به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۱۴:۳۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ساعت ۱۱:۵۰
کد مطلب : ۲۹۳۶۴۶

درِ تاریخی کلیسا به قبرس بازگشت

درِ تاریخی کلیسا به قبرس بازگشت
گروه فرهنگی: درِ یک کلیسای تاریخی در قبرس که سال‌ها پیش غارت شده بود بار دیگر به این کشور بازگردانده شد.به گزارش ایسنا، یک درِ قرن هجدهمی با نقش‌های مذهبی که از کلیسای «آگیوس آناستاسیوس»(Agios Anastasios) واقع در قبرس حدود ۵۰ سال پیش غارت شده بود بار دیگر به این کشور بازگردانده شد.
 
استرداد این اثر پایانی است بر جدال قانونی که از دو دهه پیش آغاز شده بود. در دهه ۹۰ میلادی یک فعال فرهنگی اهل قبرس که در برای فعالیت در امر استرداد آثار تاریخی غارت‌شده کشورش شهرت دارد، متوجه شد این در در کالج هنری واقع در ژاپن نگهداری می‌شود. این کالج هنری این در را به ارزش ۱۴۰هزار دلار از یک فروشنده هلندی آثار هنری خریداری کرده بود.

این در که به سال ۱۷۷۸ تعلق دارد، با رنگ طلایی نقاشی و بر روی آن قاب تزئین‌شده قرار گرفته است. در قسمت بالایی در تصویر مریم مقدس با یک فرشته و در قسمت پایینی چهار قدیس به تصویر کشیده شده‌اند.دپارتمان آثار باستانی قبرس استرداد این اثر تاریخی را به عنوان یکی از مشهورترین و در عین‌ حال پیچیده‌ترین پرونده‌های استرداد توصیف کرده است.

درِ این کلیسا به دنبال هجوم سربازان ترکیه در سال ۱۹۷۴ به ترکیه غارت شد. این کلیسا یکی از چندین مکان قبرس است که آثار هنری با درون‌مایه مذهبی از آن جدا و به طور غیرقانونی از کشور خارج شد.این در تنها پرونده استرداد آثار تاریخی غارت‌شده از قبرس در دهه ۷۰ میلادی محسوب نمی‌شود. در سال ۱۹۹۰، دادگاهی در شیکاگو به بازگشت چهار موزائیک بیزانسی به جمهوری قبرس که قاچاق و به طور غیرقانونی فروخته شده بودند رای داد.
برچسب ها: آثار تاریخی