به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۱۶ - ۱۲:۲۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ ساعت ۰۹:۴۰
کد مطلب : ۲۹۴۵۹۴
بین تزریق واکسن کرونا و آنفلوآنزا باید ۱۴ روز فاصله باشد

ادامه عوارض واکسن تا ۴۸ ساعت یعنی کرونا گرفتید

ادامه عوارض واکسن تا ۴۸ ساعت یعنی کرونا گرفتید
گروه جامعه: یک متخصص بیماری‌های عفونی ضمن تاکید بر تزریق واکسن کرونا و تاثیر آن در کاهش آمار مرگ‌ومیر بر اثر این بیماری درباره امکان تزریق همزمان واکسن‌های آنفلوآنزا و کرونا توضیح داد. دکتر داوود یادگاری‌نیا متخصص بیماری‌های عفونی با بیان این مطلب که ایران سال‌ها در تولید واکسن‌های مختلف موفق بوده است، گفت: واکسن‌هایی مانند سرخک و فلج اطفال ایمنی بلندمدت تا پایان عمر می‌دهد، اما واکسن کرونا طول دوره محدود دارد و ممکن است سال به سال تمدید شود.

وی تصریح کرد: یکی از موفق‌ترین طرح‌ها در جلوگیری از کرونا واکسیناسیون است.این متخصص بیماری‌های عفونی یادآور شد: با جهشی که در واکسیناسیون در کشور اتفاق افتاده، می‌توانیم بیش از ۸۰ درصد جامعه را ایمن کنیم.وی ادامه داد: روند کاهشی ابتلا به کرونا و افزایشی واکسیناسیون نوید می‌دهد که موج بعدی در کشور اتفاق نیافتد.

یادگاری‌نیا در خصوص مناسب‌ترین زمان برای تزریق واکسن گفت: تزریق واکسن اورژانسی است و توصیه می‌کنیم به محض اعلام شرایط سنی، افراد اقدام به تزریق واکسن کنند و منتظر واکسن خاصی نباشند.وی افزود: در صورتی که فرد دچار کرونا باشد واکسن نزند، اما گروه‌های خاص مانند افراد دیابتی حتماً واکسن بزنند.این متخصص بیماری‌های عفونی تأکید کرد: نداشتن عوارض جانبی به معنای بی‌اثر بودن واکسن نیست. واکنش‌های تزریق، فرد به فرد فرق می‌کند.

وی ادامه داد: اگر عوارض بیش از ۴۸ ساعت ادامه یابد و علائم دیگری مانند سرفه و خلط گلو بروز کرد، ممکن است ناشی از کرونا باشد که فرد به طور همزمان با تزریق واکسن مبتلا شده باشد.این متخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: قبل از واکسن نیاز به استفاده از استامینوفن و داروهای ضد انعقاد خون نیست اما بعد از تزریق واکسن، در صورت بروز عوارض از استامینوفن استفاده شود.

یادگاری‌نیا گفت: بیماران خاص و نادر مانند پیوند عضوی‌ها منعی برای تزریق واکسن ندارند، اما قبل از واکسیناسیون با پزشک خود مشورت کنند.وی افزود: کارایی یک واکسن در مراکز تحقیقاتی بررسی می‌شود و لازم نیست هر فردی که واکسن زد آنتی بادی خود را چک کند.یادگاری‌نیا ادامه داد: واکسن از ابتلای صددرصدی جلوگیری نمی‌کند و تجربه نشان داده که مرگ و میر را کاهش می‌دهد.

وی گفت: آمارها نشان می‌دهد یک دوز واکسن می‌تواند ۳۶ درصد ایمنی ایجاد کند و با تزریق دوز دوم، تا ۹۰ درصد ایمنی ایجاد می‌شود.این متخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد: اگر فرد دارای تب و در اوج کرونا باشد یا سابقه آلرژی شدید به همان نوع واکسن (دوز اول واکسن کرونا) داشته باشد، واکسن نزند.یادگاری‌نیا گفت: ۲ واکسن آنفلوآنزا و کرونا را می‌توان همزمان زد، اما بهتر است ۱۴ روز بین تزریق این ۲ واکسن فاصله بیفتد.
برچسب ها: واکسن کرونا