به روز شده در ۱۴۰۰/۱۱/۰۵ - ۱۹:۳۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۶ ساعت ۱۳:۲۵
کد مطلب : ۲۹۸۳۷۴

صندلی غذا به مغز نوزادان و کودکان آسیب می‌زند

صندلی غذا به مغز نوزادان و کودکان آسیب می‌زند
گروه علمی:دانشمندان هشدار داده‌اند، مواد شیمیایی مقاوم در برابر آتش که در لوازم الکترونیکی، مبلمان و حتی صندلی کودک استفاده می‌شود می‌تواند به مغز کودکان آسیب برساند. دانشمندان هشدار داده‌اند،  مواد شیمیایی مقاوم در برابر آتش که در لوازم الکترونیکی، مبلمان و حتی صندلی کودک استفاده می‌شود می‌تواند به مغز کودکان و خردسالان آسیب برساند.

استرهای ارگانوفسفات برای کاهش اشتعال محصولات مصرفی استفاده می‌شود و  محققان دانشگاه کارولینای شمالی ادعا می‌کنند که این مواد شیمیایی می‌تواند به رشد مغز آسیب برساند.آنها هشدار می دهند که استفاده از این وسایل می‌تواند بر بهره هوشی، توجه و حافظه یک نسل تأثیر بگذارد.محققان آمریکایی که ده‌ها مطالعه بین المللی را مرور کرده‌اند، ارتباط بین قرار گرفتن در معرض استرهای ارگانوفسفات و ضریب هوشی پایین در جوانان ارتباط‌هایی یافتند.

دانشمندان تاکید می‌کنند،  استفاده از این موارد در طیف گسترده‌ای از محصولات کودک می‌تواند یک نسل کامل را از نظر رشد مغز تهدید کند.هدر پتیساول، نویسنده و متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه ایالت کارولینای شمالی می‌گوید: «استفاده از استرهای ارگانوفسفات در همه چیز، از تلویزیون گرفته تا صندلی ماشین، با این فرض غلط که آنها ایمن هستند، افزایش یافته است. رشد مغز در سنین اولیه بسیار آسیب پذیر است، به این معنی که مواد شیمیایی می‌تواند تأثیر بدتری بر رویخردسالات نسبت به بزرگسالان داشته باشد».

لیندا بیرنباوم از نویسندگان مقاله  نیز می‌گوید: «استرهای ارگانوفسفات رشد مغز یک نسل کامل را تهدید می‌کنند و اگر ما در حال حاضر استفاده از آنها را متوقف نکنیم، عواقب آن وخیم و غیر قابل برگشت خواهد بود».کارول کویتاکوفسکی، از اعضای تیم پژوهش نیز باور دارد، استرهای ارگانوفسفات در بسیاری از محصولات هیچ عملکرد اساسی ندارند و در عین حال خطری جدی به ویژه برای فرزندان ما ایجاد می‌کنند.پژوهشگران تحقیقات خود را در تفسیری در مجله علمی «Environmental Health Perspectives» منتشر کردند.
برچسب ها: نوزادان