به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۳:۴۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ ساعت ۱۵:۰۱
کد مطلب : ۲۹۳۴۹۶

توافق ایران و آژانس درباره دوربین‌های نظارتی

توافق ایران و آژانس درباره دوربین‌های نظارتی
گروه سیاسی: رئیس سازمان انرژی اتمی و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از دو ساعت مذاکره از ادامه مذاکرات فنی در چارچوب پروتکل الحاقی در وین و سپس تهران خبر دادند.
«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که  در رأس هیأتی به منظور دیدار و گفت‌وگو با رئیس سازمان انرژی اتمی وارد تهران شد،  با حضور در محل سازمان انرژی اتمی با محمد اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.
محمد اسلامی در کنفرانس خبری مشترک با سازنده خواندن مذاکراتش با گروسی اعلام کرد که در آینده نزدیک برای ادامه مذاکرات آقای گروسی به تهران می آیند.او  ادامه داد: "مذاکرات سازنده‌ای را انجام دادیم. مسایل فیمابین اساسا فنی است. تفاهم کردیم در اجلاس آینده(کنفرانس عمومی) شرکت و در حاشیه اجلاس مذاکرات خود را ادامه دهیم."اسلامی گفت: "قرار شد مدیرکل آژانس در آینده نزدیک به تهران سفر و مذاکرات را با مقامات انجام دهد."
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین از توافق برای تعویض کارتهای حافظه دوربین‌های نظارتی خبر داد و گفت: «قرار شد تیم فنی مربوطه بعد از توافق به ایران بیایند تا بتوانند اقداماتی را که باید برای دوربینها به لحاظ فنی انجام بدهند را انجام و کارتهای حافظه طبق روالی که در چارچوب‌ پادمان جامع است و در ایران نگهداری و پلمب می‌شود همان جا کارتهای قدیمی را پلمب می‌کنند و کارت‌های جدید حافظه را در دوربین‌ها نصب کنند که روال جاری و طبیعی در سیستم نظارتی آژانس است.»او همچنین تاکید کرد: "برای ایران آنچه مهم است اعتمادسازی است و این که اعتماد متقابل بین ایران و آژانس وجود داشته باشد."رافائل گروسی نیز گفت: «برای من این بازدید بسیار مهم است چون بعد از روی کار آمدن دولت جدید است. این بدان معناست که ایران و آژانس باید با هم کار کرده و همکاری خود را گسترش دهند».گروسی در ادامه از اسلامی و مهمان نوازی و گفتگوی مثبت و عمیقی که داشتند قدردانی کرد و ادامه داد: «ما باید درباره مسائل با هم مذاکره و تبادل نظر داشته باشیم. این اولین دیدار من بعد از انتصاب اسلامی است و درباره مسائل فنی صحبت شد».
او گفت: «ظرف کمتر از دو‌هفته کنفرانس عمومی آژانس برگزار خواهد شد و این یکی از رویدادهای مهم در جهان است. خوشحال شدم شنیدم آقای اسلامی سرپرستی هیأت ایرانی را دارد و توافق کردیم ادامه مذاكرات را در وین ادامه دهیم و پس از آن من مجدداَ برای گفت‌وگوی سطح بالا با مقامات ایرانی به ایران برمی‌گردم. خوشحالم گفت‌وگوهای ما مثبت بود».
سفر گروسی به تهران در حالی رخ داد که مذاکرات ایران و قدرت های جهانی برای احیای برجام ماه هاست متوقف شده است. قدرتهای جهانی به ایران فشار می آورند که سریعتر به مذاکرات وین باز گردد. در این بین اختلاف با آژانس بر سر نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران افزایش یافته است. در هفته‌های اخیر آژانس از  روند برنامه هسته ای ایران و محدود شدن فعالیت بازرسانش انتقاد کرده بود.
پس از تصویب قانون جدید هسته ای در مجلس ایران که دولت موظف به عدم اجرای پروتکل الحاقی می کرد ایران و آژانس توافق موقت سه ماهه‌ای انجام دادند که بر مبنای آن دوربین‌های نظارتی به صورت آفلاین فعالیت کنند. با این توافق ایران و اژانس به نوعی سعی کردن نظارت ها را پابرجا بگذارند و از طرف دیگر فرصت تازه ای به مذاکرات وین داده باشند.
اما پس از گذشت سه ماه در وین توافقی صورت نگرفت و زمان توافق موقت با آژانس نیز پایان یافت. آژانس تلاش کرد که دوباره با تهران به توافق جدیدی برسد اما ایران موافقت نکرد.
با تشکیل دولت جدید آژانس تلاش هایی تازه ای در این رابطه را آغاز کرد و سفر گروسی نیز در همین راستاست.
بیانیه مشترک ایران و آژانس
 پس از دیدار  رافائل گروسی دبیرکل آژانس  با محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ایران و آژانس بیانیه ای مشترک صادر کردند.
در این بیانیه آمده است: «طرفین، روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فی‌مابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند.به بازرسان آژانس اجازه داده می شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام نمایند.چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق دو طرف قرار گرفت.
در چارچوب تعاملات و همکاری‌های موجود فی‌مابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدارهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند. در همین راستا، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس با مدیرکل دیدار خواهد کرد و مدیرکل نیز در آینده نزدیک به تهران سفر خواهد نمود تا مشورت‌های سطح بالا با هدف تقویت همکاری‌های میان ایران و آژانس در حوزه های مختلف و بحث درخصوص موضوعات فعلی مورد علاقه متقابل، با دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.»