به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۰۱:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۵ ساعت ۱۶:۱۴
کد مطلب : ۲۹۶۵۰۳

آمریکا: ایران منتظرعمل متقابل باشد

آمریکا: ایران منتظرعمل متقابل  باشد
گروه سیاسی: آمریكا اعلام کرد که ایران باید به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به مجتمع تسای کرج را بدهد یا منتظر «عمل متقابل دیپلماتیک» طی روزهای آینده در شورای حکام آژانس باشد.
تأسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفوژ ایران موسوم به مجتمع تسای کرج که کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ است اوایل تیرماه امسال هدف حمله خرابکارانه «پهپادی» قرار گرفت که طی آن یکی از چهار دوربین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آنجا از بین رفت و یک دوربین دیگر به شدت آسیب دید. ایران سپس این دوربین‌ها را از این محل برچید.
ایران روز ۲۲ شهریور اجازه تعویض کارت حافظه دوربین‌های آژانس در بسیاری از تاسیسات هسته‌ای خود را داد، اما به گفته آژانس مانع تعویض کارت حافظه دوربین‌های مجتمع تسا در کرج شده است.اکنون ایالات متحده در بیانیه‌ای خطاب به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که متشکل از ۳۵ کشور است، از این امر ابراز ناخرسندی شدید کرده و نوشته است که «از ایران می‌خواهیم بدون تأخیر بیشتر به آژانس بین المللی انرژی اتمی دسترسی لازم را بدهد و اگر ایران این کار را انجام ندهد، ما در روزهای آینده با سایر اعضای شورای حکام در مورد پاسخ مناسب رایزنی می‌کنیم.»
 همچنین استفان کلمنت، سفیر و رئیس نمایندگی‌های اتحادیه اروپا در وین، پیامی توئیتری خواستار «اجازه فوری» ایران به بازرسان آژانس برای دسترسی به مجتمع تسای کرج شده و از ایران خواسته است تا در اولین زمان ممکن به مذاکرات وین بازگردد.ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۲۲ شهریور امسال توافق کرده بودند که کارت ذخیره اطلاعات دوربین‌های آژانس در تاسیسات هسته‌ای ایران تعویض شود.رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارش جدید خود به این شورا تاکید کرده است که جلوگیری از تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات کرج در تضاد با توافق ۲۲ شهریور است.
مجتمع کرج تحت تحقیقات امنیتی قرار دارد
به دنبال انتشار گزارش غیردقیق مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، توضیحاتی توسط سفیر و نماینده دائم کشورمان ارائه شد. همچنین سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت در پاسخ به انتشار گزارش گروسی مدیرکل آژانس، نامه ای برای آژانس ارسال و نسبت به این اقدام غیر سازنده اعتراض شده است.
کمالوندی توضیح داد که آقای گروسی و همکاران ایشان به خوبی می دانند که تفاهم صورت گرفته در قالب بیانیه مشترک، مشمول تجهیزات نظارتی (دوربین ها) مجتمع کرج به این دلیل که در نتیجه خرابکاری تیرماه این مجتمع همچنان تحت تحقیقات امنیتی قرار دارد، نمی گردید.
وی گفت درخواست تعمیم تعویض کارت های حافظه به دوربین های این مجتمع در سفر مدیرکل به تهران و نیز دیدار حاشیه کنفرانس عمومی وین مطرح شده بود که در هر دو بار ضمن ارائه توضیحات توسط مهندس اسلامی، پاسخ منفی و مخالفت ایران را بدنبال داشت. کمالوندی توضیح داد که درج واژه " مشخص شده " در مقابل کلمه تجهیزات به همین منظور و با هدف مستثنی شدن این مجتمع از سرویس و تعویض کارتهای حافظه صورت گرفته است. سخنگوی سازمان یاد آوری نمود که در دیدار وین هنگامی که بار دیگر مدیرکل درخواست سرویس دوربینهای مجتمع کرج را مطرح نمود، مهندس اسلامی با صراحت کامل و ذکر دلایل مطرح شده در جلسه قبل، تعمیم تعویض کارتهای حافظه به مجتمع یاد شده را ناممکن و خارج از چارچوب بیانیه مشترک اعلام نمود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران متذکر شد که ضرورت دارد مسئولین این سازمان بین المللی با پرهیز از موضع گیری های هدفمند سیاسی، گزارشات غلط و مغرضانه، روند سازنده ایجاد شده بدنبال مراودات اخیر ایران و آژانس را تخریب نکند.