به روز شده در ۱۴۰۰/۰۸/۰۲ - ۲۰:۰۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ ساعت ۱۶:۱۷
کد مطلب : ۲۹۹۰۶۳

لوکاشنکو در مظان اتهام قاچاق مهاجران

لوکاشنکو در مظان اتهام قاچاق مهاجران
گروه بین الملل:  لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس متهم شده که در قاچاق مهاجران غیرقانونی به آلمان دست داشته است. بلاروس در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا مرزهای خود برای عبور غیرقانونی مهاجران را بازگذاشته است.
از ماه اوت تا کنون حدود چهار هزار مهاجر و پناهجو به طور غیرقانونی از طریق مرز مشترک بلاروس و لهستان وارد آلمان شده‌اند. برخی نهادهای آلمانی پیگرد قضائی آلکساندر لوکاشنکو، رهبر بلاروس را به اتهام عبور دادن غیرقانونی مهاجران به آلمان در دستور کار قرار داده‌اند. این ظن وجود دارد که رئیس جمهوری بلاروس در قاچاق مهاجران به آلمان نقش داشته است.بر پایه آمار پلیس فدرال آلمان تنها در هفته نخست ماه اکتبر بیش از هزار و ۱۸۰ نفر از طریق مرزهای بلاروس و لهستان به طور غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند.
پلیس فدرال در هفته گذشته ۲۹۱ مورد عبور غیرقانونی از مرز مشترک میان آلمان و لهستان را ثبت کرده است. اغلب مهاجران غیرقانونی شهروندان عراق و سوریه هستند که بسیاری از آنها با ویزای تحصیلی وارد بلاروس شده‌اند.گفته می‌شود مهاجران غیرقانونی دستگیر شده توسط نیروهای امنیتی به مرزهای خارجی اتحادیه اروپا در لهستان منتقل شده‌اند. این بحران پس از آن آغاز شد که بلاروس مرزهای خود با سه کشور عضو اتحادیه اروپا را برای عبور پناهجویان باز گذاشت.لیتوانی، لهستان و لتونی از چند ماه پیش به خاطر ورود موج گسترده‌ای از پناهجویان و مهاجران غیرقانونی که بلاروس راه ورود آنها به این کشورها را باز گذاشته به شدت ناخشنود و معترض‌اند.
حدود سه ماه پیش اتحادیه اروپا در واکنش به سرکوب، آزار و تعقیب منتقدان در بلاروس، تحریم‌های سختی علیه الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس اعمال کرد.
دولت لوکاشنکو در اقدامی تلافی‌جویانه که با انتقادهای بین‌المللی شدیدی روبرو شده مرزهای خود با کشورهای لیتوانی، لهستان و لتونی را باز گذاشت تا مهاجرانی که اغلب از کشورهای خاورمیانه هستند بتوانند وارد اتحادیه اروپا شوند.ظن قوی وجود دارد که ماموران بلاروس به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده و هدفمند مهاجران را وارد کشور کرده و از طریق مرزهای شرقی اتحادیه اروپا به داخل کشورهای عضو اتحادیه قاچاق می‌کنند.مقامات مسئول لهستان می‌گویند تنها در ماه سپتامبر حدود هفت هزار نفر کوشیده‌اند از مرز بلاروس وارد این کشور شوند. لیتوانی و لتونی کار مسدود کردن مرزهای خود با بلاروس را آغاز کرده‌اند و لهستان در مناطق مرزی وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است.


 
برچسب ها: بلاروس
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *