به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۳۰ - ۱۹:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ ساعت ۱۳:۱۷
کد مطلب : ۲۹۹۰۲۶

۷۰ درصد قیمت فراورده‌های لبنی وابسته به شیر خام است

۷۰ درصد قیمت فراورده‌های لبنی وابسته به شیر خام است
گروه اقتصادی:حاشیه سود ۱۰ شرکت لبنی در بورس اوراق بهادار در سه ماهه اول امسال متوسط فقط یک درصد بوده در حالی که انتظار صنعت طبق قوانین موجود کشور حداقل ۱۴ درصد است. عضو هیئت مدیره انجمن صنایع فراورده های لبنی محمد فربد با اشاره به اینکه میان درآمد و هزینه های مردم توازنی برقرار نیست، گفت: نه مردم مقصر هستند که در خصوص گرانی ها گلایه دارند و نه تولیدکنندگان و حاشیه سود ۱۰ شرکت لبنی به عنوان نمونه در بورس اوراق بهادار در سه ماهه اول امسال متوسط فقط یک درصد بوده در حالی که انتظار صنعت طبق قوانین موجود کشور حداقل ۱۴ درصد است.

وی با بیان اینکه در بازار صنعت لبنیات، رقابت بسیار شدیدی حاکم است، اظهار کرد: هر روز یک شرکتی در حال عرضه محصولی با قیمت تخفیفی در فروشگاه ها است و این نشان از مشکل دار بودن بخش فروش است به خاطر اینکه مصرف کننده توان مناسبی برای خرید ندارد بنابراین تولیدکنندگان مجبور به کاهش دادن قیمت ها تحت عنوان تخفیف هستند و در نهایت منجر به کاهش سود مورد انتظار یا سود قانونی می شود.

بسته بندی ها بیش از ۱۰ درصد بر قیمت کالا تاثیر گذار نیست
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع فراورده های لبنی ایران در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با اظهار به اینکه بسته بندی ها بیش از ۱۰ درصد بر قیمت کالا تاثیر گذار نیست، گفت: قیمت شیر خام بیشترین اثر را بر قیمت تمام شده دارد. هم اکنون قیمت مصوب شیر خام در درب دامداری ۶۴۰۰ تومان است و بستگی به بعد مسافت عدد ۶۵۰۰ تا ۶۶۰۰ تومان قیمت تمام شده واحدهای لبنی است.

وی اشاره کرد: برای تولید هر یک کیلو پنیری که عموما تحت عنوان «پنیر سفید» مصرف می شود، نیاز به ۵.۲ کیلو شیر است. یعنی برای تولید ۴۰۰ گرم پنیر ۲ کیلو شیر مصرف می شود که هم اکنون کارخانه باید برایش قریب به ۱۳ هزار تومان هزینه پرداخت کند. از کارخانه تا مغازه نزدیک به ۱۰ درصد اضافه می شود و مغازه دار هم ۱۵ درصد مطالبه می کند. حاشیه سود صنعت با این احتساب در بهترین حالت ۴ درصد است.

فربد به هزینه های بسته بندی اشاره کرد و گفت: صنعت لبنیات به هزینه های بسته بندی توجه دارد و سعی می کند از روش هایی استفاده نماید که پایین ترین قیمت باشد.وی اظهار کرد: ما باید قدرت خرید مردم را بالا ببریم تا بتوانند از پس هزینه ها بربیایند. متاسفانه عدم تعادل قدرت خرید مردم و بالا بودن قیمت ها باعث فشار بر مردم و این صنعت شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *