به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۱۹:۰۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ ساعت ۱۶:۳۳
کد مطلب : ۲۹۳۹۹۲
سازمان ملل تایید کرد: طالبان دست به قتل و کشتار زده است

گلبدین حکمتیار «راکتیار»، عامل اصلی نسل‌کُشی مردم پنجشیر

گلبدین حکمتیار «راکتیار»، عامل اصلی نسل‌کُشی مردم پنجشیر
گروه بین‌الملل: گلبدین حکمتیار (رئیس سلفی حزب اسلامی افغانستان) و از متحدان تروریست‌های طالبان و القاعده، تلویحا به نقش اصلی خود در نسل‌کشی قوم تاجیک و لشکرکشی به پنجشیر اعتراف کرد و  گفت این منطقه سلاح و تجهیزات فراوانی وجود داشت که حتی برای کل کشور کافی بود. پیشروی و موفقیت طالبان در پنجشیر، مسئله‌ای بزرگ بود و باید فتنه را خاموش کنیم!
از حکمتیار به عنوان عامل اصلی تحریک سران طالبان و ارتش پاکستان، به لشکرکشی به پنجشیر و قتل‌عام مردم تاجیک و ازبک یاد می‌شود.
 به نوشته دیلی پاکستان، حکمتیار (که در بین مردم افغانستان به راکت‌یار معروف است!) افزود: افغانستان باید یک دولت تک حزبی داشته باشد!
گفتنی اینکه، نیروهای این عنصر بی‌رحم و تروریست، در دهه 90 و هنگام حاکمیت دولت مجاهدین اولیه افغانستان به ریاست مرحوم برهان‌الدین ربانی، و در جهت روی کار آوردن دولت اول طالبان، روزانه صدها موشک و راکت به طرف کابل شلیک و هزاران شهروند بی گناه افغان را قتل عام کرد، او به همین در بین مردم افغانستان به «گلبدین راکت‌یار» معروف شد! به گفته وی؛ مردم افغانستان از روی کار آمدن تروریست‌های طالبان خوشحال هستند! زیرا به یک هدف بزرگ یعنی خروج نیروهای خارجی از افغانستان و پایان جنگ در این کشور دست یافته‌اند! ما می‌خواهیم دولت، متحد و با یک حزبی و تک قومی باشد!
* برای شناخت قاتل دهها هزار مردم افغانستان انتهای این گزارش را بخوانید. 

سازمان ملل تایید کرد: طالبان دست به قتل و کشتار زده است
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید گزارش‌های موثقی وجود دارد که نشان می‌دهد طالبان دست به قتل و کشتار نیروهای سابق امنیتی افغانستان می‌زند. میشل باشله، مسئول کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با استناد به این گزارش‌ها افزود که برخی مقامات سابق دولت افغانستان و بستگان آنها خودسرانه بازداشت و کشته شده‌اند. بی‌بی‌سی هم گزارش داد: دست‌کم ۲۰ غیرنظامی در دره پنجشیر، جایی که هنوز درگیری میان نیروهای طالبان و «جبهه مقاومت ملی افغانستان» ادامه دارد، توسط نیروهای طالبان کشته شدند. در گزارش بی‌بی‌سی آمده که قطع راه‌های ارتباطی، خبررسانی در پنجشیر را با مشکل روبه‌رو کرده است. 

شماری زیادی از خانواده های منطقه پریان پنجشیر از ترس طالبان به کوه‌ها پنا برده‌اند

همزمان با کوچ اجباری و فرار مردم پنجشیر به کوه‌ها از ترس تروریست‌های طالبان، طالبان صدها نفر از دره غوربند از مردم تاجیک‌تبار را با لت و کوب از خانه‌های‌شان بیرون کشیده و به مکان‌های نامعلوم انتقال داده‌اند و همچنان در کابل خانه به خانه دنبال افراد پنجشیری می‌گردند! مزدوران طالب همچنین دیروز، سر یک سرباز اردوی ملی را از تنش جدا کردند! محاکمات صحرایی طالبان در مناطق مختلف این کشور به شکل بی رحمانه‌ای ادامه دارد.
وحوش طالبان امارت اسلامی یک جوان ازبک را هفت روز از پا آویزان و شکنجه کردند تا جان داد! ویدئو و تصاویر دلخراش این جنایات فجیع منتشر شده است که به دلیل عمق وحشی‌گری تروریست‌های طالبان و القاعده، از انتشار آنها معذوریم. نیروهای طالبان در کابل، مناطق خیرخانه و باغ علی‌مردان و... را خانه به خانه جست‌وجو می‌کنند و مردم را به دلایل پنجشیری بودن و دلایل قومیتی دستگیر کرده و همراه خود به مکان نامعلومی می‌برند. 
یک رسانه افغانستانی نوشت: مردم افغانستان بلند شوید تا سرزمین شما را تسخیر نکردند. ‏کوچ اجباری در پنجشیر، دایکندی و قندوز از سوی طالبان آغاز شده است. به هدف تسخیر سرزمین های غیر پشتون ها این یک پاکسازی قومی است ‌جهان باید چنین شرایطی را در نظر داشته و از مردم افغانستان حمایت کنند.

اختلاف در بین سران طالبان
شاخه ملابرادر با عملیات علیه پنجشیر و تشکیل کابینه پشتون شمول مخالف بوده است اما شاخه حقانی در همکاری با پاکستان و بدون برنامه‌ریزی و هماهنگی با شاخه غنی و درانی، وارد عملیات شده‌اند. حالا فشار میان شاخه‌های طالبان بالا گرفته و امروز رئیس استخبارات طالبان به خاطر این فشارها از سوی ملابرادر تصمیم بر مذاکره گرفته است. بی بی سی هم گزارش داد که ملا برادر برای شکایت نزد ملا هیبت الله (امیرالمومنین طالبان) به قندهار رفته است. برادر معتقد است که کابینه فعلی خلاف تعهد طالبان در دوحه است. دو‌ منبع معتبر از طالبان به بی‌بی‌سی تایید کرده اند که ملا‌عبدالغنی برادر به دلیل ناراحتی از اثر اختلافات بین او و خلیل‌الرحمن حقانی، به قندهار رفته است گفته شده که به روز جمعه هفته گذشته نزاع لفظی میان ملا برادر و خلیل حقانی صورت گرفته است.

طالبان کشف پول نقد و ذخیره‌گاه سلاح از خانه‌ امرالله صالح در پنجشیر را تکذیب کرد!

امرالله صالح، کفیل ریاست جمهوری افغانستان در کوهستان‌های هندوکش در حال نبرد با تروریست‌های طالبان در کنار رزمندگان مقاومت


حمدالله وثیق، معاون کمیسیون فرهنگی طالبان در صحبت با روزنامه اطلاعات روز، کشف ۶.۵ میلیون دلار پول نقد و ذخیره‌گاه سلاح از خانه‌ی امرالله صالح در ولایت پنجشیر را رد کرد. خود امرالله صالح هم گفت: هیچ پولی در خانه ی من نبوده است. کاربران فضای مجازی باید خود قضاوت کنند اگر پول میبود.ما و بچه های مقاومت توان بردن آن را داشتیم که همرای خود ببریم این قصه صرف بخاطر بدنامی من و برای برائت دادن دزدی اشرف غنی فراری ساخته شده است.

مبارزی که تاریخ به تماشایش می‌نشیند

زمانی‌که همه فرار کردند، همه آنان‌که خویش را صاحبان اصلی این سرزمین می‌دانستند همانند سؤال‌گران به در دیوار سفارت‌ها و میدان‌ هوائی گیر کرده بودند، تا راه برای فرار بیابند. اما، جوانی تحصیل کرده، با عزم متین، امیدوار به آینده افغانستان به دره پنجشیر رفت. او با شهامت تمام همچون مردان افسانه‌یی بدون داشتن لقبی، مدالی، رتبه‌ی، مقامی به جبهه می‌رود تا برای آزادی و آوردن دولت مستقل برزمد. آیا مستحق‌اش نیست، که برای صلح-جنگ افغانستان تصمیم بگیرد؟ احمد مسعود مبارزی می‌شود که تاریخ به تماشایش می‌نشیند.

بخشنامه فوق‌العاده طالبان برای دانشگاه‌ها!
۱- طبقه اناث موظف به رعایت حجاب استانداردی که ضمیمه بخشنامه است می باشند.
۲- کلاسهایی که دختران ۲۰٪ یا کمتر هستند باید به کلاسهای دیگر بروند و اگر کلاس مناسب در دانشکده نیست دختران می‌توانند دانشکده شان را عوض کنند.
۳- کلاسهایی که دختران و پسران مساوی ۵۰٪ هستند کلاسها باید با شیشه فیلم دار جدا شود.
۴-کلاسهایی که دختران بین ۲۰٪ تا ۵۰٪ هستند کلاسهای دختران کاملا باید مجزا شود.
۵- کلاسهایی که دختران بین ۵۰ تا ۷۰٪ هستند هم باید جدا شوند و دختران ۱۰ دقیقه قبل از درس وارد شوند و پسران فقط بعد از ورود استاد حق ورود دارند و مکان آنها نزدیک در کلاس باشد.
موقع پایان کلاس دختران حق خروج تا خالی شدن همه پسران از کلاس را ندارند.
۶- کلاسهایی که بیشتر از ۷۰٪ دختران باشند هم می‌توانند طبق معمول به درس ادامه بدهند.
۷-در صحن دانشگاه پسران و دختران باید از هم فاصله داشته باشند اگر در حین صحبت مشاهده شوند مأمورین امارت باید آنها را بازجویی کنند و اگر رابطه (کلامی) خلاف شرع تشخیص داده شد آنها را به دستگاه قضا معرفی کنند.

زنان حق ندارند در هیچ اداره کنار مردان کار کنند
در همین حال، یک مقام ارشد طالبان اعلام کرده که بزودی تمام قوانین شریعت اجرا خواهد شد و زنان حق ندارند در هیچ اداره کنار مردان کار کنند.
.....................................
حکمتیار (راکتیار!) را بیشتر بشناسید؛
عامل اصلی قتل‌عام جنگ‌های داخلی افغانستان و قتل عام مردم این کشور


گلبدین حکمتیار (متولد ۵ تیر ۱۳۲۶ در قندوز- پشتون) جنگ‌سالار، سیاستمدار و نخست‌وزیر سابق افغانستان است. وی یکی از رهبران اصلی  در جنگ با شوروی بود. پس از سقوط حکومت محمد نجیب الله وی طی توافقنامه پیشاور به سمت نخست‌وزیری رسید اما اختلافات میان رهبران منجر به جنگ‌های کابل در دهه ۱۹۹۰ شد. بسیاری از مخالفین حکمتیار وی را عامل کشتار بسیاری از مردم افغانستان و تخریب شهرهای مختلف افغانستان در دوره جنگ‌های داخلی می‌دانند.  حزب اسلامی او در هنگام اشغال افغانستان توسط شوروی برای مبارزه علیه دولت کمونیستی وقت افغانستان در سال ۱۹۷۹ توسط سیا و با هماهنگی سازمان اطلاعات نظامی پاکستان تأمین مالی می‌شد.

پس از سقوط دولت محمد نجیب‌الله در سال ۱۹۹۲ دولت اسلامی افغانستان طبق پیمان پیشاور تأسیس شد. تمام احزاب افغانستان در سال ۱۹۹۲ با آن توافق کردند و متحد شدند، به غیر از حزب اسلامی گلبدین حکمتیار که آن را نپذیرفت. در این زمان به حکمتیار پیشنهاد نخست‌وزیری داده شد اما او درصدد حاکمیت کامل در افغانستان بود. وی سریعاً بمباران شهر کابل را آغاز نمود که باعث شروع دورهٔ جدیدی از جنگ داخلی در افغانستان در سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ شد. در این جنگ‌ها تنها در شهر کابل بیش از ۵۰٬۰۰۰ غیرنظامی کشته‌شده و موج عظیمی از مهاجرت‌ها از افغانستان بخصوص از شهر کابل آغاز شد. در همین حال او به عنوان نخست‌وزیر افغانستان در بین سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ و همچنین در سال ۱۹۹۶ پیش از به‌روی کار آمدن طالبان نقش ایفا کرد. در زمان طالبان به تهران گریخته و در آنجا ساکن گردید و در سال ۲۰۰۲ ایران را به مقصد پاکستان ترک کرد. پس از آن در پاکستان فعالیت‌های نظامی خود را علیه دولت حامد کرزی و نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت پیش گرفت.

او تا سال ۲۰۱۶ با تمام حکومت‌هایی که در افغانستان به قدرت رسیده بودند از جمله جمهوری افغانستان، جمهوری دموکراتیک افغانستان، دولت اسلامی افغانستان، امارت اسلامی افغانستان، دولت انتقالی افغانستان و دولت حامد کرزی و پس از آن با دولت اشرف غنی جنگید. در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان طرفداران خود را به شرکت در انتخابات دعوت کرد و به‌طور تلویحی از قطب‌الدین هلال (معاون سابقش) حمایت کرد، وی فقط ۲٫۷ درصد از آراء را کسب کرد!
حکمتیار در دهه 90 میلادی دلیل مخالفتش با حکومت مجاهدین را موجودیت نیروهای کمونیستی عبدالرشید دوستم بیان می‌نمود اما بعداً با خود دوستم و حزبش، شورای هماهنگی را به وجود آورد و دست به کودتایی علیه حکومت وقت زد! این کودتا به شکست انجامید و غیرنظامیان زیادی در آن کشته شدند. در پی آن قسمت‌های زیادی از شهر کابل در اثر راکت‌باران بی هدف و روزانه نیروهای حکمتیار ویران شد و هزاران شهروند غیرنظامی به قتل رسیدند. او یکی از مهمترین افراد در شروع و دوام جنگهای داخلی به‌شمار می‌آید. وی شهر کابل را مستقیماً و به‌صورت علنی مورد بمباران قرار داد که باعث شروع دورهٔ جدیدی از جنگ داخلی در افغانستان در سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ شد. در طول این جنگ شهرهای کابل، هرات، مزارشریف و قندهار بیشترین میزان خشونت و تلفات را نسبت به شهرهای دیگر دادند و تنها در شهر کابل بیش از ۵۰٬۰۰۰ غیرنظامی کشته‌شده و موج عظیمی از مهاجرت‌ها از افغانستان به‌خصوص از شهر کابل آغاز شد.
حزب اسلامی حکمتیار از سوی نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی متهم به دست داشتن در کشتار غیرنظامیان در این جنگ شده‌است. به گزارش این گروه‌ها حکمتیار مسئول برخی از فجایع جنگ از جمله موشک‌پرانی ماه اوت سال ۱۹۹۲ است. همچنین براساس گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، حکمتیار به صورت مستقیم مسئول کشتار حداقل۱۸۰۰ تن و زخمی کردن بیش از ۸۰۰۰ غیرنظامی است. نهاد بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر نیز او را به نقض حقوق بشر از جمله ناپدید شدن اجباری مخالفان سیاسی، داشتن یک زندان زیرزمینی در پاکستان و شکنجه در آن، و حملات خشونت‌آمیز به سازمان‌های غیردولتی فعال در زمینه برنامه‌های آموزش و بهداشت برای زنان افغان در اردوگاه‌های پناهندگان در پاکستان، متهم می‌کند. حکمتیار پس از اشغال کابل توسط طالبان با برهان الدین ربانی به سمت شمال رفت و از آنجا راهی ایران شد و در تهران ساکن شد. اگرچه پس از سقوط طالبان و خروج از ایران علیه این کشور موضع گرفت. نمونه‌ای از موضع‌گیری‌های او علیه ایران، بیانیه‌ای است که در سایت آژانس اسلامی افغانستان در تیرماه ۱۳۹۴ منتشر شده و در آن ایران را به «دمیدن در آتش جنگ‌های فرقه‌ای و درگیری‌ها» متهم کرده‌است. ایران رسماً اعلام کرده بود که حکمتیار را بنابه درخواست افغانستان و چند کشور غربی پذیرفته‌ است. وی پس از سقوط طالبان و تشکیل دولت انتقالی افغانستان با حمایت آمریکا و کشورهای غربی از این حکومت و عملیات نظامی آمریکا انتقاد می‌نمود و جزو یکی از نیروهای مخالف بود.

۱۴۰۰/۰۶/۲۳ ۲۱:۴۵
لعنت خدا بر طالبان و حکمتیار و...
درود خدا بر مبارزان مقاومت و احمدمسعود و صالح و... (376964)
۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۲:۵۸
بجای اینکه هر روز کلی اخبار فیک و دروغ در مورد افغانستان سر هم کنی ، برو اونجا بجنگ اسکل (376979)