به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۵ - ۰۹:۳۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ ساعت ۱۴:۲۵
کد مطلب : ۲۹۳۴۷۴

صادرات بذر برای اولین بار از کشور

صادرات بذر برای اولین بار از کشور
گروه اقتصادی:معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از صادرات بذر خبر داد و گفت: استان های اردبیل و خوزستان می توانند در این زمینه پیشرو باشند. جواد وفابخش معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: زیر بخش زراعت دارای ۹۱.۷ میلیون تن (۶۹ درصد تولیدات کشاورزی) تولید است و سطح زیر کشت محصولات زراعی ۱۲.۱ میلیون هکتار بوده که ۵.۸ میلیون هکتار آن آبی و ۵.۹ میلیون هکتار  دیم است.
 
او افزود: تولیدات مهم بخش زراعت شامل غلات به میزان بیش از ۲۳ میلیون تن، نباتات علوفه‌ای بیش از ۲۵ میلیون تن، حبوبات بیش از ۷۸۸ هزارتن، محصولات صنعتی بیش از ۱۴ میلیون تن و سبزیجات و محصولات جالیزی بیش از ۲۸ میلیون تن است.

وفابخش با بیان اینکه در سال ۹۹، بارش باران به صورت ناهنجار بر مزارع بارید و باعث عدم رشد به موقع محصولات زراعی شد، گفت: در این شرایط مدیریت محصول در مزرعه دشوار می‌شود، به خصوص در شرایط کشت دیم که نیاز آبی آن از باران تامین می‌شود.

مشکلی در تامین بذر کشور نداریم
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در ۹ سال گذشته به طور میانگین سالانه ۳۶۷ هزار تن بذر گندم تدارک دیده می شده است، افزود: در سال زراعی جدید ۳۵۵ هزار تن بذر گندم تدارک دیده شده و به دست کشاورزان رسانده می‌شود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: حدود ۵۶ درصد از بذر مورد استفاده کشاورزان، بذر خودمصرفی است که در حال حاضر تیمار و بذرمال این بذور در حال انجام است.او با اشاره به اینکه تنوع رقم در حوزه گندم بسیار خوب بوده است، گفت: ۴ رقم جدید توسط مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال معرفی و امسال وارد چرخه تولید شده است و این پشتیبانی در تأمین بذر باعث شده روند کیفی تولید گندم در کشور ارتقاء یابد.

وفابخش ادامه داد: در کشت دیم  ۷۸ رقم زراعی معرفی شده که ۴۴ رقم از آن مربوط به گندم نان و دوروم بوده است.این مقام مسئول تاکید کرد: باید مزارع را از نظر ژنتیک، مدیریت مزرعه و ایجاد مزارع خوب ارتقاء دهیم و بر روی توسعه مزارع کار کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشاورزی قراردادی در بحث گندم بسیار حائز اهمیت است، افزود: باید بر روی تغذیه گندم در مزارع و مراقبت از آن کار کنیم، چرا که حدود دو سال است به دلیل افزایش قیمت کود با کم مصرفی این نهاده مواجه هستیم.او با اشاره به اینکه مشکلی در تأمین بذر در کشور نداریم، بیان کرد: بذر محصولات سردسیر بیش از نیاز کشور است و تنوع در بذر محصولات گرمسیر هم بسیار بالا است اما در خوزستان و کرمانشاه تنها در صورت تخصیص آب اجازه کشت داده خواهد شد.

وفابخش در رابطه با کشت جو گفت: ایران از خاستگاه‌های تولید جو محسوب می‌شود و با کمی توجه به آن می‌توانیم وضعیت خوبی در تولید این محصول داشته باشیم.او در خصوص کشت چغندر قند پاییزه بیان کرد: کشت چغندر قند در پاییز مصرف آب این محصول را کاهش می‌دهد و بذر آن به میزان مورد نیاز تدارک دیده شده است.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با توسعه کشت در دیم‌زارها یادآور شد: طبق یک تفاهم نامه با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) سال گذشته ۶۵۰ هزار هکتار از اراضی دیم به صورت پایلوت زیر کشت رفت و امسال هم با تاکید مقام معظم رهبری روند تولید در دیم زارها تسریع خواهد شد.

او افزود: سال گذشته کشت در دیمزارها به صورت پایلوت در ۶ استان کشور انجام شد که امسال به ۱۵ استان افزایش خواهد یافت.وفابخش با بیان اینکه امسال اولین سالی بود که صادرات بذر داشتیم، افزود: صادرات بذر استمرار خواهد داشت و استان اردبیل و خوزستان می‌توانند در این زمینه پیشرو باشند.

به گفته او، لیبل گذاری بذور ما بین المللی است و سیاست‌های کلان کشور این اجازه را به ما می‌دهد که در مسئله صادرات بذور ورود کنیم.معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: مدیریت کلان کشور بدون توجه به برنامه الگوی کشت همواره مخاطره آمیز و مغایر با مدیریت منابع و ناسازگار با توان سرزمینی است.

وفابخش ادامه داد: پایداری کشاورزی در گرو توجه به دو مقوله الگوی کشت و بهره‌وری است و غفلت از هر کدام می‌تواند فعالیت کشاورزی را شکننده و دچار نوسانات غیر طبیعی کند.وفابخش افزود: ضمانت اجرایی الگوی کشت با مدیریت سازگار تخصیص آب و قیمت تمام شده محصول در مناطق مختلف کشور و اختصاص حمایت‌های دولتی به توسعه زیرساخت‌های جایگزین قابل دستیابی است.او در پایان تصریح کرد: سازماندهی تولید قراردادی توسط شرکت‌های حرفه‌ای به ارتقاء فعالیت‌های کشاورزی کمک می‌کند؛ در این صورت شیوه‌های رایج به حداقل امکانات و پرسنل نیاز خواهد داشت.
مرجع : باشگاه خبرنگاران
برچسب ها: بذر گندم
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *