به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۱۲ - ۱۹:۱۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ساعت ۰۹:۲۲
کد مطلب : ۲۹۲۶۲۶

قارچ سیاه ارتباطی با شیوع کرونا ندارد

قارچ سیاه ارتباطی با شیوع کرونا ندارد
گروه جامعه: به گفته یک پزشک فوق تخصص عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، قارچ سیاه ارتباطی با شیوع کروناویروس ندارد، تاکید کرد که مبتلایان به نقص سیستم ایمنی بیشتر در معرض ابتلا به قارچ سیاه هستند.اورنگ ایلامی  در خصوص بیماری قارچ سیاه به خبرنگاران گفت: این بیماری به دلیل تغییراتی که در سیستم تنفسی، بینی و چشم افراد به حالت لکه‌های سیاه رنگ ایجاد می‌کند که به صورت عامیانه «قارچ سیاه» نامیده می ‌شود.

معاون درمان علوم پزشکی شیراز ضمن تاکید بر لزوم پرهیز کامل از مصرف خودسرانه دارو برای درمان قارچ سیاه، هشدار داد: مصرف داروهایی نظیر "کورتون" و "دگزامتازون" با دوز بالا و کاهش سطح ایمنی بدن، موجب ابتلا به قارچ سیاه می‌شود.عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: «موکورمایکوزیس» یا «قارچ سیاه» بیماری نادری است که از گذشته وجود داشته و ارتباطی به ویروس کرونا ندارد.

در نقاط پرگرد و غبار تردد نکنید
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مبتلایان دیابت و دیگر گروه‌های در معرض خطر قارچ سیاه توصیه کرد تا از تردد در محل‌های پُر گرد و غبار نظیر اماکنی که در حال تخریب ساختمانی و ساخت و ساز هستند، بپرهیزند.
ایلامی اضافه کرد: در مواردی که احتمال ابتلای پوستی وجود دارد نیز به افراد در معرض خطر توصیه می‌شود از کارهای ساختمانی، باغبانی و خاک برداری خودداری کنند و اگر ناگزیر به انجام این فعالیت‌ها هستند، از وسایل حفاظت فردی مناسب استفاده کنند.

علائم سینوزیت را جدی بگیرید
او با اشاره به اینکه این افراد باید علایم ابتلا به بیماری قارچ سیاه که می‌تواند شبیه یک سینوزیت معمولی باشد را جدی بگیرند، گفت: افراد در صورت مشاهده علایمی مانند درد چشم و صورت، سردرد، داشتن ترشحات و احساس پُر شدگی بینی، حتما به پزشک مراجعه کنند.

قارچ سیاه از انسان به انسان منتقل نمی‌شود
این فوق تخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر اینکه عفونت قارچ سیاه، قابلیت انتقال از انسان به انسان را ندارد، یادآور شد: هاگ قارچ به وسیله تنفس، محصول یا نان فاسد یا توده‌های کمپوست وارد بدن فرد شده و موجب ایجاد بیماری می‌شود.

ایلامی با اعلام اینکه مواردی از ابتلا به قارچ سیاه در استان فارس مشاهده شده است، به پزشکان نیز توصیه کرد تا اگر برای بیماری، مصرف طولانی «کورتون» یا «دگزامتازون» تجویز می‌کنند، حتما او را تحت نظر قرار داده تا در صورت مشاهده نشانه‌های ابتلا به عفونت قارچی، درمان مناسب ضد قارچی را آغاز کنند.عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد که بیماران دچار نقص ایمنی، به ویژه مبتلایان به دیابت کنترل نشده، بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به قارچ سیاه هستند.
برچسب ها: قارچ سیاه