به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۰:۴۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب : ۲۹۵۶۷۲

ایران؛محورسخنرانی ملك سلمان در سازمان ملل

ایران؛محورسخنرانی ملك سلمان در سازمان ملل
گروه سیاسی: پادشاه عربستان در نطق مجمع عمومی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات مقدماتی ریاض و تهران به اعتمادسازی، عدم مداخله و قطع کمک به گروه‌های تروریستی ختم شود. او از تلاش‌های جهانی علیه دستیابی ایران به سلاح اتمی حمایت کرد.
ملک سلمان، در نطقی از پیش ضبط شده در مجمع عمومی سازمان ملل، بر اهمیت یک خاورمیانه عاری از تسلیحات کشتار جمعی تاکید کرد و گفت کشورش از تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به فناوری بمب اتمی حمایت می‌کند. او  اقدامات ایران در نقض تعهداتش را نیز "نگران کننده" خواند. پادشاه ۸۵ ساله عربستان در عین حال افزود: «ایران یک کشور همسایه است. امیدواریم گفت‌وگوهای مقدماتی ما با آنها به نتایج ملموسی برای ایجاد اعتماد منجر شود... بر اساس احترام به حق حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی دیگران.»
او  نسبت به توقف حمایت تهران از گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامی نیز ابراز امیدواری کرد و گفت که ریاض به مواجهه با افراط گرایی یا تفرقه‌پراکنی ادامه خواهد داد.
ملک سلمان بر حق دفاع پادشاهی سعودی در برابر حملات موشکی، پهپادی و قایق‌های حامل بمب نیز تاکید کرد.
ریاض حملات موشکی و پهپادی حوثی‌های یمن به مراکز و تاسیسات نفتی خود را به جمهوری اسلامی نسبت می‌دهد. ریاض می‌گوید این موشک‌ها و پهپادها یا ساخت ایران هستند یا با کمک این کشور در یمن تولید شده‌اند. دو رقیب بزرگ منطقه در جنگ داخلی سوریه و یمن، مواضع و منافع متضادی دارند. مناقشه یمن جنگ نیابتی طرفین خوانده می‌شود.در ماه‌های گذشته نمایندگانی از ایران و عربستان، پس از شش سال تیرگی روابط و قطع مناسبات دیپلماتیک، چند دور در بغداد با یکدیگر ملاقات و گفت‌وگو کرده‌اند. این دیدارها که با وساطت دولت عراق انجام می‌شود، بنا بر گفته سفیر جمهوری اسلامی در بغداد به دلیل تغییر دولت ایران متوقف شده‌اند. 
برچسب ها: عربستان
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *