به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۰:۰۸
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۲ ساعت ۱۵:۲۵
کد مطلب : ۲۹۵۹۰۵

استفاده از تاکتیک‌های طالبان علیه طالبان

استفاده از تاکتیک‌های طالبان علیه طالبان
گروه بین الملل: اندکی پس از یک ماه پس از تسلط طالبان بر افغانستان، حاکمان جدید با گروه‌هایی مواجه هستند که همان تاکتیک‌های جنگی طالبان را در دوره نبردهای دو دهه گذشته را در پیش گرفته‌اند.
حمله انتحاری مرگ‌بار در ورودی فرودگاه کابل و رشته‌ انفجارها در شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار به طالبان نشان داد که راهی دشوار برای برقراری امنیت در برابر مخالفان و به‌ویژه جنگجویان شاخه خراسان داعش دارند.
به گزارش رویترز زمانی که ذبیح‌الله مجاهد این هفته ادعا کرد دولت اسلامی حضور جدی در افغانستان ندارد، فرماندهان در میدان جنگ این تهدید را آن چنان هم دست‌کم نمی‌گرفتند.
دو عضو بخش استخبارات (اطلاعات) طالبان که درباره انفجارهای جلال‌آباد تحقیق می‌کردند به رویترز گفتند تاکتیک‌ها نشان می‌دهد که داعش همچنان یک خطر است حتی اگر نیرو و امکانات لازم برای تصرف سرزمینی را نداشته باشد.داعش از بمب‌های آهن‌ربایی برای حمله به اعضای طالبان استفاده می‌کند. همانطور که طالبان از همین روش برای هدف قرار دادن کارکنان دولت و چهره‌های جامعه مدنی استفاده می‌کرد تا دولت پیشین را متزلزل کند.
یکی از ماموران اطلاعاتی طالبان می‌گوید ما نگران این بمب‌های چسبان هستیم که خودمان برای هدف قرار دادن دشمنانمان در کابل استفاده می‌کردیم. ما نگران رهبرانمان هستیم. آن‌ها (داعش‌ خراسان) می‌توانند بزرگان ما را هدف قرار دهند.»داعش خراسان  در سال ۲۰۱۴ و تنها چند ماهی پس از پیروزی‌های بزرگ داعش در عراق و سوریه، در شرق افغانستان اعلام موجودیت کرد. این گروه با وجود حملات متعدد در سال ۲۰۱۸ و به‌ویژه کشتار شیعیان و هزاره‌ها، بسیاری از توانایی‌های خود را در نبردهای سنگین با طالبان، ارتش افغانستان و نیروهای بین‌المللی از دست داد.نیروهای امنیتی طالبان اعلام کردند  ۳ تروریست داعش را درننگرهار کشته اند. مقام اطلاعاتی امارت اسلامی گفت این گروه همچنان توانایی ایجاد مشکل با حملات کوچک را دارند.
داعش خراسان در سال ۲۰۱۴ اولین عملیات‌های خود را نه علیه دولت مورد حمایت غرب و اقلیت‌ها، بلکه با کشتار اعضای طالبان آغاز کرد.داعش خراسان، اگرچه توانایی کاریزماتیک و نظامی «برادران خود» در سوریه و عراق و حتی آفریقا را ندارد، اما به مناسبت تعلق فکری به داعش، جریانی بلندپرواز است.
 
برچسب ها: طالبان