به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۰۳ - ۱۹:۵۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۱۱/۰۸ ساعت ۱۷:۳۳
کد مطلب : ۲۹۸۵۹

افسر ارشد پلیس مصر ترور و به قتل رسید

گروه بين‌الملل: یک روز پس از اعلام نامزدی فرمانده ارتش مصر در انتخابات ریاست جمهوری، مهاجمان موتورسوار یک ژنرال پلیس این کشور را در برابر خانه‌اش به ضرب گلوله از پای در آوردند. هنوز شخص یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.
افسر ارشد پلیس مصر  ترور و به قتل رسید
ژنرال محمد سعید، مدیر بخش فنی وزارت کشور مصر، امروز سه‌شنبه در برابر خانه‌اش ترور شد. بنا بر اطلاعات محافل امنیتی مصر، ضارب بر ترک موتورسیکلت نشسته بوده و در حال حرکت این مقام پلیس مصر را هدف قرار داده است. گفته می‌شود هدف حمله یادشده تضعیف دولت موقت است که با حمایت ارتش مصر اداره امور را در دست دارد. ترور ژنرال سعید تنها یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که ارتش مصر خبر نامزدی فرمانده ارتش – ژنرال السیسی – در انتخابات ریاست‌جمهوری را تأیید کرد. از سوی دیگر از امروز سه‌شنبه دور جدید جلسات دادگاه برای رسیدگی به اتهامات محمد مرسی برگزار می‌شود.

مرسی مورد حمایت جریان‌های اسلامی و اخوان‌المسلمین بود و پس از سرنگونی حکومت حسنی مبارک در نخستین انتخابات دمکراتیک تاریخ مصر به ریاست‌جمهوری برگزیده شد. ارتش مصر به فرماندهی ژنرال السیسی در ادامه ماه‌ها تظاهرات مخالفان، در ژوئیه ۲۰۱۳ حکومت محمد مرسی را سرنگون کرد. مصر از زمان سقوط دولت مرسی شاهد ناآرامی‌های خونین بوده است. نیروهای انتظامی این کشور یکی از اهداف مهاجمان هستند. تنها در شبه جزیره سینا در گوشه شمال شرق مصر از ژوئیه ۲۰۱۳ صدها پلیس و سرباز ارتش جان خود را از دست داده‌اند.

قاهره، پایتخت مصر، نیز شاهد حملات انتحاری و درگیری‌های خونینی بوده است. هفته گذشته در یک رشته بمب‌گذاری در برابر مقر نیروهای امنیتی و در نزدیکی یک ایستگاه مترو دست‌کم ۵ تن جان خود را از دست دادند. در ناآرامی‌های ماه‌های اخیر پایتخت نیز صدها تن از هواداران محمد مرسی کشته شده‌اند. در سپتامبر گذشته انفجاری به قصد کشتن محمد ابراهیم، وزیر کشور مصر بی‌نتیجه ماند. ژنرال سعید، که روز سه‌شنبه به قتل رسید، از مشاوران محمد ابراهیم بود. مسئولیت حمله ماه سپتامبر را گروه موسوم به "انصار بیت‌المقدس"، نزدیک به شبکه تروریستی القاعده بر عهده گرفته بود. مسئولیت حمله سه‌شنبه را اما هنوز گروه یا شخص خاصی بر عهده نگرفته است.
مرجع : دويچه وله