به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۲ - ۱۱:۳۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ساعت ۱۴:۰۲
کد مطلب : ۲۹۳۷۱۴

دردِ دل مستاجران: ضامن دولتی از کجا بیاوریم؟

دردِ دل مستاجران: ضامن دولتی از کجا بیاوریم؟
گروه اقتصادی: با توجه به مشکلات عدیده مستأجران و جوانان و نیاز مبرم به دریافت وام‌های کم بهره در دوران رکود کرونا و تورم اجاره مسکن به عنوان حمایت از مستاجران دولت طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن قراردادها دوباره تمدید شود و برای ودیعه وامی به مستاجران پرداخت شود.

حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر با ارسال پیامک به سامانه وزارت راه و شهرسازی درخواست ثبت نام در طرح وام ودیعه مسکن داشته‌اند. اعصای وام با هزار توی بانک‌ها آنها را با سرگردانی رو به رو کرد کد رهگیری و دو ضامن کارمند دولتی در توان بسیاری از مستاجران نیست کما اینکه زمان پرداخت آن توسط بانک‌ها هم گاه ماه‌ها به طول می‌انجامد.

پس از ۶ ماه هنوز وام ودیعه دریافت نکرده‌ام
«بابک مظفری» که طی سوژه‌ای با عنوان «رسیدگی به مشکلات دریافت وام ودیعه مسکن» از مشکلات دریافت ودیعه مسکن انتقاد کرد و گفت: واقعا شرایط گرفتن وام مسکن سخت است، برای دریافت ودیعه مسکن ضامن بازنشسته ۵۰ ساله به بانک معرفی کردم اما بانک قبول نکرد. این سردبیر سوژه فارس من افزود: بانک شرایط سختی برای ضامن می‌گذارد برای گرفتن ۲۵ میلیون وام به ما گفته‌اند ضامن باید کارمند دولتی باشد و حتی کارمند شرکت‌های خصوصی را قبول نمی‌کنند.

این روزها مگر چند کارمند دولتی وجود دارد تازه هر دفعه بی ثبت‌نام به بانک می‌بریم بهانه ای برای انجام ندادن می‌آورند یکبار می‌گویند کد پستی را سامانه قبول نمی‌کند و یا سیستم‌ها قطع است. وی افزود تمام مدارک من در بانک از جمله کد رهگیری و سایر مدارک موجود است. ۸ خط تلفن برای اینکه مشکلات خود را در سامانه مطرح کنیم وجود دارد ولی هیچ کدام پاسخگو نیستند.با وجود اینکه در سایت اعلام شده این شماره‌ها در ساعات اداری پاسخگو هستند ولی تا کنون هیچ کدام جوابی‌ نداده‌اند. هنوز با وجود اینکه ۶ ماه از تکمیل مدارک گذشته نتوانسته‌ام وام بگیرم.

مبلغ وام کم است
«حسین سیاح» با طرح «درخواست تسهیل فرآیند دریافت وام ودیعه مسکن» با اشاره به سختی مستاجران در دریافت وام ودیعه مسکن که پس از گران شدن اجاره مسکن تصویب شد هم گفت: من ۱۰ تا ۱۵ بانک برای دریافت وام ودیعه مسکن سرزدم و از بانک‌ها درخواست وام ودیعه مسکن کردم ولی هیچ کدام از بانک‌ها قبول نکردند و نهایتا بانک ملی پذیرفت، آنقدر شرایط سخت بود که برای دریافت وام ۵۰ میلیونی سه ماه طول کشید.
سیاح با گله و انتقاد از شرایطی که بانک‌ها برای ضامن قرار داده‌اند گفت: بانک از من ۲ ضامن رسمی خواست که از ضامن‌ها ۱۱۰ میلیون تومان چک دو کسر کار و فیش حقوقی دریافت کرد. حتی گفت یکی از ضامن‌ها باید حتما حقوق بالای ۸ میلیون داشته‌باشند.

وی افزود: برای دریافت وام خیلی دوندگی داشت و وقتی که نیاز بود ماه‌ها بطور انجامید ما درخواستی که داریم این است که شرایط راحت‌تر شود این وامی که برای ودیعه مسکن داده می‌شود به مستاجران است و باید بیشت شرایط را بری یک شخصی که می‌خواهد خانه‌ای اجاره کند آسان‌تر کنند. همچنین مبلغ وام خیلی کم است الان یک واحد ۵۰ متری در پیروزی حدود ۱۵۰ میلیون تومان رهن است و ۵۰ میلیون تومان در تهران نمی‌تواند گره‌ای حل کند، خصوصا این که مبلغ رهن و اجاره روز به روز در حال افزایش است.
مرجع : اقتصاد نیوز
برچسب ها: وام ودیعه مسکن
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *