به روز شده در ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ - ۱۰:۰۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ ساعت ۱۳:۵۵
کد مطلب : ۲۹۳۴۶۱

مدیرکل آژانس انرژی اتمی وارد تهران شد

گروه سیاسی:‌ رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیمه شب شنبه وارد تهران شد. بهروز کمالوندی، معاون امور بین‌الملل حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی و کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در آژانس، در فرودگاه از آقای گروسی استقبال کردند.
مدیرکل آژانس انرژی اتمی وارد تهران شد

این سفر به دعوت تهران تنها چند روز پیش از سی و پنجمین نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می‌شود.
در ماه‌های گذشته ایران با پایان اجرای داوطلبانه پروتکل‌های الحاق پیمان منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، دسترسی‌های نظارتی آژانس به فعالیت‌های هسته‌ای خود را کاهش داده است. همزمان آژانس در گزارشی به دبیرکل سازمان ملل از افزایش غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد، افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده و تولید میله‌های سوخت فلزی در ایران خبر داده است.
 
روزنامه وال‌استریت ژورنال هفته گذشته به نقل از «چند منبع معتبر» گزارش کرده بود که ایران و آژانس برای از سرگیری فعالیت‌های نظارتی با یکدیگر به توافق رسیده‌اند. با این حال شبکه پرس‌تی‌وی ایران می‌گوید که سفر آقای گروسی به تهران با محدودیت‌های اعمال شده از سوی ایران برای نظارت آژانس هیچ ارتباطی ندارد.رافائل گروسی قرار است در جریان سفر به تهران با محمد اسلامی، رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کند.
مذاکرات وین برای احیای برجام از پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شده است. در حالی که ایالات متحده پیش‌تر ابراز امیدواری کرده بود که این گفت‌وگوها از اواسط ماه اوت از سر گرفته شود، ایران هنوز پیشنهادی برای حضور دوباره بر سر میز مذاکرات وین نداده است.
ابراهیم رئیسی از زمان رسیدن به مقام ریاست جمهوری دو بار با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت‌وگو کرده است. کشورهای اروپایی طرف برجام از ایران می‌خواهند تا به سرعت به تعهدات خود به این توافق باز گردد. با این حال ایران بر لغو کامل تحریم‌های دولت ترامپ، به‌عنوان مسئول عدم اجرای برجام تاکید می‌کند.
 
برچسب ها: رافائل گروسی