به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۱۰ - ۱۸:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ ساعت ۱۱:۳۱
کد مطلب : ۲۹۸۷۶۳

برگزاری انتخابات پارلمانی عراق

برگزاری انتخابات پارلمانی عراق
گروه بین الملل: مردم عراق برای شرکت در انتخابات زودهنگام پارلمانی به پای صندوق‌های رای رفتند. همزمان تمامی فرودگاه‌ها و مرزهای زمینی بین استان‌ها بسته و تدابیر شدید امنیتی در مناطق مختلف این کشور حکمفرما شده است. این انتخابات یک سال زودتر از موعد مقرر و پس از برکناری دولت قبل در جریان اعتراضات مردمی ۲۰۱۹ علیه فساد برگزار می‌شود.مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق با حضور در یکی از مراکز اخذ رای در بغداد رای خود را به صندوق انداخت.وی ضمن دعوت از عراقی‌ها برای مشارکت گسترده گفت از مردم کشورش می‌خواهد واقعیت موجود را از طریق حضور در انتخابات پارلمانی تغییر دهند.الکاظمی گفت: ما به رهبری خردمندی نیاز داریم که بر منافع عراق غلبه کند.وی خطاب به رای دهندگان عراقی گفت که "آرای آنها گرانبها است و آنها نباید فرصت را از دست بدهند."الکاظمی با اشاره به اینکه "این انتخابات برای اولین بار است که بدون منع آمد و شد و عدم مشارکت نخست وزیر برگزار می شود" ، خاطرنشان کرد: "همه باید در تغییر واقعیت عراق مشارکت داشته باشند."روزجمعه اولین مرحله انتخابات عراق با رای گیری از گروه‌های ویژه شامل ۱.۲ میلیون پرسنل امنیتی، آوارگان و زندانیان با نرخ مشارکت ۶۹ درصدی برگزار شد.
طبق بیانیه رسمی کمیسیون انتخابات ۲۴.۹ میلیون عراقی از حدود ۴۰ میلیون نفر حق رای دادن در روند رای گیری را دارند و ۱۴.۳ میلیون عراقی نیز کارت الکترونیکی شرکت در انتخابات را دریافت کرده‌اند.رای دهندگان در ۸۲۷۳ شعبه اخذ رای که در ۸۳ حوزه انتخابی در سراسر عراق توزیع شده‌اند، رای خود را خواهند داد.این این انتخابات که پنجمین انتخابات از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و اولین فرایند نظرسنجی بر اساس قانون جدید انتخابات است که در دسامبر ۲۰۱۹ در پارلمان در پاسخ به خواسته‌های اعتراضات مردمی تصویب شد.قانون جدید انتخابات با تقسیم کشور به مناطق کوچکتر تغییرات شدیدی در روند رای گیری ایجاد کرد. در قانون جدید همچنین رأی دادن به لیست‌ها لغو کرده است.این اصلاحات اجازه ورود افراد مستقل و بلوک‌های کوچک به پارلمان را که در انتخابات قبلی شانس کمی داشتند می‌دهد.۳،۲۴۹ نامزد از ۲۱ ائتلاف و ۱۰۹ حزب، به همراه برخی نامزدهای مستقل، در این انتخابات برای کسب ۳۲۹ کرسی پارلمان رقابت می‌کنند.صدها ناظر بین المللی و خارجی برای نظارت بر روند رای گیری ، علاوه بر هزاران ناظر محلی شرکت دارند.سازمان ملل با ارائه کمک‌های فنی و نظارت مشارکت خود را در انتخابات عراق -که "بزرگترین" انتخابات از سال ۲۰۰۳ در این کشور خوانده- اعلام کرد.کمیسیون انتخابات قرار است نتایج اولیه را ظرف ۲۴ ساعت پس از مراحل رای گیری اعلام کند.
این انتخابات پس از اعتراضات گسترده بی سابقه در عراق برگزار می‌شود که از اوایل اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شد و بیش از یک سال ادامه داشت. 
برچسب ها: عراق
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *