به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۱۴:۳۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۲ ساعت ۱۵:۰۷
کد مطلب : ۲۹۷۸۰۴

رآکتور اراک دوباره راه‌اندازی می‌شود

رآکتور اراک دوباره راه‌اندازی می‌شود
گروه سیاسی: مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس  به نقل از رییس سازمان انرژی اتمی  اعلام کرد که رآکتور «آی.آر ۲۰» (IR20) اراک که بر اساس توافقنامه برجام در سال ۲۰۱۵ تعطیل شده بود، تا یک سال آینده دوباره راه‌اندازی خواهد شد.
پیشتر محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود که رآکتور آب سنگین خنداب اراک باید در سریع‌ترین زمان ممکن و با بهره‌گیری از توانمندی صنایع داخلی، بازطراحی شده و به بهره‌برداری برسد. البته او تاریخ دقیقی برای این انجام کار بیان نکرده بود.
خبر راه‌اندازی دوباره رآکتور «آی.آر ۲۰» (IR20) اراک تا سال آینده در حالی اعلام شده است که بر اساس توافقنامه برجام در سال ۲۰۱۵، ایران باید این رآکتور را به گونه‌ای بازطراحی کند که فقط یک رآکتور تحقیقاتی بوده و قادر به تولید پلوتونیوم برای مصارف نظامی نباشد.
پس از آنکه خبرهایی مبنی بر شروع آزمایش سرد رآکتور باز طراحی شده اراک در ماه مارس منتشر شد، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت که راه‌اندازی کامل این رآکتور یک سال بعد از «تست سرد» خواهد بود.
بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال ۲۰۱۶، تهران بر اساس توافقنامه وین، رآکتور اراک را غیرفعال کرده بود اما مجلس ایران در اوایل دسامبر ۲۰۲۰ لایحه احیای بازطراحی و بهینه سازی رآکتور اراک را با برنامه زمان‌بندی معین تصویب کرد.تهران پس از خروج آمریکا از توافقنامه برجام و وضع تحریم ها علیه ایران، با کاهش مراحل مختلف انجام تعهدهای اتمی خود براساس این توافقنامه، اعلام کرد که راه‌اندازی دوباره رآکتور آب سنگین اراک از قدم‌های احتمالی بعدی ایران در این راستا خواهد بود.این در حالی است که ایران در سال ۲۰۱۸ اعلام کرده بود که خروج یکجانبه واشنگتن از توافقنامه برجام، تعمیرات اساسی رآکتور اراک توسط چین را کند کرده است.
وعده راه‌اندازی رآکتور اراک تا یک سال آینده در حالی مطرح می شود که مذاکرات دوباره تهران و قدرت‌های بزرگ جهانی در وین درباره برجام متوقف شده است.


 
برچسب ها: ایران