به روز شده در ۱۴۰۱/۰۳/۰۲ - ۰۱:۵۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ ساعت ۱۷:۲۰
کد مطلب : ۲۹۳۲۹۹

اگر اين مشکلات را داريد نارنگي نخوريد

اگر اين مشکلات را داريد نارنگي نخوريد
گروه علمی: خواص نارنگی بسیار بی نظیر است. نارنگی ۱۰۰ نوع بیماری را درمان می‌کند و پوست آن نیز برای درمان و سلامت بدن بسیار موثر است. نارنگي زيبايي پوست و مو را تضمين مي کند. ميوه پرخاصيت نارنگي سرد و تر، مفرح قلب، رافع خفقان، صفرا بر و فرونشاننده لهيب معده و کبد است ، ميوه اي که مسکن اعصاب است و براي کليه بيماران مفيد است.

 اگر مي خواهيد شب راحت بخوابيد چند دانه نارنگي بخوريد.نارنگي, اين ميوه ي پاييزي چسبندگي خون را معالجه مي کند، در نتيجه تصلب شرايين، ورم جدار عروق و سياه شدن شريان، فلج ناقص و آنژين را بهبود مي بخشد اين ميوه ي خوشمزه منبع غني بتاکاروتن است و داراي مقادير فراواني ويتامين A است و براي پيشگيري از سرطان مفيد است و به خاطر داشتن فسفر زياد و ويتامين هاي فراوان، باعث تقويت حافظه و هوش مي شود و براي رفع بي اشتهايي و کاهش گرماي غريزي بدن نيز مفيد است ولي اينها تنها بخشي از خواص و فوايد نارنگي است که در ادامه بخش سلامت تغذيه در نمناک خواهيم گفت.

نارنگي براي جلوگيري از ديابت:
برخي از محققان دانشگاه غربي اونتاريو معتقدند که نارنگي منبع کاملي از ترکيبات فلانوييدي به نام نوبيلتين است. اين عنصر باعث سوزاندن چربي و جلوگيري از توليد چربي مي شود. بنابراين، مي تواند از بيماري ناشي از چاقي در بدن خود مانند ديابت نوع 2 جلوگيري کند.

نارنگي براي جلوگيري از سکته:
همانطور که در بالا اشاره شد، نارنگي حاوي مقدار زيادي پتاسيم است. اين پتاسيم مي تواند از بيماري هايي مثل لخته شدن خون جلوگيري کند. مطالعه اي بر روي بيش از 69 هزار نفر انجام شده است. نتيجه اين بود افرادي که نارنگي مصرف مي کنند، 19 درصد کمتر در خطر ابتلا به اين بيماري مانند لخته شدن خون قرار دارند.

نارنگي براي محافظت از بدن در برابر اضافه وزن و چاقي:
اگر مي خواهيد وزن بدن خود را کاهش دهيد و يک رژيم غذايي خوب داشته باشيد، خوردن نارنگي يکي از بهترين انتخاب ها است، زيرا اين ميوه، مانند ديگر ميوه ها، حاوي مقدار زيادي فيبر است. علاوه بر آن، نارنگي حاوي ويتاميني است که از توليد کورتيزول جلوگيري مي کند، هورموني است که مي تواند باعث استرس شود و مي تواند بدن شما را تشويق کند تا چربي را ذخيره کند.

نارنگي براي جلوگيري از سرطان:
نارنگي شامل يک ترکيب به نام ليمونوييد است. طبق گفته برخي از محققان در کره، اين ترکيب ليمونوييد ممکن است از گسترش سرطان خون و سرطان سينه جلوگيري کند اما لطفاً توجه کنيد که اين تحقيق روي حيوان انجام شده است و هنوز کشف نشده است که آيا به عنوان نتيجه اي مشابه انسان عمل مي کند يا خير.

نارنگي براي شکل دادن ماهيچه هاي شما:
همانطور که قبلاً ذکر شد، نارنگي يکي از ميوه هايي است که حاوي مقدار زيادي پتاسيم است. ثابت شده است که اين ترکيب براي ماهيچه ها مفيد است، چون رشد و بهبود ماهيچه ها را تقويت مي کند. بنابراين اين ميوه دوست خوبي براي همه کساني خواهد بود که فعاليت هاي ورزشي را دوست دارند.

نارنگي براي داشتن دستگاه گوارش سالم تر:
آيا مي دانيد که يک ميوه نارنگي در مقايسه با 3 تا 4 اونس آب معدني داراي مقدار يک ساني آب است؟ بله، نارنگي يکي از آبدارترين ميوه ها است. اين مقدار زياد آب همراه با ويتامين A نارنگي باعث مي شود که جذب مواد مغذي را از غذايي که فقط به خوردن و مرطوب نگه داشتن بخش گوارشي کمک مي کنند، تشويق کند.

نارنگي براي تقويت سيستم ايمني بدن:
ويتامين C که در نارنگي موجود است نيز سيستم ايمني بدن شما را بهبود خواهد بخشيد. با استفاده از نارنگي، احتمال ابتلا به بيماري هاي مختلفي مثل سرماخوردگي، آنفولانزا، تب و ساير علائم کاهش مي يابد. بنابراين اگر مي خواهيد تمام مدت سالم بمانيد، مصرف نارنگي بهترين راه براي رسيدن به آن است.

نارنگي براي بهبود خلق و خو:
با توجه به برنامه مکمل پزشکي مکمل و ادغامي در کلينيک مايو، نارنگي ارتباطي براي افزايش حالت کلي شما دارند. بوي نارنگي مي تواند شما را از احساس استرس، افسردگي و اضطراب دور کند. بنابراين اگر روز بدي داشته باشيد، پيشنهاد مي شود بوي عطر نارنگي را حس کنيد و در نتيجه، احساس راحتي بيشتري نسبت به قبل خواهيد داشت.

مرطوب کردن مو:
بعد از حمام کردن، گاهي اوقات احساس مي کنيد که موهاي شما بيش از حد چرب است. مشکلي که مي تواند باعث چرب شدن موي شما شود، آبي است که در طول حمام مصرف مي کنيد. نارنگي شامل ويتامين A است که مي تواند چربي را در پوست سر مرطوب کند و هم چنين به مقابله با آلودگي که مي تواند باعث شود موي شما ضعيف تر از قبل شود، مبارزه کند.

نارنگي براي تاخير در سفيدشدن مو:
اگر مي خواهيد موهايي داشته باشيد که تا زماني که پير شويد رنگ خود را حفظ کنند، شروع به مصرف نارنگي کنيد. نارنگي شامل مقدار بالاي ويتامين ب 12 است که رشد مو را افزايش مي دهد و همچنين احتمالات ريزش مو را کاهش مي دهد. ويتامين ب 12 نيز براي کاهش تدريجي فرآيند سفيد شدن موي شما بسيار مهم است.

مصرف نارنگي موثر در داشتن موهاي براق:
نارنگي نيز مي تواند براي کمک به شما براي به دست آوردن موهاي درخشان به خاطر ويتامين c اش مفيد باشد. ويتامين C مي تواند به بدن شما کمک کند تا آهن جذب کند، که بدن و مو شما را قادر مي سازد که مواد مغذي بيشتري دريافت کنند. در نتيجه، شما يک موي براق و زيبا خواهيد داشت.

ضد اسپاسم:
تشنج نشانه خوبي براي بدن شما نيست. اگر فکر مي کنيد که منقبض شدن تنها به گرفتگي عضلات شما مربوط است، اشتباه مي کنيد. اين مشکل مي تواند در سيستم گوارشي، سيستم تنفسي و سيستم عصبي رخ دهد که مي تواند موجب آسم، يبوست و سرفه شود. اگر از آن به عنوان روغنش استفاده مي کنيد، آرامش بين سيستم هاي خود را به دست خواهيد آورد و از اسپاسم بدنتان جلوگيري خواهد کرد.

ضد عفوني کننده:
آشکار شده است که نارنگي، اگر به عنوان يک روغن استفاده شود و آن را به صورت خارجي اعمال کنيد، باکتري به نام استروپتوککس ارئوس را مي کشد که مسئول بسياري از عفونت ها است که در زخم شما رخ مي دهد و باعث مي شود که درد شما شديدتر شود، چون عفونت را به بخش هاي ديگر بدن منتقل خواهد کرد ، فقط روي زخم بماليد تا اين باکتري ها را بکشد.

نارنگي مي تواند به بهبود عملکرد شناختي کمک کند:
بسياري از اجزاي نارنگي مثل پتاسيم، اسيد فوليک، و آنتي اکسيدان ها به عنوان مزاياي عصب شناسي شناخته مي شوند. فولات به کاه

هم چنين نارنگي غني از ويتامين ب6 است:
فقر اين ويتامين باعث افسردگي و تهوع مي شود. دقت کنيد که زياد مصرفش نکنيد. حد بالاي ويتامين B براي بزرگسالان بالاي 18 سال 100ميلي گرم تنظيم شده است، اما بزرگسالان به اين مقدار نياز ندارند، مگر اينکه توسط پزشک گفته شده باشد.

نارنگي براي زنان باردار و نوزادان مفيد است:
نارنگي منبع خوبي از مجموعه B - ويتامين مانند اسيد فوليک هستند. نشان داده شده است که فولان به شکل گيري لوله عصبي و تشکيل سلول خون قرمز در نوزادان قبل از تولد کمک کرده است. کمبود اسيد فوليک در زنان باردار مي تواند منجر به تولد نوزادان کم وزن شود و همچنين ممکن است منجر به نقص لوله عصبي در نوزادان شود.

نارنگي مي تواند به حفظ فشار خون سالم کمک کند:
نارنگي غني از پتاسيم و حاوي مقدار کمي سديم هستند. اين به رگ هاي خوني کمک مي کند که آرام شوند و فشار خون مناسب را حفظ کنند.

نارنگي مي تواند به بهبود سلامت قلب کمک کند:
فيبر، ويتامين C، ويتامين B6، و پتاسيم براي بهبود سلامت قلب شناخته شده اند.

نارنگي مي تواند به شما در مبارزه با عفونت ها کمک کند:
يک نارنگي بزرگ 53 درصد از نيازهاي روزانه ويتامين C را دارد. ويتامين C يک آنتي اکسيدان قوي در آب طبيعي است که به بدن کمک مي کند تا در برابر عوامل عفوني مقاومت کند و باعث کاهش راديکال هاي آزاد در بدن شود.

نارنگي براي صاف کردن مو و پوست عالي است:
جذب ويتامين C نه تنها به مبارزه با عفونت کمک مي کند، بلکه مي تواند باعث ايجاد و حفظ کلاژن، يک پروتيين ضروري که در مو و پوست يافت مي شود. هم چنين، ويتامين A موجود در آن براي حفظ رطوبت مو از طريق افزايش توليد چربي شناخته شده است. نارنگي ممکن است به بهبود دستگاه گوارش معده شما کمک کند:نارنگي منبع عالي فيبر هستند.

نمايي ديگر از خواص فوايد نارنگي ميوه خوشمزه پاييزي
- نوشيدن آب نارنگي تازه يا افزودن ميوه خشک شده آن به غذا فشار خون را کاهش داده و آن را کنترل کند.
- افرادي که نياز به دريافت پتاسيم بيشتري دارند مي توانند از طريق ميوه نارنگي، پودر نارنگي يا آب اين ميوه زمستاني ميزان پتاسيم مورد نياز خود را جبران کنند.
- پوست خشک شده نارنگي يکي از مفيدترين بخش هاي اين ميوه در درمان و تسکين سرفه هاي زمستاني است.
- ميوه نارنگي براي کاهش تب و رفع تراکم خون در کبد مفيد است.
- اگر از بي خوابي رنج مي بريد و شب ها نمي توانيد خواب آرام و راحتي داشته باشيد، متخصصان تغذيه توصيه مي کنند يکي دو ساعت قبل از خواب چند دانه نارنگي ميل کنيد.
- اين ميوه ادرار آور خوبي است و از اين رو مي تواند سموم بدن را دفع کند به شرطي که در مصرف آن زياده روي نشود.
-- خوردن نارنگي به بيماراني که مدام دچار سرگيجه مي شوند توصيه مي کنند.
- نارنگي حاوي مقدار زيادي منيزيم است و از اين طريق در فعاليت عضلاني، دستگاه گوارش و سيستم عصبي مؤثر است و به خاطر داشتن ميزان فسفر و کلسيم بالا، يکي از ميوه هايي است که در تشکيل استخوان و اسکلت بدن مؤثر است.
- اين ميوه خون را تصفيه و زياد مي کند.
- افرادي که دچار مسموميت با الکل مي شوند مي توانند اين مسموميت را با نوشيدن آب نارنگي يا خوردن نارنگي تازه برطرف کنند. خاصيت سم زدايي نارنگي به بيمار کمک مي کند تا خيلي سريع بر مسموميت و ضعف خود غلبه کند.
- افرادي که به نفخ شکم مبتلا هستند با مصرف ميوه نارنگي به تنهايي مي توانند به درمان نفخ شکم خود بپردازند.
- نارنگي علاوه بر خاصيت اشتهاآوري از جمله ميوه هايي است که براي قلب و معده مقوي بوده و به عنوان يک اشتهاآور طبيعي براي بيماران کم اشتها و افرادي که تمايل به افزايش وزن دارند، تجويز مي شود.

خواص پوست نارنگي
خوردن پوست نارنگي از بيماري قلبي پيشگيري مي کند.
از پوست سبزرنگ اين ميوه براي درمان فشارخون پايين و التهاب استفاده مي شود.
طبق گفته ي متخصصان تغذيه جويدن پوست نارنگي کلسترول بد خون را کاهش مي دهد و اثر آن همانند داروهاي شيميايي است که البته عوارض آن را ندارد.
آنزيم هاي موجود در سلول هاي سرطاني از طريق ترکيبي به نام Q40 موجود در پوست نارنگي از بين مي رود.
آنتي اکسيدان پوست نارنگي 20 برابر ميوه ي نارنگي است.
بر اساس طب چيني، پوست نارنگي اختلالات طحال و ريه را برطرف مي کند.
مصرف پوست ميوه نارنگي ناراحتي هاي عصبي، افسردگي، استرس و اختلالات مربوط به خواب را برطرف مي کند.
بيشتر اختلالات گوارشي را مي توان با استفاده از پوست نارنگي برطرف کرد؛ نفخ و حالت تهوع را برطرف مي کند. با تحريک سيستم لنفاوي، به دفع مايعات اضافه کمک و با چاقي مفرط نيز مقابله مي کند.
پوست نارنگي را پس از شستن در فر يا زير نور خورشيد خشک کنيد و به شکل پودر در بياوريد. اين پودر را مي توان روي تمامي غذاها از جمله خورشت، سوپ، برنج، چاي، مرغ و… اضافه کرد.

عوارض جانبي ميوه نارنگي و زياده روي در مصرف آن
1. نازک و ضعيف شدن ميناي دندان:
نارنگي اسيدي است پس اگر نارنگي زيادي مصرف کنيد، به لايه دندان آسيب خواهد رساند. اسيد موجود در دندان باعث مي شود که لايه ميناي دندان نازک شود. ميناي دندان از دندان در برابر باکتري ها، ويروس ها و انواع مختلفي از بيماري ها محافظت مي کند. تخليه مينا باعث عفونت و مشکلات سلامتي دهاني و حساسيت دندان مي شود.

2. سوزش معده از عوارض مصرف زياد نارنگي:
مصرف بيش از حد نارنگي باعث التهاب معده يا زخم معده مي شود و باعث مي شود که معده بسوزد. اسفانکترها ماهيچه هايي براي اطمينان از اينکه اسيد معده به مري بالا نمي آيند، هستند که به اينها اسيد مي رسد.بعضي اوقات اين ماهيچه ها به خوبي کار نمي کنند و مي توانند اسيد معده را رها کنند تا به مري برسد. اين باعث ايجاد احساس سوزش مي شود و آن را سوزش سردل مي نامند. نارنگي اسيدي است و اگر بيش از حد مصرف شود مي تواند باعث سوزش سردل شود.

3.مصرف زياد نارنگي باعث کم آبي و ادرار مکرر مي شود:
نارنگي يک ميوه اي است که غني از ويتامين Cاست. اين ويتامين براي حفظ بدن سالم مثل جلوگيري از پيري زودرس، افزايش ايمني بدن، کاهش اسکابيز، کمک به از بين بردن مايعات و سديم و غيره مفيد است.مصرف مقدار کافي نارنگي براي بدن خوب است اما اگر شما مقدار زيادي نارنگي مصرف کنيد، باعث خروج مايعات بدن و نمک خواهد شد. عدم وجود نمک در بدن باعث ادرار بيش از حد مي شود. اين منجر به آب زدايي و يا کمبود مايعات بدن مي شود.

4.نارنگي اگر خوب تميز نباشد، آلوده به آفت کش است:
اگر تميز نباشد، تاثير آن بر سلامت به دليل وجود مواد آفت کش ها روي پوست نارنگي تاثير خواهد داشت. بهترين راه اين است که اين ميوه نارنگي را خوب بشوييم.

5.مصرف نارنگي زياد باعث تهوع، استفراغ و درد لگن مي شود:
نارنگي اسيدي است و مصرف بيش از حدش باعث افزايش اسيد معده مي شود. اسيد معده چيزي است که موجب تهوع، استفراغ، درد مي شود. اسيد نارنگي باعث فرسايش خاک و آستر معده مي شوند.مصرف زياد نارنگي باعث ايجاد حالت تهوع مي شود.

6. نارنگي مي تواند ريسک سنگ کليه و سنگ صفرا را افزايش دهد:
نارنگي که داراي يک ماده اسيدي است، مي تواند در صورتي زياد باعث تشکيل بلورهايي شود. اين بلورها موجب سنگ کليه و سنگ صفرا مي شوند، چون مانع جذب کلسيم در بدن مي شود.

7.نارنگي نامناسب براي پوست خشک:
مصرف بيش از حد نارنگي باعث کاهش مايعات بدن مي شود. تاثير بيشتر براي پوست هاي است که پوست خشک دارند که ناشي از کمبود مايع يا آب در بدن است.

8. افزايش جوش:
نارنگي يک ماده اسيدي است که روي آکنه تاثير مي گذارد. معمولاً اين اتفاق با خونريزي شديد و آکنه اتفاق ميفتد و مي تواند اثر زخم روي صورت را ايجاد کند. در عوض، اگر شما مشکلاتي با صورت خود داريد، مي توانيد از خوردن نارنگي خودداري کنيد.

9. نامناسب براي موهاي خشک:
با توجه به اعتقاد بسياري از مردم، استفاده از اسيدها به طور مستقيم بر روي مشکل ريزش مو مي تواند باعث بهبود موها شود. نارنگي براي بدن مفيد است، اما باعث ريزش مو مي شود. اين اتفاق در صورتي رخ مي دهد که نارنگي را به صورت مستقيم بر روي پوست مو استفاده کنيد.

10. فيبر خيلي زياد نارنگي خوب نيست:
نارنگي که مقدار زيادي فيبر دارد براي سلامتي بدن، به ويژه در بخش گوارشي بسيار خوب است اما اگر فيبر خيلي زياد شود، باعث گرفتگي عضلات، اسهال و غيره مي شود.

11.نارنگي براي برخي افراد پوست چرمي مي سازد:
اثر جانبي نارنگي باعث ايجاد تغيير رنگ پوست در مدت زمان طولاني مي شود. تغييرات در اينجا معمولاً در برخي قسمت ها روشن تر به نظر مي رسند و قسمت هاي ديگر کمي تيره تر به نظر مي رسند.

12. نارنگي باعث افزايش حساسيت پوست به نور خورشيد مي شود:
برخي از اثرات جانبي نارنگي را مشاهده کنيد اين نارنگي چقدر مي تواند به حساسيت به نور معروف باشد. افرادي که حساسيت به نور را تجربه مي کنند، نمي توانند بدون ضد آفتاب در معرض نور آفتاب قرار بگيرند و آن ها بايد مصرف بيش از حد عصاره نارنگي را کاهش دهند.
 
برچسب ها: نارنگی