به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۰:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ ساعت ۱۴:۰۴
کد مطلب : ۲۹۴۷۲۰

دولت سیزدهم برساخته توده‌ها نیست

دولت سیزدهم برساخته توده‌ها نیست
گروه سیاسی:روزنامه شرق نوشت:هرچه هست دولت سیزدهم برساخته توده‌ها نیست و شاید این واقعیت چندان خوشایند نباشد، اما ابراهیم رئیسی می‌تواند با درک این واقعیت از موقعیت خود و جامعه برداشتی واقع‌بینانه پیدا کند، اینکه او مستظهر به پشتیبانی آحاد مردم نیست و در تنگناهای سیاسی نمی‌تواند روی توان و قدرت مردم حساب کند و از توانشان در چانه‌زنی‌ها سود ببرد.
از طرف دیگر از دولت رئیسی انتظاری برای حمایت از توده‌ها وجود ندارد. تازه مگر کدام‌یک از دولت‌ها که با توده‌سازی روی کار آمدند، توان به‌کرسی‌نشاندن مطالبات مردم را داشتند؟ دست بر قضا دولت سیزدهم در این خلأ، می‌تواند قدم‌هایی جدی در راه احیای سیاست و اقتصاد بردارد و برخلاف دولت‌های گذشته از توده‌سازی دست بردارد.اگرچه حامیان رئیسی این امکان را از دولت سیزدهم گرفته‌اند و سعی دارند آن را به توده‌سازی سوق دهند.شاید سفرهای هفتگی رئیسی در مقایسه با یک‌جانشینی روحانی تأثیر مثبتی برای او و دولتش داشته باشد، اما در نهایت این سفرها اگر به نتیجه‌ای ملموس و قابل مشاهده تبدیل نشود، به‌سرعت به عکس خود بدل خواهد شد.
  بعد از چهار دوره دولت‌داری رؤسای جمهور پیشین و وعده‌های برزمین‌مانده تک‌تک آنان، هرکس دیگری هم آستین بالا بزند تا به فرض محال آن کارها را به انجام برساند، آن را وظیفه معوق دولت‌های انقلاب می‌دانند که دور و دیر در حال به‌نتیجه‌رسیدن است. با این اوصاف، هرگونه استراتژی توده‌سازی از سوی رئیسی و حامیان دولت سیزدهم که مبنای واقعی نداشته باشد، محکوم به شکست است.توده‌سازی پروژه‌ای تمام‌شده است که با این چهره‌ها و جریان‌های سیاسی احیا نخواهد شد. پذیرش این واقعیت راه را برای عمل‌گرایی بدون تبلیغات و تهییج توده‌ها باز خواهد کرد.

 
برچسب ها: دولت سیزدهم
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


۱۴۰۰/۰۶/۲۷ ۱۴:۳۴
تو ایران نیازی نیست دولت برساخته توده مردم باشد چون در مناسبات قدرت در ایران مردم در درجه دوم اهمیت قرار دارند. (377046)
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۷/۰۱ ۰۹:۴۰
لطفا لطیفه نگو هم وطن. مردم در درجه صدم هم قرار ندارند. اصلا هیچ جایگاهی ندارند. فقط گوشت دم توپ هستند . تنها استفاده ای که مردم دارند این است که آنها را با وعده های توخالی به پای صندوق رای می کشانند و بعد پز می دهند که فلان درصد از مردم ما را تایید کردند (377181)