ION_18_BLOCK}'; $conf['doc']['blocks'][27] = '{ADVERTISE_DOC_LOCATION_19_BLOCK}'; $conf['doc']['blocks'][28] = '{ADVERTISE_DOC_LOCATION_20_BLOCK}'; $conf['doc']['blocks'][29] = '{TOP_DOCS_VISIT_MAIN_BLOCK}'; ?> «آیت‌الله مایک»، در سیا بازنشسته شد - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۱۲ - ۱۹:۱۱
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۶ ساعت ۱۴:۳۹
کد مطلب : ۲۹۸۴۰۶

«آیت‌الله مایک»، در سیا بازنشسته شد

«آیت‌الله مایک»، در سیا بازنشسته شد
گروه بین الملل: مایکل دی‌آندریا مسئول دفتر ایران در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) بازنشسته شد و به کار این دفتر نیز پایان داده شد.
 آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا (سیا) اعلام کرد که در چارچوب تلاش گسترده واشنگتن برای مقابله با نفوذ پکن، یک گروه کاری در سطح بالا در حوزه چین ایجاد خواهد شد. این سازمان همچنین اعلام کرد تغییراتی در سیاست های دفتر ایران در این نهاد داده شده است.
ویلیام جی برنز، رئیس سیا در اظهاراتی که  برای کارکنان این آژانس انجام داد، گروه جدید برای ماموریت چین را به عنوان تلاشی برای «تقویت بیشتر کار جمعی درباره مهمترین تهدید ژئوپلیتیکی که آمریکا در قرن بیست و یکم با آن روبرو است» توصیف کرد.یکی از مقامات ارشد سیا این تلاش را با جنگ سرد علیه اتحاد جماهیر شوروی مقایسه کرد اما گفت که چین با توجه به قدرت اقتصادی‌اش رقیب قدرتمند و پیچیده‌تری است.این مقام ارشد که خواست نامش فاش نشود به واشنگتن پست افزود: «همانطور که درباره شوروی اقدام کردیم، سیا افسران، زبان‌شناسان، تکنسین‌ها و متخصصان بیشتری را در کشورهای جهان برای جمع‌آوری اطلاعات و مقابله با منافع چین مستقر می‌کند.»این مقام گفت که سیا ماندارینی زبان‌های بیشتری را استخدام می‌کند و آموزش می‌دهد.
وی افزود که برنز اکنون به طور هفتگی با رئیس مرکز ماموریت و سایر رهبران ارشد سیا ملاقات می‌کند تا یک استراتژی منسجم را ایجاد کند.با این حال برنز گفت تمرکز سیا بر دیگر کشورها کاهش نمی‌یابد و این نهاد به ماموریت ضد تروریسم خود ادامه می‌دهد.چهار سال پیش سیا در حوزه ایران و کره‌شمالی مراکز جدیدی ایجاد کرد اما ممکن است در این زمینه تغییراتی ایجاد شود.
این مقام ارشد سیا گفت که دفتر ماموریت ایران و کره شمالی جذب اجزای بزرگتری می‌شوند که به ترتیب در کل مناطق خاورمیانه و شرق آسیا متمرکز شده‌اند.
مایک پمپئو، رئیس اسبق سیا هر دو مرکز ایران و کره‌شمالی را در سال ۲۰۱۷ ایجاد کرده بود زمانیکه دولت ترامپ فشارها را برای جلوگیری از برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران افزایش داد و کره‌شمالی را مجبور به مذاکره درباره زرادخانه هسته‌ای خود کرد.با این حال نیویورک تایمز از پایان ماموریت دفتر ایران در سیا خبر داد و گفت مایکل دی‌آندره رئیس این دفتر بازنشسته می‌شود. دی آندریا در دولت ترامپ به این سمت رسیده بود.انتصاب دی آندریا مشهور به آیت‌الله مایک در سال 2017، که سابقه طولانی فرماندهی عملیات علیه القاعده و دیگر اهداف تروریستی را داشت، نشانه خط مشی دولت ترامپ در قبال ایران بود. مایکل دی آندریا در درون سازمان سیا نیز به ایجاد رویکردی شدیدتر در برابر تهران کمک کرد. دی‌آندریا در طول مدت حضور خود در سازمان، مخفیانه کار می کرد و حتی زمانی که نقش های رهبری ارشد را بر عهده داشت، تحت پوشش و سری کار می کرد و سازمان سیا نیز نقش او را به طور علنی تصدیق نمی کرد اما با بازنشستگی، کار او می تواند کمی از سایه بیرون بیاید.
ویلیام برنز  گفت مایکل دی‌آندریا "تأثیر قابل توجهی" داشته است. رئیس سازمان سیا افزود: "من به نمایندگی از همه ما در آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا)می خواهم از مایکل به خاطر ده‌ها سال خدمات و رهبری وی در برخی از سخت ترین مسائلی که با آن روبرو بودیم قدردانی کنم."

 
برچسب ها: آمریکا
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *