به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۳:۳۷
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ ساعت ۱۳:۲۲
کد مطلب : ۲۹۵۶۱۸

سازمان ثبت: برگ سبز خودرو سند مالکیت است

سازمان ثبت: برگ سبز خودرو سند مالکیت است
گروه جامعه: معاون اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرد که برگ سبز صادره از مراکز تعویض پلاک برای نقل و انتقال کافیست.
در بخشنامه‌ای که امروز با امضای مهدی اقبال منتشر شده، آمده است: برگ سبز صادره از مراکز تعویض پلاک، کافیست و لزومی به اخذ تاییدیه نقل و انتقال نیست.

متن بخشنامه به شرح زیر است:
«نظر به این که ماده (۳۹) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۸۹ تصریحی به ضرورت اخذ و ملاحظه گواهی نقل و انتقال - تحت عنوان تأییدیه نقل و انتقال - قبل از هرگونه انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی ندارد، لذا برگ سبز صادره از مراکز تعویض پلاک، ابرازی از طرف دارنده خودرو که مبین احراز، بررسی و جری تشریفات قانونی مصرحه بوده، کفایت امر را نموده و لزومی به اخذ تأییدیه مورد بحث قبل از انتقال قانونی خودرو در دفاتر اسناد رسمی نمی‌باشد.»
با توجه به بخشنامه جدید سازمان ثبت اسناد، لزومی به اخذ تائیدیه مورد بحث قبل از انتقال قانونی خودرو در دفاتر اسناد رسمی نیست.
طی ماه‌های اخیر اختلاف شدیدی بین نیروی انتظامی و سازمان ثبت اسناد کشور بر سر برگ سبز خودرو پیش آمده بود و با وجود اعلام پلیس درباره لزوم دریافت برگ سبز خودرو از مراکز تعویض پلاک، سازمان استاد زیر بار نمی‌رفت و برگ سبز پلیس را کافی نمی‌دانست و اصرار داشت که سند خودرو در دفاتر ثبت اسناد نیز تایید شوند. اختلافات تا جایی پیش رفت که دادستان کل کشور چند روز پیش به موضوع ورود کرد و کار را یکسره کرده و لاعام کرد که تایید سند خودرو در مراکز تعویض پلاک کافی است و نیازی به اخذ تاییدیه دوباره از دفاتر نیست.