به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۱۰ - ۱۸:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۷ ساعت ۲۲:۱۲
کد مطلب : ۲۹۸۶۹۲
طلای تاریخی علی اکبر یوسفی در سنگین وزن قهرمانی جهان

پایان انتظار 7 ساله با طلای ساروی

گروه ورزشی: محمدهادی ساروی، کشتی گیر دسته 97 کیلوگرم ایران بعد از برنزی که دو ماه پیش در توکیو گرفت راهی اسلو شد تا طلای وزن خود را به دست بیاورد. او روز گذشته برای فینالیست شدن مشکل خاصی نداشت و قدرتمندانه با شکست سه حریف خود حریف زوکه برای کسب طلای قهرمانی جهانی 2021 شد.
پایان انتظار 7 ساله با طلای ساروی
ساروی توانست پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 6 بر 4 آرتور سارگسیان قهرمان زیر 23 سال اروپا از روسیه را مغلوب کند او سپس در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه 9 بر 1 گئورگی ملیا از گرجستان را از پیش رو برداشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. نماینده کشتی فرنگی ایران در وزن 97 کیلو، در نیمه نهایی مقابل نیکولوز کاخلاشویلی دارنده مدال نقره اروپا از ایتالیا با نتیجه 5 بر صفر به پیروزی دست یافت و راهی دیدار فینال شد تا اولین فینالیست کشتی فرنگی ایران لقب بگیرد. 
 
هادی ساروی که برنز جهان و المپیک را در کارنامه دارد، امشب برای کسب طلای اسلو 2021 برابر الکس زوکه از مجارستان قرار گرفت؛ کشتی گیر 21 ساله ای که با صعود به مرحله فینال، اولین طلای جهانی خود را قطعی کرد.
تبلیغات
 
کشتی با تشویق ایران..ایران حاضرین در سالن شروع شد. در یک دقیقه نخست اتفاق خاصی شاهد نبودیم تا اینکه یک امتیاز به ساروی بابت کار کردن بیشتر روی حریف داده شد. کشتی گیر کشورمان در خاک یک بارانداز زیبا روی زوکه اجرا کرد و دو امتیاز دیگر گرفت تا نتیجه را 3-0 کند. در یک دقیقه پایانی وقت اول مقاومت ساروی را مقابل تلاش های بی ثمر کشتی گیر مجار شاهد بودیم. زوکه در این زمان امتیازی کسب نکرد تا کار در وقت اول با نتیجه 3-0 به سود ساروی به پایان برسد.
 
وقت دوم کشتی با حملات بی امان زوکه شروع شد. مقاومت ساروی در میان تشویق تماشاگران حاضر، قابل توجه بود. در خلال همین حملات زوکه بود که ساروی با یک دست توی هنرمندانه و کمرگیری سریع، حریف را به بیرون از تشک روانه کرد؛ بعد از بازبینی طولانی مدت صحنه توسط هیئت ژوری، امتیازی به کشتی گیر ایران بابت این حرکت داده نشد. ثانیه هایی بعد از این اتفاق، زوکه اولین امتیاز را بابت کم کاری ساروی دریافت کرده و کشتی گیر ایران در خاک او نشست؛ کشتی گیر مجار با مقاومت قدرتمندانه ساروی موفق به اجرای فن در خاک نشد تا نتیجه همان 3-1 بماند. 
 
یک دقیقه پایانی مبارزه با مدیریت کشتی گیر کشورمان همراه بود که در سرشاخ به خوبی زوکه را مهار کرده بود. همین شرایط تا پایان ادامه داشت و کشتی گیر مازندرانی وزن 97 کیلوگرم کشورمان بعد از درخشش هم استانی هایش در آزاد، اولین طلای فرنگی را در اسلو به دست آورد.
 
این طلا در شرایطی به دست آمد که از آخرین مدال طلای  کشتی فرنگی ایران 7 سال می گذشت؛ طلایی که حمید سوریان در سال 2014 آن را کسب کرده بود. بعد از یک انتظار 7 ساله سرانجام این طلسم شکسته شد و ساروی توانست به اولین طلایی کشتی فرنگی ایران بعد از سال ها تبدیل شود؛ قطعا این طلا می تواند روحیه دیگر فینالیست های کشورمان را هم بالاتر برده و آنها را با اعتماد بنفس بالاتر و فشاری کمتر راهی تشک کند. ساروی با این بارانداز بی نقص که شگرد کار اوست ، دو امتیاز ارزشمند در خاک گرفت؛ امتیازاتی که او را برنده مبارزه فینال کرد.

طلای تاریخی علی اکبر یوسفی در سنگین وزن قهرمانی جهان
نماینده سنگین وزن کشتی فرنگی ایران با کسب مدال تاریخی طلای جهان در سنگین وزن، برای نخستین بار در تاریخ کشتی فرنگی ایران به مدال طلای جهان رسید. در ادامه رقابت های ۳ وزن دوم کشتی فرنگی قهرمانی جهان ۲۰۲۱ که در اسلو پایتخت نروژ در حال برگزاری است، علی اکبر یوسفی نماینده وزن ۱۳۰ کیلوگرم ایران و دارنده مدال های طلای جوانان و زیر ۲۳ سال جهان و طلای بزرگسالان آسیا در دیدار فینال مقابل زورابی گدخاری دارنده مدال برنز اروپا از روسیه به روی تشک رفت و در پایان با نتیجه ۵ بر یک به برتری رسید و اولین مدال طلای تاریخ کشتی فرنگی ایران در سنگین وزن رقابت های قهرمانی جهان را از آن خود کرد. کشتی گیر روس در تایم دوم نای مبارزه نداشت و یوسفی با آمادگی بدنی خوب بارها موفق شد حریف را به بیرون تشک ببرد و امتیاز بگیرد.
 
کشتی فرنگی ایران در سنگین وزن تاکنون موفق به حضور در فینال رقابت های قهرمانی جهان نشده و یوسفی پیش از این با صعود به فینال به عنوان اولین سنگین وزن تاریخ کشتی فرنگی ایران نام گرفت که راهی فینال رقابت های قهرمانی جهان شده بود. پیش از این تنها بشیر باباجان زاده در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول موفق به کسب مدال برنز جهان در سنگین وزن شده بود.

یوسفی پیش از این در دور مقدماتی این وزن که روز گذشته(جمعه) برگزار شد، در دور نخست استراحت کرد، سپس مقابل اواساپیان از ارمنستان ۶ بر یک پیروز شد. وی در دومین مبارزه و در یک چهارم نهایی مقابل اسکار مارویک از نروژ به سختی و با نتیجه ۲ بر یک به برتری رسید و راهی نیمه نهایی شد و در نیمه نهایی نیز مقابل یاسمانی فرناندز دارنده مدال برنز جهان از شیلی با نتیجه ۲ بر یک پیروز شد و به فینال رسید.در این دوره از رقابت ها چهره های مطرح و عنوان دار جهان و المپیک در سنگین وزن کشتی فرنگی همچون لوپز کوبایی و رضا کایالپ ترکیه ای غایب بودند.

پیش از این محمدهادی ساروی در وزن ۹۷ کیلوگرم به مدال طلای جهان رسید و مهرداد مردانی دیگر نماینده ایران در ۳ وزن دوم نیز از دور رقابت ها حذف شد.همچنین پیش از این و در پایان رقابت های ۴ وزن نخست، محمدعلی گرایی در ۷۷ و پژمان پشتام در وزن ۸۲ کیلوگرم صاحب مدال برنز شدند اما سجاد عباس پور در ۵۵ کیلوگرم حذف شد و محمدرضا مختاری در وزن ۷۲ کیلوگرم نیز به عنوان پنجمی رسید.

به این ترتیب تیم ملی کشتی فرنگی در پایان رقابت های ۷ وزن این رقابت ها، توسط محمدهادی ساروی در ۹۷ و علی اکبر یوسفی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم صاحب ۲ مدال طلا شد و محمدعلی گرایی در ۷۷ و پژمان پشتام در وزن ۸۲ کیلوگرم نیز صاحب ۲ مدال برنز شدند.

در رقابت های ۳ وزن پایانی نیز، ایران دو فینالیست دارد، میثم دلخانی در ۶۳ و محمدرضا گرایی در وزن ۶۷ کیلوگرم راهی فینال شدند و فردا شب(یکشنبه) برای کسب مدال طلای جهان به میدان می روند اما رامین طاهری در وزن ۸۷ کیلوگرم حذف شد.در رقابت های کشتی آزاد نیز که پیش از کشتی فرنگی برگزار شد، امیرحسین زارع در سنگین وزن پس از گذشت ۳۲ سال از مدال طلای مرحوم علیرضا سلیمانی، صاحب مدال طلای جهان شد.