به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۳:۴۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۵ ساعت ۱۷:۲۶
کد مطلب : ۲۹۴۳۵۷
در میان استقبال هواداران حزب‌الله صورت گرفت؛

ورود تانکرهای سوخت ایران از سوریه به لبنان

ورود تانکرهای سوخت ایران از سوریه به لبنان
گروه بین الملل: نخستین کاروان‌ تانکرهای حامل نفت ایران با اسکورت اعضای حزب‌الله و در میان استفبال هواداران این گروه از سوریه وارد لبنان شد.
لبنان در ماه‌های گذشته به‌شدت با کمبود سوخت روبه‌رو بود و نهادهای مختلف داخلی و بین‌المللی نسبت به بروز فاجعه در این کشور هشدار می‌دادند. تقریبا تمام نیروگاه‌های لبنان گازوئیلی هستند و قحطی سوخت، باعث قطع گسترده برق شهری و همچنین ژنراتورهای شخصی و بیمارستانی شده بود. در هفته‌های گذشته برخی از شهروند-خبرنگاران با انتشار پیام‌هایی از قطع ارتباط قریب‌الوقوع خود با جهان خارج به‌علت بی‌برقی خبر داده بودند.یک نفت‌کش ایرانی حامل سوخت هفته پیش در بندر بانیاس سوریه لنگر انداخت. گفته می‌شود احتمال مجازات اقتصادی لبنان در صورت پهلو گرفتن این نفت‌کش در یکی از بنادر این کشور، دلیل انتقال غیرمستقیم نفت ایران به لبنان بوده است.خرید نفت ایران همچنان تحت تحریم‌های ایالات متحده در جریان کارزار «فشار حداکثری» دولت دونالد ترامپ قرار دارد.ورود نفت ایرانی با اسکورت حزب‌الله و در میان شادی هواداران آن در منطقه العین بعلبک، یک «پیروزی جدی» برای جریان تحت رهبری حسن نصرالله به شمار می‌رود.
حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان پیشتر دو مرتبه هشدار داده بود که محموله نفتی ایران به سوی این کشور، در حمایت این گروه قرار دارد.
حزب‌الله لبنان به همراه دولت بشار اسد در سوریه، بزرگ‌ترین متحدان ایران در این منطقه به‌شمار می‌روند. حزب‌الله به همراه ایران در ۱۰ سال جنگ داخلی سوریه همچنان همپیمان اصلی دولت این کشور به شمار می‌رود.بحران اقتصادی لبنان نتیجه بیش از یک دهه مدیریت بد و فساد گسترده طبقه حاکم و همچنین خودسری و قدرت فراقانونی گروه‌های قومی-مذهبی  به شمار می‌رود.
در حالی‌که کابینه جدید لبنان هفته گذشته و پس از بیش از یک سال «بی‌دولتی» تشکیل شد، حزب‌الله و حزب ملی آزاد، به رهبری میشل عون با انتقال سوخت ایران به این کشور، دست‌کم محبوبیت خود را در میان پایگاه اجتماعی خود دوچندان کرده اند.به‌نظر می‌رسد ورود ارتش سوریه به درعا در هفته گذشته با بحران انرژی لبنان و تلاش سوریه برای انتقال نفت و گاز به این کشور بی‌ارتباط نبوده است. 
برچسب ها: لبنان
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *