به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۳:۴۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ ساعت ۱۵:۴۶
کد مطلب : ۲۹۴۷۴۸

درآمد ایران از روش‌های پیچیده دور زدن تحریم

درآمد  ایران از روش‌های پیچیده دور زدن تحریم
گروه سیاسی: در حالی که صادرات نفت خام ایران بر اثر تحریم‌ها کاهش یافته، اما فروش مواد سوختی و محصولات پتروشیمی این کشور افزایش یافته است
به گفته برخی منابع تجاری و مسئولان به‌رغم تحریم‌های شدید اعمال شده از سوی ایالات متحده آمریکا، صادرات مواد سوختی و محصولات پتروشیمی ایران در سال‌های گذشته رونق یافته است.
در گزارش‌های منتشر شده ، برآورد شده چنانچه تحریم‌های واشینگتن ازتهران برداشته شود رشد صادرات مواد سوختی و محصولات پتروشیمی ایران به آسیا و اروپا به سرعت افزایش یابد.
آمریکا در سال 2018 به دنبال خروج از توافق هسته‌ای با ایران و بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران با اتخاذ راهبرد فشار حداکثری بر این کشور آن را از منبع اصلی درآمدهای نفتی محروم کرد.
این تحریم‌های شدید آمریکا مانع از صادرات نفت خام ایران شد اما بر فروش مواد سوختی و محصولات پتروشیمی ایران که رصد و تحت پیگرد قرار دادن آن دشوار است، تاثیری نگذاشت.
نفت خام ایران را می‌توان از روی درجه و دیگر خواص آن شناخت کما این‌که می‌توان نفتکش‌های بزرگ حامل آن را از طریق ماهواره‌ها رصد کرد اما تعقیب فروش مواد سوختی و محصولات پتروشیمی دشواراست.بنا به آمار وزارت نفت و بانک مرکزی ایران این کشور در سال 2020 به ارزش 20 میلیارد دلار یعنی دو برابر ارزش نفت خام صادراتی خود مواد پتروشیمی و فراورده‌های نفتی صادر کرده است. و بنا به اعلام دولت ایران این تنها منبع اصلی درآمدهای این کشور بوده است.حمید حسینی، عضو شورای اداری صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران در تهران به «رویترز» گفت که «جهان گسترده است و روش‌های دور زدن تحریم‌ها هم بسیار و نامحدودند.»حسینی گفت که قیمت‌های رقابتی و موقعیت ایران در نزدیکی شاهراه‌های دریایی محصولات آن را پرطرف‌دار کرده است.او گفت که مشتریان محصولات پالایش شده بیش از وارد کنندگانی هستند که خود دارای تاسیسات پالایشگاهی مجهزی برای پالایش نفت خام ایران هستند.
این مقام ایرانی گفت علاوه بر آن ایران در مقادیر کمی که وزارت خزانه‌داری آمریکا به سختی قادر به رصد آن است و با استفاده از کامیون‌های نفتکش، سوخت به کشورهای مجاور صادر کرده است.

 
برچسب ها: ایران
** ارسال نظر برای اين مطلب در تاريخ ۱۴۰۰-۰۷-۲۷ ۱۵:۴۵ بسته می شود. **
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۶/۲۷ ۱۹:۰۲
اگر ایران بتواند از طریق تولید وصادرات برق از راه نیروگاههای سوخت فسیلی وفروش بنزین وگاز مایع وگازوییل ومحصولات پتروشیمی درامد جایگزین نفت خام را بدست اورد معجزه بزرگی است وانگاه تحریم ها خنثی میشود ولی در بلند مدت سرمایه گذاری خارجی صدها میلیارد دلاری در منابع نفت وگاز و صنعت ایران مورد نیاز است با دور زدن تحریم ها در کوتاه مدت امور روزمره وگذران ان ممکن است ولی در بلند مدت پاسخگو نیست (377059)
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۶/۲۷ ۱۹:۰۲
اگر ایران بتواند از طریق تولید وصادرات برق از راه نیروگاههای سوخت فسیلی وفروش بنزین وگاز مایع وگازوییل ومحصولات پتروشیمی درامد جایگزین نفت خام را بدست اورد معجزه بزرگی است وانگاه تحریم ها خنثی میشود ولی در بلند مدت سرمایه گذاری خارجی صدها میلیارد دلاری در منابع نفت وگاز و صنعت ایران مورد نیاز است با دور زدن تحریم ها در کوتاه مدت امور روزمره وگذران ان ممکن است ولی در بلند مدت پاسخگو نیست (377060)