به روز شده در ۱۴۰۰/۰۸/۰۶ - ۱۹:۴۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ ساعت ۱۸:۱۰
کد مطلب : ۲۹۵۰۱۹

تصویر ناسا از نخستین کهکشان فاقد ماده تاریک

تصویر ناسا از نخستین کهکشان فاقد ماده تاریک
گروه علمی:ناسا اخیرا تصویری از نخستین کهکشان فاقد ماده تاریک منتشر کرده است.در نوامبر ۲۰۱۹، محققان وقتی تصویر آن را که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده بود مشاهده کردند، شگفت زده شدند. ماده تاریک یک ماده نامرئی است که به گفته ستاره شناسان نقش مهمی در شکل گیری کهکشان‌ها دارد و تصور می شود ۸۵ درصد از جرم جهان را شامل می‌شود. این کشف نه تنها ایده‌های شکل گیری کهکشان‌ها را به چالش می‌کشد، بلکه شواهدی را نیز برای واقعی بودن ماده تاریک ارائه می‌دهد.

زمانی که مقدمات تشکیل یک کهکشان فراهم می‌شود، گازهای داغ به شکل ابری از ماده تاریک در می‌آیند و سپس این گاز به آرامی به ستاره‌ها تبدیل می‌شود تا یک کهکشان مانند کهکشان راه شیری شکل بگیرد. به همین علت محققان برای مطالعه ویژگی‌های کهکشان‌ها، ماده تاریک آنها را مطالعه می‌کنند.

تصویر تلسکوپ هابل و کشف محققان دانشگاه ییل که برای اولین بار کهکشانی را شناسایی کردند که فاقد ماده تاریک است بیانگر آن است که این ماده وجود جداگانه خود را دارد. کهکشان «NGC ۱۰۵۲-DF۲» کهکشان فوق پراکنده نامیده می‌شود زیرا چگالی بسیار کمی دارد. در نتیجه این یافته‌ها، تیمی از محققان در حال جستجوی کهکشان‌های دارای کمبود ماده تاریک هستند تا ماهیت ماده تاریک و تشکیل کهکشان‌ها را بهتر درک کنند.
برچسب ها: ناسا
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *