به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۳:۴۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ ساعت ۱۴:۲۹
کد مطلب : ۲۹۵۲۱۵

تصمیم طالبان برای مدرسه رفتن دختران

تصمیم طالبان برای مدرسه رفتن دختران
گروه بین الملل: گروه طالبان می‌گوید که دختران افغان تنها بعد از آنکه دولت تحت امر آن‌ها در افغانستان یک محیط امن برای محصلان فراهم کند، می‌توانند به مدارس متوسطه یا راهنمایی بازگردند.
 تاکنون تنها پسر‌های افغان اجازه یافته‌اند در کلاس‌های درس حضور یابند.
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به مجله آلمانی اشپیگل گفت: ما مخالف آموزش دختران نیستیم، اما ما هنوز روی مکانیسم‌هایی کار میکنیم که چطور حضور آن‌ها در مدارس امکان پذیر باشد.
این سخنگو گفت، پیش از بازگشت این محصلان دختر به مدرسه باید از ایجاد محیط و تردد‌های امن اطمینان حاصل شود. او گفت، علمای حقوق باید گزارشی درباره اینکه چطور میتواند محیطی امن برای زنان و دختران در محیط آموزش و کار ایجاد کرد، آماده کنند.در دوران حکومت اول طالبان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، زنان و دختران از تحصیل و کار محروم بودند و حجاب اجباری شد. اما اندکی پس از تصرف کابل در ماه گذشته، طالبان وعده داد که زنان و دختران از آزادی بیشتری نسبت به حکومت قبلی آن‌ها برخوردار شوند. با این حال، طالبان روز شنبه گشایش مدارس به روی پسر‌های افغان در تمام مقاطع تحصیلی را اعلام کرد و حرفی از دختران به میان نیامد.

 
برچسب ها: طالبان
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *