کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

تعرض جنسی به بازرسان زن انرژی اتمی در ایران

24 شهريور 1400 ساعت 11:57

گروه سیاسی: روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» به نقل از دیپلمات‌ها و بازرسان آژانس که  به ایران آمده بودند؛ مدعی شد؛ نگهبانان تاسیسات هسته‌ای ایران طی چند ماه گذشته بارها بازرسان زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مورد آزار جسمی قرار داده‌اند و ایالات متحده از ایران خواسته است که این رفتارها را فورا متوقف کند.


یکی از دیپلمات‌ها می‌گوید تاکنون دست‌کم چهار مورد آزار جنسی رخ داده است. یک دیپلمات دیگر نیز شمار موارد آزار را چهار یا پنج مورد عنوان کرده است. این روزنامه نوشته است: مواردی که قبلا در تاسیسات هسته‌ای نطنز اتفاق افتاده ولی گزارش نشده بود، شامل لمس نامناسب بدن بازرسان زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط نگهبانان مرد و دستور به درآوردن برخی از لباس‌های آ‌ن‌ها بوده است. یکی از دیپلمات‌ها می‌گوید تاکنون دست‌کم چهار مورد آزار جسمی رخ داده است. یک دیپلمات دیگر نیز شمار موارد آزار را چهار یا پنج مورد عنوان کرده است. وال‌استریت جورنال می‌نویسد، ایالات متحده در آستانه نشست اخیر شورای حکام گزارشی در این باره به اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کرد که در آن بر لزوم توقف چنین رفتارهایی تاکید شده است.
گزارش ایالات متحده می‌گوید: «آزار بازرسان آژانس مطلقا غیرقابل قبول است و ما از شما می‌خواهیم که در بیانیه خود در نشست شورای حکام قید کنید که چنین رفتاری تاسف‌بار است و باید فورا متوقف شود. و این شورا باید در صورت تکرار چنین رخدادهایی دست به اقدامات لازم بزند». دیپلمات‌ها می‌گویند که نخستین مورد در اوایل ماه ژوئن اتفاق افتاد و آخرین آن‌ها هم مربوط به چند هفته قبل است. نمایندگی ایران در آژانس هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده است اما آژانس بدون اشاره به جزئیات اتفاقات، تایید کرده که در تاسیسات هسته‌ای ایران چنین مواردی رخ داده است. یکی از سخنگویان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: آژانس بلافاصله این مسئله را با ایران در میان گذاشت و به روشنی و با عباراتی بدون ابهام تاکید کرد که چنین مواردی غیرقابل قبول است و نباید بار دیگر تکرار شود.
به گفته او، ایران نیز در توضیح این اتفاقات عنوان کرده که به دنبال بروز برخی حوادث در تاسیسات هسته‌ای کشور، کنترل‌های امنیتی را تشدید کرده است. او در نهایت گفت که در نتیجه این گفت‌وگوی آژانس و ایران، مواردی از این دست دیگر اتفاق نیفتاده است.
ساعاتی پس از گزارش وال استریت ژورنال، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بدون اشاره به جزییات از «تشدید اقدامات امنیتی» در سایت‌های هسته‌ای کشور سخن گفت. کاظم غریب‌آبادی در توییتر نوشت: «اقدامات امنیتی در تاسیسات هسته‌ای ایران به طور منطقی تشدید شده است. بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تدریج با قواعد و مقررات جدید کنار آمده‌اند.»


کد مطلب: 294111

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/294111/تعرض-جنسی-بازرسان-زن-انرژی-اتمی-ایران

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir