به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۳:۴۴
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ساعت ۰۳:۱۰
کد مطلب : ۲۹۲۶۰۰
هزاران نفر از مردم پنجشیر بر اثر گرسنگی در حال مرگ هستند

جعفریان: طالبان خانه به خانه به دنبال دختران جوان برای جهاد نکاح هستند

جعفریان: طالبان خانه به خانه به دنبال دختران جوان برای جهاد نکاح هستند
گروه سیاسی: حسین جعفریان «مستندساز و نویسنده ایرانی حوزه افغانستان» که ساکن مشهد است سه‌شنبه‌شب در یک لایو اینستاگرام اعلام کرد در ارتباطاتی که عصر امروز به سختی با برخی از ساکنان پنجشیر داشته‌ام آنان گفته‌اند هزاران غیرنظامی به دلیل چند هفته محاصره کامل، از ترس کشتار و اسارت با کودکان و سالمندان به کوه‌ها پناه برده‌اند و روزهاست که غذایی برای خوردن ندارند و در آستانه یک فاجعه بزرگ انسانی و مرگ هزاران انسان بی‌گناه بر اثر شقاوت‌پیشگی تروریست‌های طالبان، القاعده، داعش و نیروهای پاکستانی قرار داریم. وی خطاب به مسوولان جمهوری اسلامی ایران گفت کسی از شما انتظار دخالت نظامی ندارد، فقط از مجامع جهانی بخواهید جلوی این نسل‌کشی یک قوم مظلوم توسط یک گروه تروریستی وحشی و بی‌رحم را بگیرند. 
«حسین جعفریان» که دو دوره رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشور افغانستان بود در ادامه لایو اینستاگرام خود با بیان اینکه ادعای کمک به مظلومان ما هم به گند کشیده شده و آبرویی برای ما در نزد مردم مظلوم افغانستان خصوصا فارس‌زبان و شیعه‌های هزاره که حدود ۵۰ درصد جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهند باقی نمانده گفت: تروریست‌های پنجابی طالبان خانه به خانه به دنبال دختران جوان اقوام تاجیک «فارس»، ازبک «ترک» و هزاره «شیعه‌های فارس» هستند! پدر یک خانواده غیرپشتون از قندوز شخصا به من اعلام کرد از ۵ فرزند دخترم، نیروهای طالبان ۴ نفر را برای جهاد نکاح با خود برده و دخترم چهارم من را با این عنوان که هدیه امارت اسلامی به شماست، نبردند! بسیاری از دختران شیعه هزاره را هم برای جهاد نکاح در منطقه مالستان با خود برده‌اند.
اظهارات جعفریان در زمینه جهاد نکاح طالبان از این منطر قابل تامل است که او چند هفته پیش گفته بود: «الان شاهد شایعاتی درباره جست‌وجوی خانه به خانه طالبان برای یافتن زنان بین ۱۲ تا ۴۵ سال و مسائلی چون جهاد نکاح و این‌گونه مباحث هستیم. اما اگر این مسائل واقعیت داشت در حال حاضر که طالبان، مناطق پرجمعیتی چون قندهار و هرات را تصرف کرده است باید مصادیقی از این مساله را مشاهده می‌کردیم که این‌طور نبوده است. البته همان‌طور که گفتم نمی‌توان به صورت سیاه یا سفید به مساله نگاه کرد و این‌طور هم نیست که بگوییم چنین مسائلی کاملا بی‌پایه و اساس است.»
جعفریان همچنین گفت: دیدید کابینه فراگیر «همه‌شمول!» که طالبان وعده‌اش را داده بود چه شد؟ یک کابینه «طالبان‌شمول» و ملاشمول! که حتی شیعه را هم به آن راه ندادند دو نفر تاجیک و ازبک هم که نامشان در بین وزیرانشان دیده می‌شود، از اعضای گروه طالبان هستند! یعنی بک کابینه ۱۰۰ درصد طالبانی و ۶۰ درصد غیرپشتون هم بروند پی‌کارشان!حالا منتظر باشید تا وعده‌هایی هم که به شما داده‌اند را عمل کنند. وی اصافه کرد: اینها از قبر شهیداحمدشاه مسعود هم نگذاشتند، اینها حتی حفظ ظاهر هم نکردند و ماهیت پلید خود را نشان دادند و شیشه منقش به آیات قران روی مرقد را هم خرد کردند تا نشان بدهند اینها «شوونیست» (نژادپرست) هستند نه صرفا یک فرقه مذهبی افراطی! بلکه ترکیبی است توام  از شوونیسم و ارتجاع مذهبی افراطی.
در این لایو، روح الله رضوی فعال مدنی ایرانی که برای کمک به مهاجران افغان به مرز و نقطه مرزی زهک سیستان در نزدیک زابل رفته گفت: وضعیت فاجعه‌باری است همه مهاجران فارس‌زبان هستند و شیعه و بسیاری از آنان از اقشار متوسط هستند، اما به دلیل تصمیم مسوولان جمهوری اسلامی ایران، توسط ماموران مرزی همه آنها عودت داده می‌شوند در حالیکه بسیاری از آنان سالمند و کودک هستند و سر مرز حتی آب خوردن و یک تکه نان برای دادن به آنها نیز وجود ندارد و از تشنگی و گرسنگی له‌له می‌زنند و مطمئنا در راه بازگشت بسیاری از آنان در بیابان‌ها از گرسنگی و تشنگی می‌میرند.

یادی از شهدا
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ۰۶:۵۷
مسلمان بودن فقط نماز خواندن و روزه گرفتن نیست چون در هر کجای ملک خدا که فساد و گناه شود باید مسلمان واقعی جهاد کند و اعتراض کند و برای احقاق حق قیام کند وگرنه ابوموسی شعری هم نماز می خواند و علی ابن ابیطالب را از حکومت عزل می کند و کاری به ظلم و فساد هم ندارد و به قلب جهنم خدا می رود!!
ظلم در افغانستان باشد یا چین یا آمریکا باید مسلمانان قیام کنند و تکلیف شرعی است !!!!!!! (376720)
۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ۰۹:۳۴
من احساس شرمندگی می کنم از اینکه طالبان را به ایران دعوت کردند
نمی توانیم حداقل کمی آب و غذا به افغانهای آواره در مرز بدهیم و سپس برشان برگردانیم (376722)
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ۲۰:۱۶
مسلمان عراقی ومسلمان سوریه ی همان قدر مسلمان هست که مسلمان افغانی هست..اگر انجا داعش بود اینجا اتحاد داعش وطالبان و القاعده برمبنای منافع بر طبل مظلوم ومستغعف نزنیم که گرفتار خشم وعذاب خداوند خواهیم شد..مصالحه با دشمن خدا اخر عاقبت خوشی ندارد (376746)
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ۲۰:۵۰
آقای جعفریان بهتر است بجای تاسف خوردن ولایت گذاشتن شخصا به کمک مردم افعانستان بروید ودین خود رابه آنان ادانمایید (376748)
۱۴۰۰/۰۶/۲۰ ۱۳:۰۷
دین او همین مقاله بود.
به قول زمان جنگ ایران و عراق
، همین قلم در دست ما اصلحه ما است
کشور چندین گروه مخالف نیروی نظامی دارد، دستگاه دیپلماسی دارد و ... (376824)
۱۴۰۰/۰۶/۱۹ ۰۶:۲۵
تازه آغاز کار طالبان است، این راه مخوف ادامه دارد و کسی نیست که جلودارش باشد، پناه باخدا. (376801)
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۶/۲۰ ۱۰:۲۸
هل من ناصرا" ینصرنی؟ (376815)
آقا رضا
Romania
۱۴۰۰/۰۶/۲۰ ۱۲:۴۲
اقوام مغلوب به جای مظلوم نمایی بهتر است جنگیدن را یاد بگیرند و حق خود را از ظالم بستانند.فکر میکنم سید حسن نصر الله رهبر مقاومت لبنان میتواند کمکشان کند. (376823)