']['cache_html'] = '1'; $conf['{GET_MAIN_LAST_COMMENT}']['func'] = 'Get_Main_Block_Child9'; ?> طالبان خلبان زن افغان را سنگسار کرد+تکذیبیه - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۳:۴۱
 
۶
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۰۷ ساعت ۱۶:۴۶
کد مطلب : ۲۹۰۷۷۸

طالبان خلبان زن افغان را سنگسار کرد+تکذیبیه

طالبان خلبان زن افغان را سنگسار کرد+تکذیبیه
گروه بین الملل: صفیه فیروزی، خلبان زن ارتش افغانستان، خبر سنگسار شدن خود را تکذیب کرد.
او به شبکه  افغانستان اینترنشنال گفت که صحیح و سالم است و از کشور خارج شده است. شایعه سنگسار صفیه فیروزی به دست طالبان در روزهای اخیر به صورت گسترده‌ای در رسانه‌ها منتشر شده بود. در این خبر آمده بود: تروریست‌های طالبان زمانی که روی کار آمدند ادعای تغییر داشت و حتی اعلام کرده بود که زنان می‌توانند با رعایت پوشش اسلامی به کار خود برگردند. اما بسیاری از زنان شاغل افغانستان در هفته گذشته از کار بیکار شدند اما در این میان سرنوشت صفیه فیروزی از همه تلخ‌تر بود. این خلبان زن افغانستانی توسط طالبان سنگسار شد. صفیه فیروزی، یکی از چهار زن خلبان نیروی هوایی افغانستان است. فردی که در دهه ۹۰ و بعد از تصرف افغانستان توسط طالبان، همراه خانواده‌اش به پاکستان مهاجرت کرد. اما بعد از سقوط طالبان فیروزی و خانواده‌اش به کابل برگشتند.او هنگامی که در دبیرستان تحصیل می‌کرد با دیدن یک آگهی تلویزیونی به آکادمی نظامی رفت تا خلبان شود. صفیه فیروزی در آنجا متوجه شد که فرماندهی نیرو‌های هوایی افغانستان در جستجوی دخترانی است که در بخش خلبانی آموزش ببینند و خدمت کنند. به گفته صفیه فیروزی، ۱۳ دختر در آن برنامه درخواست دادند، اما تنها او توانست در امتحانات موفق شود و به عنوان خلبان وارد نیروی هوایی افغانستان شود. دومین زن خلبان افغانستانی. صفیه فیروزی در دوران آموزشی، با همسر خود محمد جواد نجفی آشنا شد و بعد‌ها با وی ازدواج کرد. این خلبان زن افغانستانی در سال ۲۰۱۵ دوران آموزشی خود را تمام کرد. او در این مدت فرزندی به نام نرگس را به دنیا آورد، اما مجددا به کار برگشت. او در این مدت هزار پرواز انجام داده بود و یکی از زنان خلبان موفق کشورش بود. فیروزی با هواپیمای c-۲۰۸ پرواز می‌کرد. هواپیمای ترابری که گفته می‌شود در هنگام جنگ علیه دشمن بسیار مهم است. به خصوص درباره کشور کوهستانی مانند افغانستان که از این هواپیما برای انتقال تجهیزات به نیرو‌های زمینی استفاده می‌شود. بعد از سقوط طالبان کم کم زمینه اشتغال و فعالیت زنان در جامعه افغانستان فراهم شده بود و صفیه فیروزی می‌خواست بر دیگر زنان تاثیر بگذارد. حتی اگر با چالش‌های بسیاری مواجه باشد. 
برچسب ها: افغانستان

۱۴۰۰/۰۶/۰۷ ۱۷:۰۱
آقای انبارلوئی! تحویل بگیرید. دوستان طالب هستند. (376492)
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۶/۰۸ ۱۳:۳۷
بنده طرفدار تطهیر طالبان نیستم ولی من این خبر رو در هیچ خبرگزاری معتبری ندیدم. واقعا چرا منبع خبر رو ذکر نمی کنید. (376514)
۱۴۰۰/۰۶/۰۹ ۱۷:۰۹
خداروشکر فرار کرده (376541)
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۶/۰۹ ۱۳:۰۲
خدارا شکر که سالم است. (376535)
۱۴۰۰/۰۶/۱۰ ۰۳:۰۹
خداروشکر چقد من ناراحت این خانوم بودم (376553)
۱۴۰۰/۰۶/۱۸ ۲۱:۴۶
هر نوع نظامی گری کار مردانه است و قطعا یک مرد به خاطر قدرت بالاتر بدنی برتر است (376793)