به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۶ - ۲۰:۳۵
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۸ ساعت ۱۷:۳۵
کد مطلب : ۲۹۲۸۹۲
نظارت آمریكا بر تمامی مسیرهای دریایی منطقه

راه‌اندازی یگان پهپادی ویژه آمریکا در خلیج فارس 

راه‌اندازی یگان پهپادی ویژه آمریکا در خلیج فارس 
 گروه بین الملل: ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در خاورمیانه اعلام کرد که پس از سال‌ها حملات دریایی و تنش‌های مداوم مرتبط با ایران، یگان ویژه جدیدی را در خلیج فارس راه‌اندازی می‌کند. این یگان شامل پهپادها، سیستم‌های آبی و زیردریایی بدون سرنشین است.
مقامات نیروی دریایی آمریکا از دادن جزئیات بیشتر درباره سیستم‌های این یگان که از پایگاه آنها در بحرین در خلیج فارس مورد استفاده قرار خواهد گرفت، خودداری کردند. اما گفتند که در ماه‌های آینده پهپادها قابلیت‌های خود را در آبراه‌های تامین انرژی و حمل و نقل جهانی گسترش خواهند داد.
برد کوپر، معاون فرمانده ناوگان پنجم گفته است: «هدف ما استقرار سامانه‌های بیشتر برای نظارت بر تمامی مسیرهای دریایی چه در آسمان و چه در زیر دریاست.»دامنه فعالیت ناوگان پنجم در تنگه هرمز است که ۲۰ درصد از کل نفت جهان از آن عبور میکند وهمچنین در دریای سرخ، کانال سوئز و تنگه باب‌المندب.بخشی از سیستم‌ها و سامانه‌هایی که توسط "نیروی ضربت ۵۹" مورد استفاده قرار می‌گیرند در رزمایش ناوگان نیروی دریایی آمریکا در اقیانوس آرام شرکت داشتند که در ماه آوریل امسال برگزار شد.این سیستم‌ها شامل پهپادهای ویژه تجسسی، کشتی‌های بدون سرنشین سی‌هاک و سی هانتر و زیردریایی‌های بدون سرنشین شبیه به اژدر هستند.
کوپر همچنین گفته است که شرایط جوی آب‌های منطقه به آمریکا این امکان را می‌دهد که به خوبی از این سامانه‌ها استفاده کند. او می‌گوید: «به اعتقاد ما اگر سیستم‌های جدید بتوانند در اینجا کار کنند، احتمالاً می‌توانند در هر جای دیگری نیز کار کنند و می‌توان آن را به مناطق عملیاتی سایر ناوگان‌ها نيز گسترش داد."
 خلیج فارس در سال های اخیر شاهد تنش‌ها و حملات دریایی بوده است که آمریکا ایران را مسئول آنها می‌داند. از جمله حمله به کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها یا توقیف آنها در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان، حملات حوثی‌ها با قایق‌ها و مین‌های بدون سرنشین در آب‌های نزدیک به یمن، انفجارهای مشکوک در نفتکش‌های متعلق به شرکت‌های غربی وهمچنین در شناورهای وابسته به ایران و اسرائیل که موارد آن رو به افزایش گذاشته است.
آسوشیتدپرس نوشته است در حالی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است که مایل است دوباره به توافق هسته‌ای با ایران برسد، اما روی کار آمدن یک رئیس جمهورجدید در ایران مذاکرات در وین را متوقف کرده و در فقدان یک توافق همه جانبه، حملات ایران و اسرائیل در سطح منطقه احتمالا افزایش خواهد یافت.


 
برچسب ها: آمریکا
** ارسال نظر برای اين مطلب در تاريخ ۱۴۰۰-۰۷-۱۸ ۱۷:۳۳ بسته می شود. **
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *