به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۳:۵۶
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ ساعت ۲۰:۳۰
کد مطلب : ۲۹۵۶۵۸

سكوت و ابهام درباره وضعیت شاهین ناصری

سكوت و ابهام درباره وضعیت شاهین ناصری
گروه سیاسی: سخنگوی قوه قضائیه، روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفت که علت مرگ میثم رضایی، متهم ردیف اول پرونده «مفتاح خودرو»، مشخص نیست و پزشکی قانونی هنوز علت مرگ او را اعلام نکرده است. ذبیح‌الله خدائیان در عین در این نشست خبری هیچ توضیحی درباره وضعیت شاهین ناصری نداد که به گفته منابع حقوق بشری در زندان جان باخته است. شاهین ناصری آبان ۹۸ با نوشتن نامه‌ای رسمی و ثبت‌شده از زندان شهادت داده بود که شخصا در آگاهی شیراز شاهد شکنجه نوید افکاری بوده است. او پس از شهادت درباره شکنجه افکاری، به زندان تهران بزرگ تبعید شد و روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور منابع حقوق بشری خبر دادند که او در زندان جان خود را از دست داده است.

برخی رسانه‌ها نوشتند که مسئولان قوه قضائیه طی تماس با خانواده سیدشاهین ناصری را تایید کرده اند. بابک پاک نیا وکیل دادگستری در همین رابطه در توییترش نوشت: "چند ماه بود که از آقای ناصری خبری نداشتم؛ تا اینکه روز گذشته تماس گرفت و درخواست کرد که وکالتش رو بپذیرم و کمکش کنم؛ ارتباطی هم که در گذشته با ایشون داشتم از طریق آقای سعید افکاری بود. به او گفتم بابت پرونده ای باید به مشهد برم و برگردم ببینم چه می کنم؛ به من گفت که از بند خارج شده و تلفن هم در اختیارش نیست و کارتش رو ازش گرفتند و با کارت دوستش داره تماس می گیره؛ گفتم چرا به سعید زنگ نزدی، گفت سعید هنوز بازداشته. امروز هم که از مشهد برگشتم، شنیدم خبر فوت ایشون منتشر شده؛ با خیلی ها تماس گرفتم ببینم آیا خبر حقیقت داره یا نه اما کسی اطلاع دقیق نداره! الان نیز راجع به خبر منتشر شده هیچ اطلاعاتی ندارم و نمی دانم واقعا فوت شده اند یا خیر؛ با هر کسی هم‌ که تماس گرفتم خبر قطعی ندارد؛ حتی با برادرشان صحبت کردم که گفتند از هم بندی ها خبر فوت را دریافت کردند اما شاهین دیروز به من گفت در بند نیست؛ اطلاعات من در همین میزان است."

گفتنی است سال گذشته و در روزهایی که قوه قضاییه تاکید داشت نوید افکاری شکنجه نشده و در شرایط عادی خودش اعتراف کرده که مأمور اداره حراست سازمان آب در شیراز را کشته، صدای فردی به نام شاهین ناصری پخش شد که این ادعا را تکذیب می‌کرد. ناصری که ظاهرا مشغول گذراندن دوره محکومیت خود در شیراز بوده، کارشناس بازرگانی است. قوه قضاییه مدعی شده که او یک "جاعل و کلاهبردار حرفه‌ای" است. شاهین ناصری در روز ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۷ در قزوین بازداشت و چهارم یا پنجم مهرماه همان سال به شیراز منتقل شد.