به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۳:۴۴
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ ساعت ۱۳:۴۰
کد مطلب : ۲۹۵۱۸۷
سفره مردم آب رفت

مصرف گوشت و برنج کمتر از نیم کیلو در ماه!

مصرف گوشت و برنج کمتر از نیم کیلو در ماه!
گروه اقتصادی: کم‌درآمدترین خانوارهای ایران ماهانه تنها ۳۰۰ گرم گوشت قرمز مصرف می‌کنند. البته آنها قدرت خرید برنج هم ندارند و میزان مصرف ماهانه برنج آنها تنها ۴۶۰ گرم است. این یعنی دهک اول درآمدی ماهانه کمتر از نیم کیلو گوشت و کمتر از نیم کیلو برنج می‌خورد.
سرانه مصرف خانوارهای ایرانی در دهه ۹۰ کاهش چشم‌گیری داشته است. این کاهش تنها مربوط به دهک‌های کم درآمد نیست و حتی دهک‌های بالا را هم شامل می‌شود. اما سبد مصرف خانوارهای کم درآمد از بقیه دهک‌ها کوچک‌تر شده است.

اخیرا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد در سال ۹۰ مصرف ماهانه گوشت و برنج خانوارهای دهک اول (کم‌درآمدترین خانوارها) کمتر از یک کیلو گرم بوده است. اما این میزان اندک در سال ۹۸ کمتر هم شده و میزان مصرف ماهانه گوشت این خانوارها ماهانه ۳۰۰ گرم و مصرف برنج ماهانه این خانوارها ۴۶۰ گرم است.

به نظر می‌رسد که این خانوارها کمبود مواد غذایی را با مصرف لبنیات جبران می‌کردند اما میزان مصرف لبنیات خانوارهای دهک اول در سال ۹۰ از ۱۱.۵ کیلوگرم در ماه به ۸ کیلوگرم در سال ۹۸ رسیده است.در تصویر زیر میزان مصرف ماهانه چهار کالای اساسی در خانوار‌های دهک اول را می‌بینید.
مرجع : تجارت نیوز
** ارسال نظر برای اين مطلب در تاريخ ۱۴۰۰-۰۷-۳۰ ۰۸:۰۰ بسته می شود. **
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


خاطره
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۶/۲۹ ۱۶:۳۲
چشم دولت مردان روشن (377097)
۱۴۰۰/۰۶/۲۹ ۲۲:۲۴
بر پدر و مادر مسببین بی شرف کفتار صفت بی همه چیز بی وطن خائن جنایتکار 100 هزار بار لعنت . که امروز در قرن 21 مردم رو به خاک سیاه نشاندند
بهار نیوز منتشرش کن (377102)