به روز شده در ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۱۷:۴۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ ساعت ۱۰:۰۶
کد مطلب : ۲۹۳۳۶۶

کلاهبرداری از ۸۰ نفر با شگرد دریافت بیعانه

کلاهبرداری از ۸۰ نفر با شگرد دریافت بیعانه
گروه حوادث: زن و شوهر شیاد خانه‌شان را برای اجاره آگهی می‌کردند و از متقاضیان بیعانه می‌گرفتند اما بعد از آن دیگر جواب هیچ‌کس را نمی‌دادند. با این که آنها از هرکس ۱۰ میلیون تومان می‌گرفتند و با این روش توانستند از ۸۰ نفر کلاهبرداری کنند، اما سرانجام دستگیر شدند.
 
 رسیدگی به این پرونده از مدتی قبل به‌دنبال ثبت چند شکایت در یزد آغاز شد. شاکیان که قصد اجاره‌کردن خانه را داشتند، مدعی بودند فردی از آنها بابت اجاره خانه‌اش پول گرفته اما دیگر جواب تماس‌شان را نمی‌دهد. یکی از آنها گفت: در سایت دیوار با آگهی اجاره یک خانه با قیمت مناسبی مواجه شدم و بعد از تماس با صاحبخانه و پسندیدن خانه مبلغ ۱۰ میلیون تومان به‌عنوان بیعانه به او دادم اما چند روز بعد که تماس گرفتم تا ماجرا را پیگیری کنم دیگر جوابم را نداد. چند روز صبر کردم و دوباره تماس گرفتم اما فایده‌ای نداشت و فهمیدم که سرم کلاه رفته است.

اظهارات سایر شاکیان هم شبیه این مرد بود و مرد شیاد از هر کدام از آنها هم ۱۰ میلیون تومان به‌عنوان بیعانه گرفته و فراری شده بود. در این شرایط بود که تحقیقات پلیس برای شناسایی این مرد آغاز شد. شواهد اولیه نشان می‌داد این مرد با همدستی همسرش در سایت‌های مختلف خانه‌شان را برای اجاره‌دادن آگهی می‌کردند و چون قیمت اجاره را خیلی مناسب اعلام می‌کردند، افراد زیادی برای اجاره خانه متقاضی می‌شدند و آنها هم از هر کدام از آنان ۱۰ میلیون تومان به‌عنوان بیعانه دریافت می‌کردند. وقتی مأموران به تحقیق در این‌باره ادامه دادند، به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد زن و شوهر شیاد به یکی از شهرهای شمال کشور گریخته‌اند و به‌طور پنهانی در آنجا زندگی می‌کنند. به این ترتیب مأموران با نیابت قضایی راهی آنجا شدند و ۲ متهم را دستگیر کردند.

سردار عباسعلی بهدانی‌فرد، فرمانده انتظامی استان یزد در این‌باره گفت: با توجه به مراجعه چندین شاکی به پلیس فتا و درخواست رسیدگی به شکوائیه خود مبنی بر کلاهبرداری از آنها در سایت دیوار تحت عنوان پرداخت بیعانه برای اجاره منزل، موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. کارشناسان پلیس فتای استان پس از انجام یک‌سری اقدامات فنی و تخصصی توانستند عاملان کلاهبردار را شناسایی و پس از اخذ نیابت قضایی آنها را در یکی از استان‌های شمالی کشور دستگیر کنند.
 
او در ادامه گفت: متهمان که یک زوج میانسال هستند، پس از مواجه‌شدن با مستندات پرونده لب به اعتراف گشودند و گفتند که با انتشار آگهی‌های مختلف فروش یا اجاره منزل ‌یا فروش مبل و یخچال و سایر لوازم منزل در سایت‌های دیوار و شیپور شهرهای مختلف کشور، از طعمه‌های‌شان بیعانه می‌گرفتند. با اظهارات متهمان و بررسی به عمل آمده مشخص شد که متهان این پرونده اقدام به کلاهبرداری از ۸۰ نفر در سطح کشور کرده‌اند که در این زمینه پرونده‌ای تشکیل شده و تحقیقات ادامه دارد.
مرجع : روزنامه همشهری
برچسب ها: کلاهبرداری
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *