به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۰۶ - ۱۸:۴۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۶ ساعت ۱۶:۵۷
کد مطلب : ۲۹۸۴۲۳

اجازه پخش اذان در شهر کلن

اجازه پخش اذان در شهر کلن
گروه بین الملل: شهرداری کلن آلمان یک پروژه آزمایشی دو ساله را برای اذان نماز جمعه از طریق بلندگو در مساجد آغاز می‌کند. در این رابطه قبلاً مذاکراتی با مساجد انجام گرفته و این پروژه از لحاظ حقوقی نیز بررسی شده است.
شهرداری کلن اعلام کرد پخش اذان در بزرگ‌ترین مسجد این شهر در محله اهرنفلد کلن بین ساعات ۱۲ تا ۱۵ حداکثر به مدت پنج دقیقه امکان پذیر است.میزان بلندی صدای موذن بسته به موقعیت مسجد باید تنظیم شود. ساکنین محله اطراف مسجد باید از قبل در مورد اذان مطلع شوند.هنریته ریکر، شهردار کلن گفت: این نشانه پذیرش متقابل دین و آزادی مذهب است که در قانون اساسی آلمان نیز تضمین شده است.قرار است پس از دو سال، مقامات شهر کلن در مشارکت با مجامع مساجد، تجارب خود را از این پروژه آزمایشی ارزیابی کنند و تصمیم بگیرند که آیا آن را ادامه بدهند یا خیر.مسجد کلن توسط اتحادیه ترک اسلامی دیتیپ  اداره می‌شود. این اتحادیه هنوز تصمیمی درباره چگونگی پخش اذان نگرفته است. تا کنون اذان فقط در خود نمازخانه و یا در میدان و محوطه مسجد شنیده می‌شد.اتحادیه ترک ‌اسلامی برای امور دینی "دیتیب"  بزرگترین تشکیلات مسلمانان در آلمان است و مسجد مرکزی آن در شهر کلن واقع شده است.
این مسجد دو سال پیش در سپتامبر ۲۰۱۸ توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، افتتاح شد و این امر مورد انتقاد سیاستمداران آلمانی قرار گرفت.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *