به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۶ - ۱۹:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ ساعت ۱۵:۳۲
کد مطلب : ۲۹۳۹۸۸

ده‌ها خبرنگار افغان به ایران فرار کرده‌اند

ده‌ها خبرنگار افغان به ایران فرار کرده‌اند
گروه بین الملل: مسئولان رسانه‌های محلی ولایت غور افغانستان می‌گویند ۲۷ خبرنگار شاغل در این رسانه‌ها به ایران رفته‌اند و از سرنوشت ۱۴ مرد و پنح زن خبرنگار و کارمند رسانه‌ای‌شان اطلاعات دقیقی ندارند.
 در پی افزایش تهدیدهای گروه طالبان علیه خبرنگاران، تعداد زیادی از آنان به‌طور قاچاقی به ایران سفر کرده‌اند.افغانستان در دوران حکومت محمد اشرف غنی از نظر آزادی رسانه‌ای در وضعیت بهتری نسبت به ایران قرار داشت ولی با ظهور طالبان تهدیدهای گسترده‌ای علیه روزنامه‌نگاران مطرح شده است.
بر اساس گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌های افغانستان، تقی دریابی و نعمت‌الله نقدی، دو خبرنگار روزنامهٔ اطلاعات روز، هنگام پوشش خبری تظاهرات زنان علیه طالبان در شهر کابل بازداشت شده و به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند. این خبرنگاران بعد از آزادی اعلام کردند که شلاق خورده‌اند.
سازمان ملل متحد نیز  از گروه طالبان خواست تا اعمال زور و خشونت فزاینده علیه معترضان در افغانستان و همچنین تعقیب و بازداشت خودسرانه روزنامه‌نگاران را فورا متوقف کند.
گل احمد، خبرنگار رادیو محلی صدای عدالت در افغانستان، با اشاره به این تهدیدها گفت که از ترس طالبان از راه قاچاق به کشور ایران پناه برده است.
گروه طالبان پس از به قدرت رسیدن وعده عفو عمومی داد ولی گل احمد می‌گوید وعده طالبان را باور ندارد و اگر به دست آنها بیفتد، او را «از بین می‌برند».
علاوه بر گل احمد، شش خبرنگار رسانه‌های دیگر ولایت غور نیز به طور قاچاقی به ایران رفته‌اند. یک خبرنگار دیگر گفت: با توجه به سکوت «جامعه بین‌المللی و نهادهای حامی خبرنگاران» آنها هیچ راهی جز «سفر قاچاق یا خودکشی» ندارند.این خبرنگاران می‌گویند دولت آمریکا پیش از خروج از افغانستان، وعده داد که خبرنگارانی که در معرض تهدید طالبان قرار دارند را از این کشور خارج می‌کند ولی به وعده‌اش عمل نکرد.

 
برچسب ها: افغانستان
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *