به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۳۰ - ۱۹:۵۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۶ ساعت ۱۵:۳۶
کد مطلب : ۲۹۸۴۱۶

پاسخ ایران به اتهامات عربستان واروپا

پاسخ ایران به اتهامات عربستان واروپا
گروه سیاسی:  رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل به اتهامات برخی از کشورهای اروپایی و سفیر عربستان سعودی در خصوص برجام و مسائل منطقه ای پاسخ داد.
حیدرعلی بلوجی گفت: واقعیتی انکار ناپذیر درباره برجام آن است که این تنها ایران بوده است که به مقررات برجام پایبند بوده و سه کشور اروپایی و امریکا تعهدات خود طبق این سند را اجرا نکرده اند. ایران به شرط اجرای تعهدات توسط سایر اعضا و برداشتن سریع و راستی آزمایی شده همه تحریم های ناعادلانه به اجرای برجام متعهد است. توان موشکی دفاعی ایران در چارچوب حقوق مسلم ما و تعهدات بین المللی ایران است. کشورهای اروپایی در عین اجرای تعهدات خود طبق برجام باید به آمریکا فشار بیاورند تا به اجرای کامل برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت برگردد.
وی اضافه کرد که در طول مذاکرات برجام، عربستان و اسرائیل از تمام توان خود برای تخریب فرایند برجام استفاده کردند. البته موضع آنها در مورد برجام ما را متعجب نکرده است و بعد از تصویب برجام به اتفاق آرا در شورای امنیت، آنها هیچ فرصتی را برای نشر اتهامات دروغین برای تخریب برجام و قطعنامه مزبور از دست نداده اند. هنوز هم آنها چنین سیاستهایی را دنبال می کنند که بر خلاف تعهدات صریح آنها طبق منشور ملل متحد است.این دیپلمات ایرانی تصریح کرد که عربستان مخصوصا در شرایطی ایران را متهم می کند که بر خلاف درخواست های مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی، این کشور حاضر به قبول و اجرای توافق جامع پادمان نیست و در نتیجه آژانس قادر به نظارت کامل و راستی آزمایی برنامه هسته ای عربستان نیست.
بلوجی در مورد اتهامات مربوط به امنیت منطقه ای نیز اعلام کرد که طرح اتهامات بی اساس در مورد برنامه موشکی دفاعی ایران، تلاشی مذبوحانه برای پوشش هزینه های نظامی سرسام آور عربستان و عطش سیری ناپذیر این کشور برای خرید تسلیحات نظامی است.این دیپلمات ایرانی اظهار داشت منشا واقعی ناامنی منطقه ای حضور نظامی گسترده نیروهای خارجی و پایگاههای نظامی خارجی در کشورهای منطقه و از جمله عربستان است و ما امیدواریم عربستان متوجه دعوت ایران برای گفتگو در داخل منطقه و حل مشکلات منطقه بشود.


 
برچسب ها: ایران
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *