به روز شده در ۱۴۰۰/۰۸/۰۳ - ۱۹:۰۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۵ ساعت ۱۲:۵۲
کد مطلب : ۲۹۶۴۵۹

وقوع یك اتفاق بی‌سابقه در اروپا

وقوع یك اتفاق بی‌سابقه در اروپا
گروه بین الملل: براساس نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ایسلند، زنان بیش از نیمی از کرسی‌های پارلمان را از آنِ خود کردند.
کسب نیمی از کرسی‌های پارلمان از سوی زنان در اروپا بی‌سابقه است و برای اولین بار رخ می‌دهد.زنان ایسلندی صاحب ۳۳ صندلی از ۶۳ صندلی «آلتینگ» شدند. «آلتینگ» نام پارلمان ملی ایسلند است. براساس پش‌بینی‌های منتج از نتایج نهایی، زنان ایسلند در اصل ۵۲ درصد از پارلمان را به خود اختصاص داده‌اند.براساس داده‌های گردآوری شده از سوی بانک جهانی، تا پیش از انتخابات ایسلند پارلمان هیچ کدام از کشور‌های اروپایی دارای ۵۰ درصد نماینده و قانون‌گذار زن نبوده است. آمار نمایندگان زن سوئد با حضور ۴۷ درصدی آن‌ها در پارلمان به رکورد جدید ایسلندی‌ها نزدیک است.
براساس گزارش «اتحادیه بین المجالس»5 کشور در جهان دارای پارلمان‌هایی با اکثریت حضور زنان هستند. رواندا (۶۱ درصد)، کوبا (۵۳ درصد)، نیکاراگوئه (۵۱ درصد)، مکزیک و امارات متحده عربی (۵۰ درصد).
برخلاف برخی از کشور‌های دیگر ایسلند سهمیه قانونی یا معیاری برای شمار حضور زنان در پارلمان ندارد، اما برخی از احزاب خواهان حضور حداقلی نامزد‌های زن در پارلمان هستند.
ایسلند از گذشته دور در زمینه برابری جنسیتی و حقوق زنان پیشگام بوده و در گزارش‌های ۱۲ سال گذشته مجمع جهانی اقتصاد در رده‌های بالای شاخص «طرفداری از تساوی انسانی» قرار گرفته است.این کشور مرخصی یکسانی برای فرزندار شدن به مردان و زنان می‌دهد. اولین قانون پرداخت برابر مردان و زنان این کشور نیز به سال ۱۹۶۱ باز می‌گردد.ایسلند اولین کشوری است که در سال ۱۹۸۰ یک زن را به عنوان رئیس جمهور برگزید و از سال ۲۰۱۸ با یک قانون پیشگام در زمینه پرداخت برابر تعهداتی را برای کارفرمایان ایجاد کرد تا ثابت کنند که حقوق مشابهی را به مردان و زنان پرداخت می‌کنند.

 
برچسب ها: اروپا
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *