به روز شده در ۱۴۰۰/۰۸/۰۲ - ۲۰:۰۸
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۲ ساعت ۱۲:۳۶
کد مطلب : ۲۹۵۸۵۳

تورم ۴۵.۸درصدی در پایان شهریورماه

تورم ۴۵.۸درصدی در پایان شهریورماه
گروه اقتصادی: نرخ تورم سالانه شهریورماه امسال برای خانوار‌های کشور به ٤٥,٨درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۶ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.نرخ تورم نقطه‌ای در شهریور ماه امسال به عدد ٤٣,٧ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به‌طور میانگین ٤٣.٧ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای شهریور ماه ١٤  در مقایسه با ماه قبل ۰.۵ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با افزایش ٣.٢ واحد درصدی به ٦١.٦ درصد و گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ۰.۷ واحد درصدی به ٣٥.٤ درصد رسیده است.این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ٤٢,٩ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۰.٥ واحد درصد افزایش داشته است، هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٤٧.٨ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۱ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه شهریور امسال به ٣,٩ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.٧ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» به‌ترتیب ٥.  درصد و ٣.٣ درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ٤ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۰.٨ واحد درصد افزایش داشته است، هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٣.٦ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.٤ واحد درصد افزایش داشته است.
افزایش نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه شهریور ماه امسال برای خانوار‌های کشور به ٤٥,٨ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.٦ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به‌ترتیب ٤٥,١ درصد و ٤٩.٧ درصد می‌باشد که برای خانوار‌های شهری ۰.٦ واحد درصد افزایش و برای خانوار‌های روستایی ١ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «لبنیات و تخم‌مرغ» (ماست، پنیر و شیر پاستوریزه)، گروه «سبزیجات» (کاهو، هویج فرنگی و کدوسبز) و گروه «ادویه و چاشنی» (رب گوجه‌فرنگی و سس مایونز) می‌باشد. در گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، گروه «مسکن، آب، برق و گاز» (متوسط قیمت یک مترمکعب گاز و آب، اجاره‌بها)، گروه «هتل و رستوران» (غذا‌های سروشده در رستوران) و گروه «حمل‌ونقل» (روغن موتور و انواع اتومبیل سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در شهریورماه برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٥,٥ درصد برای دهک ششم تا ٤٩.٤ درصد برای دهک دهم است.
مرجع : تسنیم
برچسب ها: نرخ تورم