به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۰۸:۵۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ ساعت ۰۹:۵۲
کد مطلب : ۲۹۳۳۶۱

بورس چه زمانی ۲ میلیون واحدی می‌شود؟

بورس چه زمانی ۲ میلیون واحدی می‌شود؟
گروه اقتصادی: یک کارشناس بازار سرمایه در رابطه با شاخص کل دو میلیون واحدی گفت: در حال حاضر صحبت در مورد شاخص دو میلیون واحدی زود است، ولی در کل وضعیت بازار سرمایه با توجه به داده‌های های پولی و مالی، کسری بودجه و نقدینگی به صورتی است که تا پایان امسال شاخص یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد تا دو میلیون واحد را مشاهده خواهیم کرد.

احمد جان جان ادامه داد: اما در کوتاه مدت و در شرایط فعلی، به نظر می آید که  شاخص کل بورس تا محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد کاهش پیدا کند.وی در رابطه با قیمت دلار و ارتباط آن با بورس بیان کرد: همیشه شاهد همبستگی شدید قیمت ارز و بازار سهام بوده‌ایم. بنابراین اگر چشم انداز دلار در هفته‌های آتی مثبت باشد، بازار سهام در فاز صعودی دلار، خیز خود را شروع می‌کند و در این خیز شاخص سقف فعلی خود یعنی تراز یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را می‌شکند.

جان جان با اشاره به این موضوع که شاخص بعد از گذشتن از سطح یک میلیون و ۶۳۰ هزار واحد می‌تواند تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد بالا برود، گفت: اگر قیمت دلار افزایشی باشد امکان دارد شاخص کل را در اواخر پائیز، بالای یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد ببینیم.  اما رسیدن به شاخص دو میلیون واحد بزودی اتفاق نمی‌افتد.
شاخص دو میلیون واحد آرزویی نه چندان دور! 

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به کاهش قیمت دلار عنوان کرد: اگر قیمت دلار تا ۲۵ هزار تومان کاهش یابد، بازار سرمایه اصلاح‌های زیادی انجام خواهد داد و اگر این اصلاح ها که در این چند روز مشاهده می کنیم ادامه دار باشد، می تواند شاخص را به سطح یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد برساند.در این شرایط رشد مجدد بازار کمی سخت و زمان بر خواهد شد. اما  نباید از این نکته غافل شویم که با ریزش شاخص سهامداران دچار ترس می‌شوند که این ترس باعث تاخیر در رشد شاخص می‌شود.

جان جان در پاسخ به این پرسش که به جز دلار چه عواملی می‌تواند باعث رسیدن شاخص کل به سطح دو میلیون واحد باشد؟ اظهار کرد: افزایش قیمت دلار در اثر افزایش ریسک، کاهش دسترسی به منابع ارزی و کسری بودجه است و به لحاظ ارزشی ۷۰ یا ۸۰ درصد بازار را نمادهای دلار محور بر عهده می‌گیرند. بنابراین  دلار  و تورم عمده کمک کننده ها به رشد شاخص برای رسیدن به سطح دو میلیون واحد خواهند بود.

محمد خبری زاده، دیگر کارشناس بازار سرمایه  نیز در رابطه با شاخص دو میلیون واحدی گفت: روند قیمتی دلار و سیاست‌های اقتصادی دولت جدید دو عاملی است که  می‌تواند بر بازار سرمایه در هفته های آتی اثر بگذارد، با نظر به اینکه در حال حاضر نقدینگی به شدت زیاد شده و احتمال توافق نیز کم است، بنابراین احتمالا میانگین قیمت دلار برای ۶ ماه دوم سال را بین ۲۵ یا ۲۸ هزار تومان می توان پیش بینی کرد که در این قیمت ها، با فرض عدم ریزش قیمت‌های جهانی، شاخص کل می‌تواند از یک میلیون  و ۵۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد در نوسان باشد.

وی ادامه داد: حال اگر در آینده قیمت دلار را بالای ۳۰ هزار تومان فرض کنیم، در  آن زمان شاخص می‌تواند دو میلیون واحد را ببیند.این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: زمانی بازار شاخص دو میلیون واحد را لمس می‌کند، که قیمت دلار بین ۲۸ هزار تا ۳۰ هزار تومان باشد، یعنی با دلار ۳۰ هزار تومان می‌توانیم امیدوار باشیم شاخص دو میلیون واحد را ببیند، اهمیت دلار به این جا ختم نمی‌شود و کلیت فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی کشور ما به قیمت دلار وابسته است.

نیمه اول ۱۴۰۱ شاخص می‌تواند به دو میلیون واحد برسد
خبری زاد به این پرسش که بورس چه زمانی شاخص ۲ میلیون واحد را می‌بیند؟ پاسخ داد: اگر مذاکراتی رخ ندهد، می‌توانیم بگوییم شاخص برای نیمه اول سال ۱۴۰۱ به سطح دو میلیون واحد می‌رسد، مگر اینکه به توافق‌های منطقه‌ای و جهانی برسیم و بتوانیم مشکلات اقتصادی را حل کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر هدف اولیه شاخص  رسیدن به سطح یک میلیون و ۶۰۰ هزار تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد است، حال اگر دلار بخواهد افسار گسیخته افزایش پیدا کند و تا ۳۰ هزار تومان نیز بالا رود، دولت نیز نتواند قیمت را کنترل کند، شاخص با سرعت بیشتری رشد می کند و ممکن است شاخص دو میلیونی را زودتر از چیزی که پیش بینی کردیم، مشاهده کنیم اما این افزایش شاخص  نشان از بازدهی بازار نیست، بلکه بیان گر تورم کشور است.

خبری زاد در رابطه با عوامل تاثیر گذار عنوان کرد: دلار مهم‌ترین عامل برای رشد شاخص است و در کنار این عامل سیاست‌های تصمیم گیرانه دولت نیز نقش دارند، برای مثال اگر سیاست‌های دولت در زمینه تامین کسری بودجه به وسیله انتشار پول و قرض گرفتن از بانک مرکزی باشد شاخص بازار سرمایه حتما رشد می‌کند.با توجه به گفته‌های کارشناسان رسیدن به شاخص دو میلیون واحدی با نظر به ریزش‌های اخیر بازار سرمایه به این زودی‌ها اتفاق نمی‌افتد و حتی ممکن است سهامداران برای رسیدن به این سطح از شاخص، تا بهار سال آینده نیز منتظر بمانند، البته زمانی که دلار افزایش قیمت شدیدی را داشته باشد، شاخص کل بورس خیلی زودتر از زمان مورد نظر به دو میلیون واحد خواهد رسید.
برچسب ها: بورس
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *