به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۴ - ۲۰:۵۵
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ ساعت ۱۰:۱۸
کد مطلب : ۲۹۱۷۷۳
این بیماری در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است بروز کند

چه افرادی مستعد ابتلا به قارچ سیاه هستند؟

چه افرادی مستعد ابتلا به قارچ سیاه هستند؟
گروه جامعه: یک متخصص داخلی و آندوسکوپی در همدان از نادر و غیر قابل انتقال بودن قارچ سیاه خبر داد و گفت: این بیماری در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است بروز کند. به گزارش ایسنا، دکتر طوس کیانی، اظهار کرد: عفونت قارچ سیاه یک بیماری جدید نیست و از زمان‌های قبل این بیماری وجود داشته و در طبیعت به طور طبیعی نیز وجود دارد، اما شرایط بیماری زایی این عفونت قارچی نیاز به شرایط خاص دارد، بنابراین احتمال بروز ابتلا به این قارچ نادر است.

وی با بیان اینکه قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس یک بیماری جدید نیست، تصریح کرد: این بیماری در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و تحت شرایط خاص از دارو‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند، ممکن است بروز کند.

دکتر کیانی با بیان اینکه این بیماری از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود و بروز آن در بدن افرادی که در شرایط خاص قرار دارند احتمال وقوع دارد، تاکید کرد: افرادی که شیمی درمانی می‌شوند و افرادی که از دارو‌های روماتیسمی استفاده می‌کنند همچنین افراد دیابتی به علت سیستم ایمنی ضعیفی که دارند، احتمال وقوع قارچ سیاه در آن‌ها وجود دارد، اما این احتمال بسیار نادر است و شایع نیست.

وی علت نام‌گذاری این بیماری را تحت عنوان قارچ سیاه ایجاد لکه‌های سیاه در قسمتی از بافت‌های بدن دانست و گفت: این بیماری قسمت فوقانی دستگاه تنفسی شامل بینی، حلق و گلو، قسمت تحتانی دستگاه تنفسی شامل ریه و مجاری تنفسی و دستگاه گوراشی را درگیر می‌کند و لکه‌های سیاهی را ایجاد کرده و باعث نکروز در ناحیه درگیر می‌شود به همین دلیل به آن قارچ سیاه گفته می‌شود.

این پزشک متخصص یادآور شد: عفونت قارچ سیاه بیماری درمان پذیری بوده و مبتلایان به این بیماری تحت نظر پزشک درمان می‌شوند و در برخی موارد در صورت نیاز به جراحی بافت‌های مرده ناشی از درگیری با قارچ که دچار نکروز شده اند تحت عمل جراحی برداشته می‌شود.

وی بر عدم استفاده خودسرانه از دارو‌های کورتونی تاکید کردو افزود: با توجه به شرایط فعلی که در وضعیت کرونا قرار داریم، توصیه می‌شود مردم از مصرف خودسرانه دارو‌های حاوی کورتون خودداری کنند.وی علت گره خوردن قارچ سیاه با بیماری کرونا را توضیح داد و گفت: مبتلایان به کرونا در برخی موارد در شرایطی قرار دارند که پزشکان برای نجات جان آن‌ها ازدسته دارو‌های کورتن استفاده می‌کنند، همچنین برخی مبتلایان شرایط خاصی را دارند که مستعد ابتلا به قارچ سیاه را دارند، بنابراین توصیه می‌شود مردم نگران عفونت قارچ سیاه نباشند چرا که این بیماری بسیار نادر است و شرایط خاصی را برای ابتلا می‌طلبد.

دکتر کیانی با بیان اینکه نابینایی یکی از عوارض ابتلا به قارچ سیاه است، گفت: این بیماری قابل انتقال نبوده و در صورتیکه فردی به قارچ سیاه مبتلا شود تحت نظر پزشک متخصص درمان می‌شود.