به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۱۲ - ۱۹:۱۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۷ ساعت ۰۹:۱۳
کد مطلب : ۲۹۸۴۸۲

نظافتچی قاتل از قصاص گریخت

نظافتچی قاتل از قصاص گریخت
گروه حوادث: مرد نظافتچی که به طمع سرقت پول و طلاهای زن تنها او را به قتل رسانده و به قصاص محکوم شده بود، در یک‌قدمی چوبه دار از سوی اولیای دم بخشیده شد و به زندگی بازگشت.بامداد 21آذرسال 97گزارش قتل زنی در آپارتمانش در تهران به پلیس اعلام شد. وقتی تیم جنایی در محل حضور یافت با جسد زنی حدودا 55ساله روبه‌رو شد که با شلیک دو گلوله به قتل رسیده بود. دختر مقتول می‌گفت که مادرش به تنهایی زندگی می‌کرده و شواهد نشان می‌داد از محل جنایت مقداری پول و طلا سرقت شده است.

بررسی وضعیت خانه مقتول و نبود آثار درگیری نشان می‌‌داد جنایت از سوی فردی رخ داده که با مقتول آشنایی داشته و به راحتی وارد خانه‌اش شده و پس از قتل، دست به سرقت پول و طلاهای مقتول زده است. در این شرایط تیم جنایی، تحقیقات خود را روی آشنایانی که به خانه زن تنها رفت‌وآمد داشتند، متمرکز کرد و به مردی که کارگر خدماتی بود رسید.

مرد آشنا به خانه زن تنها رفت‌وآمد می‌کرد و کارهای نظافت خانه او را انجام می‌داد، اما مدتی بود که دیگر از او خبری نبود. مأموران محل زندگی این مرد را شناسایی کردند اما او آنجا را ترک کرده بود و کسی از محل جدید زندگی‌اش خبر نداشت. به همین دلیل بود که نام وی به‌عنوان نخستین مظنون جنایت مطرح شد و در جریان تحقیقات درباره این مظنون 20ساله معلوم شد که وی چند روز پس از جنایت به ترکیه گریخته است. فرار او به ترکیه احتمال اینکه وی قاتل زن تنها باشد را قوت می‌بخشید و در این شرایط تحقیقات برای دستگیری وی آغاز شد.

15روز بعد از جنایت معلوم شد که تنها مظنون پرونده دوباره به کشور برگشته و با این سرنخ مأموران موفق شدند محل زندگی او را شناسایی و وی را دستگیر کنند. مأموران در بازرسی مخفیگاه متهم توانستند یک قبضه اسلحه کمری کشف کنند. شواهد نشان داد اسلحه کشف شده همان اسلحه‌ای است که مقتول با آن به قتل رسیده است.

با کشف اسلحه دیگر شکی وجود نداشت که جوان 20ساله قاتل است. او وقتی پیش روی بازپرس جنایی تهران نشست به قتل اقرار کرد و درباره انگیزه‌اش گفت: چندماه پیش در فضای مجازی برای انجام کار در منزل آگهی منتشر کردم تا اینکه مقتول برای نظافت خانه‌اش با من تماس گرفت. از آن به بعد هفته‌ای یک مرتبه به آنجا می‌رفتم و کارهای نظافت را انجام می‌دادم.

در همان رفت‌وآمدهای اول بود که فهمیدم زن میانسال مقدار زیادی پول و طلا در خانه‌اش دارد و نقشه سرقت از آنجا را کشیدم. برای اجرای نقشه‌ام ابتدا با یکی از دوستانم در غرب کشور تماس گرفتم و از او خواستم برایم یک کلت کمری تهیه کند. چند روز بعد وقتی اسلحه را تحویل گرفتم برای نظافت به خانه زن میانسال رفتم.

آن روز با شلیک دو گلوله او را به قتل رساندم و هرچه پول و طلا در خانه بود را سرقت کردم و گریختم. متهم در ادامه گفت: حدود 70میلیون تومان پول به‌دست آورده بودم که با بخشی از پول به‌دست آمده به ترکیه سفر و چند روزی خوشگذرانی کردم اما بعد به تهران برگشتم و سرانجام دستگیر شدم. متهم به قتل بعد از مدتی در شعبه ششم دادگاه کیفری پای میزمحاکمه رفت و به قصاص محکوم شد.

حکم صادر شده به تأیید قضات شعبه 29دیوان‌عالی کشور رسید و پرونده برای انجام مقدمات اجرای حکم به شعبه اول اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد.

در حالی که مرد محکوم به قصاص در یک‌قدمی مجازات اعدام بود و از طرفی طبق گزارش زندان، وی توبه کرده و از جنایتی که مرتکب شده بود به‌شدت نادم بود، تلاش تیم صلح و سازش دادسرای جنایی برای گرفتن رضایت از اولیای دم شروع شد تا اینکه سرانجام چهارشنبه هفته گذشته فرزندان مقتول به‌خاطر رضای خدا و به حرمت سالروز شهادت امام رضا(ع) در شعبه اول اجرای احکام دادسرای جنایی تهران حاضر شدند و با بخشش قاتل مادرشان به او زندگی بخشیدند. به این ترتیب مرد محکوم به قصاص از مجازات مرگ رهایی یافت تا به‌زودی از لحاظ جنبه عمومی جرم محاکمه شود.
مرجع : روزنامه همشهری
برچسب ها: حوادث ایران