به روز شده در ۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۱۹:۱۱
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۷ ساعت ۱۱:۱۸
کد مطلب : ۲۹۸۵۳۳

آوارگی زلزله‌زدگان سی‌سختی پس از ۸ ماه

آوارگی زلزله‌زدگان سی‌سختی پس از ۸ ماه
گروه جامعه: نزدیک به ۸ مه پیش زلزله‌ای در مقیاس پنج و شش دهم ریشتر، شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد را به همراه برخی از روستاهای اطراف و حتی شهر یاسوج مرکز این استان لرزاند و به سه هزار و 700 واحد از منازل مسکونی خسارت وارد کرد.به گزارش  ایلنا از یاسوج، 800 واحد به علت خسارت این زلزله 60 تا 100 درصد نیاز به بازسازی دارد و از مجموع سه هزار و 700 واحد نیز 2 هزار و 900 واحد تعمیری هستند.

از مجموع 800 واحد بازسازی 420 واحد شهری و 380 واحد روستایی و از 2 هزار و 900 واحد تعمیری هزار و 500 واحد شهری و هزار و 400 واحد روستایی است.اگرچه این زمین لرزه تلفات جانی نداشت اما علاوه بر خسارت شدید به منازل مسکونی مردم،  ۶۷ نفر مصدوم برجای گذاشت و البته زلزله ۴.۵ ریشتری ششم اسفندماه همان سال و در‌ست پس از ۷ روز از زلزله اول سی‌سخت   ۱۴ نفر دیگر مصدم شدند  و خانه‌هایی که ترک خوردگی و خسارت کمتری از زلزله قبلی دیده بودند در این زمین لرزه بیشتر و شدید‌تر و حتی غیرقابل سکونت شدند.
 با گذشت حدود هشت ماه از وقوع آن زلزله تخریب‌گر اما روند ساخت منازل مسکونی اکنون و در آستانه سرمای سوزناک قله های دنا رضایت بخش نیست و سرمای زودرس هم فرارسیده است.

وعده مسئولان برای تحویل مسکن زلزله‌زدگان محقق نشده است
وضعیت ساخت مسکن همچنان دغدغه اصلی زلزله‌زدگان شهر سی‌سخت و شهرستان دنا بوده و وعده مسئولان مبنی بر تحویل مسکن تا قبل از فصل سرما به دلایل مختلف محقق نشده و حالا زلزله‌زدگان باید خود را آماده تحمل سوز سرمای منفی 20 درجه زمستان‌های شهر سی سخت در پای ارتفاعات دنا کنند.

ناکافی بودن تسهیلات حتی برای واحد‌های 80 متری مدنظر بنیاد مسکن، آزاد‌سازی قطره چکانی تسهیلات، پرداخت نشدن تسهیلات به بخش کشاورزی، امهال نشدن تسهیلات بخش‌های زیان دیده، بر زمین ماندن مطالبات شهرداری از بنیاد مسکن، بلاتکلیفی خانه‌های تخریبی مشمول کمیسیون ماده پنج و محروم ماندن خانه‌های تخریب شده خارج از محدوده شهر از مشکلات اساسی کنونی سی سخت پس از  زلزله است.یک زلزله زده شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا، پرداخت 100 میلیون تومان تسهیلات برای ساخت هر واحد مسکونی را ناچیز خواند و به ایلنا گفت :  کسانی که ادعا می کنند با این تسهیلات و در این شرایط اقتصادی و گرانی می توانند با این میزان خانه بسازند، بیایند و خانه ما را بسازند.

یک سی سختی زلزله زده دیگر هم با اشاره به فرارسیدن فصل سرما اظهارداشت: از مسئولان و متولیان امر انتظار داریم برای زودتر ساختن خانه‌های مردم زلزله زده سی سخت فکری اساسی کنند تا این مردم از سرمایی که در حال فرا رسیدن است نجات پیدا کنند و در سرما تلف نشوند."هادی دوستانی"،از پرداخت نشدن 185 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و سایر تسهیلات که قرار بود به زلزله زدگان پرداخت شود و البته بسیاری از زلزله زدگان دریافت نکرده اند هم خبرداد.

وی کمبود مصالح ساختمانی بویژه "سیمان" را از دیگر مشکلات کنونی برای زلزله زدگان سی سختی عنوان و خاطرنشان کرد: شرایط سختی پیش روی زلزله زدگان در زمستان امسال است و فصل سرما در شهر سی سخت برخلاف تمام شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد زودتر شروع می شود."حکمت الله حاجتی"دیگر زلزله زده سی سختی از سختی های کنونی زلزله زدگان این شهر در شرایط کرونایی و اقتصادی اظهار نگرانی کرد و یادآورشد: زلزله و کرونا بلایایی است که اکنون بخش عمده ای از زلزله زدگان این شهر را زمین گیر کرده است.

"عبدالصمد رضایی"، فعال سیاسی و اجتماعی شهرستان دنا در خصوص وضعیت شهر زلزله زده سی سخت هم با بیان اینکه این روزها دغدغه مردم شهر سی سخت زیاد شده است، اظهارداشت: برای احداث منازل مسکونی زلزله زدگان سی سختی با تغییر دولت ها خللی ایجاد شده که دولت سیزدهم باید شتاب دوچندان تری نسبت به ساخت و ساز واحدهای مسکونی در این شهر از خود نشان دهد.این فرهنگی ساکن شهر سی سخت، استمهال نشدن تسهیلات بانکی را از دیگر دغدغه های زلزله زدگان ذکر و یادآورشد: در قول‌ها و وعده های داده شده مسئولان، دادن تنفس برای تسهیلات زلزله زده بود که مشکلاتی در این ارتباط از سوی برخی بانک ها ایجاد شده است."علی فرد"، شهردار سابق شهر سی سخت هم در خصوص هزینه گرفته شده از زلزله زدگان برای صدور پروانه، خاطرنشان کرد: شهرداری برای منازل 100 متر، پروانه رایگان صادر کرد که در این ارتباط 830 پروانه صادر و  مبلغ هفت میلیارد و 400 میلیون تومان از بنیاد مسکن طلبکار است.

پرداخت تسهیلات ساخت و ساز منازل زلزله زده به صورت قطره چکانی
رئیس شورای شهر سی سخت هم به ایلنا گفت: 80 متر زیربنا برای منازل مسکونی مردم این شهر بسیار کم است و میزان تسهیلات هم برای همین 80 متر هم پاسخگو نیست و هر متر خانه با سه میلیون تومان ساخته می‌شود که با این روند، تسهیلات اختصاصی ناچیز است.

"حمید تقی زاده" با بیان اینکه بسیاری از شهروندان سی سختی بُنیه اقتصادی ضعیفی دارند، اظهارداشت:  تسهیلات بصورت قطره‌چکانی در اختیارمردم قرار می‌گیرد و اکنون که هفت ماه از زلزله سی‌سخت گذشته هنوز تغییر کاربری ها بطور کامل انجام نشده و ما معتقدیم این نوع کار کردن، مدیریت بحران نیست.

وی با اظهار تاسف از اینکه اقساط وام ها هم قطره چکانی آزاد می شود که انتظار می رود این مشکل حل شود، خاطرنشان کرد: در بحث صدور پروانه ها  از طرف شهرداری این کار صورت گرفته و قرار بود مازاد هزینه صدور پروانه، توسط بنیاد مسکن پرداخت شود که تا کنون جز یک مبلغ جزئی هیج مبلغی به شهرداری پرداخت نشده است.
رئیس شورای شهر سی سخت با بیان اینکه بخش زیادی از خانه هایی که در زلزله تخریب شده الان گرفتار کمیسیون ماده پنج هستند و نتوانسته اند پروانه و تسهیلات بگیرند، اظهارداشت: زلزله در همه مناطق رخ داده اما به خانه های تخریب شده خارج از محدوده شهر هیچ خدماتی داده نشده است.

تقی زاده گفت:هیچ خسارتی از طرف سازمان جهاد کشاورزی به طرح های خسارت دیده کشاورزی پرداخت نشده و از سویی طبق قانون مصوب شده مجلس باید تسهیلات بانک ها را امهال کنند اما هیچ گونه اقدامی نشده است.
امام جمعه سی سخت هم با سنگین ارزیابی کردن زلزله این شهر در روز آخر بهمن ماه سال گذشته، اظهارداشت: حادثه ای که در سی سخت اتفاق افتاد بسیار سنگین بود و انتظار از مسئولین کشور این است که همچون گذشته در کنار این مردم باشند.
 
"ناصر مصباح نژاد" با اشاره به مشکلات اعتباری برای بازسازی، یادآورشد:مردم انتظار دارند برای تکمیل ساخت منازل خود حداقل مبلغ 100 میلیون تومان دیگر به تسهیلات اضافه شده و از سویی تسهیلات معیشتی هم تنفس داده شود.امام جمعه سی سخت با تاکید براینکه حق هر ایرانی یک مَسکن است، با اظهار تاسف ادامه داد:  250 مستاجر در شهرستان دنا بدون سرپناه هستند و پیشنهاد می‌کنم دولت برای آنان زمینی اختصاص و برای این افراد خانه احداث شود.
 
  شرایط ساخت و ساز در سی سخت مناسب نیست
فرماندار شهرستان دنا هم به ایلنای یاسوج گفت: فصل سرما تقریبا در این شهرستان شروع شده و شرایط ساخت و ساز مناطق زلزله زده شهرستان دنا بخصوص شهر سی سخت مناسب نیست و تقریبا 65 درصد واحدهای مسکونی این منطقه در مرحله سقف هستند و احتمال دارد که تا یک ماه آینده، خانه خود را تکمیل کنند اما حدود 30 درصد واحدهای مسکونی مردم زلزله زده سی سخت احتمال دارد که تا رسیدن فصل سرما به طول بینجامد که باید تدیبر ویژه ای اندیشیده شود.

" عبدالحمید پناهی " با بیان اینکه شهر سی سخت در بدترین برهه زمانی و در شرایط اقتصادی خاصی که کشور دچار آن بود دچار زلزله شده است، تصریح کرد: هم اکنون نیز با کمبود اعتبارات و کمبود نقدینگی در امر بازسازی مواجه بوده که مشکلات زیادی را  ایجاد کرده است.

وی گفت: دولت 141 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض برای زلزله زدگان سی سختی مصوب کرد اما از این مقدار 97 میلیارد و 700 میلیون پرداخت شده و اکنون تعداد زیادی از زلزله زدگان نیمی از باقیمانده تسهیلات خود را دریافت نکرده اند.پناهی افزود: تسهیلات پیش بینی شده جوابگوی نیاز مردم نیست و برای واحدهای مسکونی با زیر بنای 70 تا 80 متری است و این در حالی است که بیشتر زلزله زدگان منازل با زیر بنای بیش از 180 متر به بالا ساخته اند که نیاز است دولت در این زمینه کمک کند و چون سی‌سخت روی گسل قرار دارد برای استحکام بیشتر، نیازمند افزایش اعتبارات هستیم.

بنیاد مستضعفان تنها به ۳۰ درصد تعهدات خود عمل کرده است
فرماندار دنا از کمبود سیمان برای ساخت و ساز واحدهای مسکونی زلزله‌زدگان سی سختی هم خبرداد و آن را یکی از مشکلات جدی آنان عنوان و یادآورشد: بنیاد مستضعفان تأمین کامل سیمان رایگان مورد نیاز برای بازسازی خانه‌های خسارت دیده و مناطق آسیب دیده از زلزله شهرستان دنا را عهده دار شده اما اکنون 30 درصد از تعهد خود را در این ارتباط محقق کرده است.

وی گفت: به هر واحد مسکونی خسارت دیده احداثی سی سخت 160 کیسه معادل هشت تن به صورت رایگان تحویل داده می شود و تاکنون 25 درصد سیمان رایگان تحویل شده است.پناهی با بیان اینکه از 10 میلیارد تومان مبلغ تعهدی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام نیز تنها 40 درصد پرداخت شده است، خاطرنشان کرد: زلزله زدگان درخواست افزایش تسهیلات بلاعوض را دارند در حالی که تاکنون بیش از  40 میلیارد تومان از اعتبارات بلاعوض پرداخت نشده است.

فرماندار شهرستان دنا با بیان اینکه یکهزار و 700 واحد مسکونی شهر و روستایی احداثی در این شهرستان وجود دارد، تصریح کرد: تاکنون حدود 300 واحد مسکونی در شهر و روستاهای زلزله زده شهرستان دنا تکمیل و تحویل شده است.پناهی با بیان اینکه 200 واحد مسکونی خسارت دیده از زلزله در شهر سی سخت به صورت فلزی یا پیچ مهره در حال ساخت است، ادامه داد: در خصوص تنفس وام‌های زلزله زدگان سی سخت که مشمول دوسال بخشودگی می شوند باید محل این مساله مهم مشخص شود که تاکنون به همین علت اجرایی و محقق نشده است.

 پرداخت نصف تسهیلات باقیمانده بلاعوض به زلزله زدگان سی سختی
مدیرکل بنیاد مسکن‌ استان کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: از یکهزار و 700 واحد احداثی، هزار و 20 واحد در  سی‌سخت است که تا پایان مهر 80 تا 90 درصد تکمیل می‌شوند." اسماعیل باقری "، خواستار تخصیص 50 درصد دیگر تسهیلات بلاعوض شد و اظهارداشت: انتظار می‌رود به زودی 50 درصد دیگر بلاعوض گرفته شد تا مردم قبل از فرا رسیدن فصل سرما سرپناه داشته باشند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد هم از مطالعه گُسل‌های سی‌سخت خبرداد و گفت: با همکاری دانشگاه یاسوج، مطالعات اولیه در خصوص گسل‌ها و ضریب زلزله در سی‌سخت شکل گرفت و ضریب زلزله در آیین نامه از سه دهم درصد به 35 صدم درصد تغییر کرد و باعث شد حجم آرمتور مصرفی و نوع سازه در سی‌سخت سنگین تر شود و بار مضاعف برای سی‌سخت‌ها داشته باشد.

" پژمان نیک اقبالی " افزود: پیشنهاد کردیم سی‌سخت پایلوت کشوری برای بازسازی پس از زلزله باشد که البته کارهایی در  سی‌سخت انجام می‌دهیم تا شهر را به لحاظ ِالمان‌ها، گردشگرپذیر کنیم.وی از بازشدن سامانه و ثبت‌نام مردم سی‌سخت در طرح  اقدام ملی مسکن برای بار دوم خبرداد و اظهارداشت: از وزارت راه و شهرسازی قول گرفتیم که سی‌سخت استثناء دیده شود و تسهیلات اقدام ملی مسکن در اختیار کسانی که زمین دارند و نیازمند تسهیلات هستند قرار گیرد.

نیک اقبالی گفت: تسهیلات اقدام ملی 175 میلیون تومان با بهره 18 درصد است و مردم درخواست می‌کنند که این تسهیلات در اختیار آنها قرار گیرد که اگر اختصاص داده شود می‌تواند به روند بازسازی سی‌سخت کمک ویژه‌ای شود.

 اگر لازم باشد تا هفته ها در سی‌سخت می مانم
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور هم تاکیدکرد که مردم ایران باید از بهترین امکانات برخوردار و بهترین زندگی را داشته باشند و این حق نباید در حد آرزو بماند." اکبر نیکزاد" در حاشیه نشست ستاد بازسازی سی سخت مرکز شهرستان دنا به ایلنا از یاسوج گفت: قرار بود سیمان رایگان توزیع  و وام های بلاعوضی به زلزله زدگان سی سختی پرداخت شود که همه در حال پیگیری بوده و تعدادی هم پرداخت شده است.

وی با تاکید براینکه تسهیلاتی که پرداخت می شود باید در همان مسیری که تعریف شده هزینه گردد نه اینکه جای دیگری هزینه شود، اظهارداشت: تیم قوی سازه و معماری برای پروژه های مهم بنیاد مسکن کشور در تهران مستقر است که چند نفر از اساتید دانشگاه یاسوج در آن حضور دارند و باید از این ظرفیت برای ساخت شهر سی سخت استفاده کرد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه پیگیر افزایش تسهیلات و اعتبارات برای بازسازی شهر سی سخت است، تاکید کرد: در صورت تخصیص تسهیلات و کمک بلاعوض، تمامی مردم سی سخت،حتی آنهایی که ساخت منازل شان تمام شده، از آن بهره مند خواهند شد.نیکزاد گفت: واحدهایی که در سی سخت زلزله زده ساخته می شود باید دارای آمارهای دقیقی باشد و حتی اگر لازم باشد من هفته ها در این شهر می مانم.
وی با تاکید براینکه  شهر سی سخت می تواند پایلوت گردشگری باشد و باید تدابیر لازم در این جهت صورت گیرد، اظهارداشت: بنیاد مسکن هر متر مربع خانه در سی‌سخت را با 2 میلیون و 500 هزار تومان می‌سازد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: سازمان نظام مهندسی باید تلاش کند که خانه‌ها فنی ساخته شود و بنیاد مسکن با تمام توان در حال تامین بتن مورد نیاز منازل زلزله زدگان سی سختی است.نیکزاد با قدردانی از پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان هم تصریح کرد: آقای فتاح مقدار مشخصی سیمان به صورت بلاعوض به سی‌سخت کمک کرده و امیدوارم بزودی مابقی سیمان مورد نیاز این شهر را هم تامین کند.شهرستان 42 هزار نفری دنا  به مرکزیت سی سخت در 35 کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد.
مرجع : ایلنا
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *