به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۱۱:۱۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۵ ساعت ۰۹:۳۵
کد مطلب : ۲۹۴۲۵۶

القاعده‌تهدیدی از از جانب افغانستان برای آمریكا

القاعده‌تهدیدی از از جانب افغانستان برای آمریكا
گروه بین الملل: دو مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا هشدار دادند که نشانه‌هایی از سازماندهی مجدد القاعده در افغانستان ظاهر شده است.
دیوید کوهن، معاون "سیا" در کنار ژنرال اسکات بری‌یر، در یک نشست امنیتی  که در واشنگتن برگزار شده بود، صحبت کردند. کوهن گفت : "ما نشانه‌های اولیه را مشاهده کرده‌ایم" که به نظر می‌رسد که القاعده به افغانستان باز می‌گردد. کوهن گفته است که هنوز روزهای ابتدایی است و ما ناظر اوضاع خواهیم بود.ژنرال اسکات بری‌یر، یکی از اعضای سازمان اطلاعات ارتش آمریکا هم که در این نشست سخنرانی داشت، در این مورد هشدار داد.
ژنرال بری‌یر گفت: "از این تخمین‌ها بر می‌آید که القاعده ظرف یکی دو سال آینده به اندازه کافی قوی شود که بتواند ایالات متحده را از خاک افغانستان تهدید کند."این مقام‌های اطلاعاتی آمریکا گفته اند که برای آنها دسترسی دوباره در افغانستان در اولویت قرار دارد.بسیاری از مقامات آمریکایی از جمله جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور همواره تاکید کرده‌اند که القاعده در افغانستان شکست خورده است و حالا از افغانستان هیچ‌گونه تهدیدی را متوجه آمریکا نخواهد کرد.
بایدن گفته بود که مهمترین هدف ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان شکست دادن القاعده بود. او بر بنیاد همین باور، تصمیم بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را عملی کرد.در توافقنامه دوحه که میان ایالات متحده آمریکا و طالبان انجام شد، طالبان تصریح کرده‌اند که به هیچ کس اجازه نمی‌دهند تا از خاک افغانستان علیه آمریکا یا کشور دیگری استفاده کند.کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در دو گزارش سالانه اخیر خود، طالبان را به داشتن روابط نزدیک با القاعده متهم کرده است.در تازه‌ترین گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد آمده است که این رابطه حتی پس از توافق دوحه بین ایالات متحده و طالبان حفظ شده است.طالبان اما گزارش‌های شورای امنیت را رد کرده و گفته است که القاعده در حال حاضر در افغانستان حضور ندارد.
طالبان همچنین تاکید می کند که به توافقنامه دوحه پای‌بند است.
بعد از تصرف کابل از سوی گروه طالبان، ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که گفته می‌شود از امین‌الحق، از افراد نزدیک به اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده بود. در این ویدئو او در داخل ماشینی نشسته و در توره بوره افغانستان، در میان افراد گروه طالبان، وارد ساختمانی می‌شود.
گروه طالبان ورود چنین فردی را تکذیب کردند.

 
برچسب ها: افغانستان