به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۰۸:۵۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۵ ساعت ۱۳:۲۲
کد مطلب : ۲۹۶۴۷۲
تزریق حیات‌وکس در مراکز واکسیناسیون؟

«برکت» صادر نشد، واکسن اماراتی وارد شد

«برکت» صادر نشد، واکسن اماراتی وارد شد
گروه جامعه: ایران ماه‌ها روی تولید واکسن داخلی پافشاری کرد و دست آخر هم این پروژه به نتیجه نرسید. در همین دوره سازمان بهزیستی ایران اعلام کرد در نتیجه همه‌گیری ویروس کرونا، ۵۱ هزار کودک در کشور، پدر یا مادر خود را از دست داده‌اند. سرانجام واردات واکسن به کشور سرعت گرفت و البته بخشی از آن نیز از امارات وارد شده است.

غالب واکسن‌های وارداتی به کشور سینوفارم چینی است. سایر واکسن‌ها مانند آسترازنکا و اسپوتنیک در حجم انبوه وارد نشده است. اما مدتی است که واکسن دیگری نیز به سبد واکسن‌های کشور اضافه شده و آن حیات وکس ساخت امارات است.

اگرچه ایران روی ساخت واکسن داخلی اصرار زیادی داشت اما به نظر می‌رسد امارات زودتر خود را به بازار واکسن رساند. این کشور به جز ایران به کشورهای دیگری از جمله فیلیپین نیز واکسن صادر کرده است. مقامات درباره واردات واکسن اماراتی به کشور توضیحی نمی‌دهند. البته پیش‌تر علیرضا ناجی، عضو کمیته علمی کووید۱۹ در گفتگو با تجارت‌نیوز واردات واکسن حیات‌وکس به ایران را تائید کرده بود.

به جای صادرات برکت، حیات‌وکس وارد کردیم
در ایران نیز پنج واکسن مجوز اضطراری گرفتند اما نه برکت توانست وعده تحویل ۵۰ میلیونی واکسن تا شهریور را محقق کند و نه واکسن‌های دیگر توانستند به واکسیناسیون عمومی برسند. یکی می‌گوید کار پیچیده بود و آن یکی شرکت می‌گوید وزارت بهداشت مانع‌تراشی کرد. هاله حامدی‌فر، مدیرعامل شرکت سیناژن، تولید‌کننده واکسن اسپایکوژن، واکسن مشترک میان ایران و استرالیا، روز گذشته گفت: «وزارت بهداشت و دستگاه‌های مسئول، به‌عمد جلوی سرعت‌گرفتن فازهای آزمایشی این واکسن را گرفتند که واکسن خاصی به واکسن داخلی اول بدل شود.»

در همین دوره بیش از صدهزار نفر جان خود را از دست دادند. پروژه واکسن داخلی به نتیجه نرسید و خانواده‌های زیادی نیز داغدار شدند. اما در همین دوره امارات هم برای واکسیسناسیون عمومی واکسن وارد کرد و هم توانست تحت لیسانس سینوفارم پکن واکسن خود را تولید کند و به کشورهای دیگر بدهد.

البته ایران هم قرار بود واکسن کرونا صادر کند! اواخر فروردین ماه بود که مخبر، رئیس وقت ستاد اجرایی فرمان امام گفت: «حداقل دو کشور اروپایی و سه کشور منطقه به صورت مکتوب و مصرانه به دنبال مذاکره برای خرید واکسن از برکت هستند اما بعد از رفع نیاز داخلی به این کشورها صادرات خواهیم کرد.»
مرجع : تجارت نیوز
** ارسال نظر برای اين مطلب در تاريخ ۱۴۰۰-۰۸-۰۶ ۰۸:۰۰ بسته می شود. **
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


۱۴۰۰/۰۷/۰۵ ۱۳:۳۵
مافیای ستاد اجرایی خاک بر سرشون (377336)
مهسا
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۷/۰۵ ۱۷:۱۹
راستی از درب قابلمه کرونا یاب سلامی
تا
صادرات واکسن ایشون به کل مظلومان دنیا چه خبر


جنایتکارانی که با این ترفند درب قابلمه چندین میلیارد دلار بالا کشیدند
به همین راحتی
و تمام (377350)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۷/۰۵ ۱۹:۵۱
کسانی که به درجه علمی رسیده اند و در دستگاه وزرات بهداشت و سایر مجموعه های بهداشتی مشغول به فعالیت میباشند چرا بصورت گروهی و کمپین در زمان تولید اعلام نکردند که ما نمی توانیم واکسن تولید کنیم اعم از پاستور و رازی و.... که در خود دولت روحانی بودند خیانت بزرگی در حق ملت مظلوم ایران کردند (377362)
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۷/۰۶ ۰۸:۲۵
حالا این اقا معاون اول ومسیول اقتصاد کشور شده با این همه صداقت کاردانی (377393)