کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

هادی العامری: نتایج انتخابات را به هیچ قیمتی نمی‌پذیریم

ادعای دستکاری در نتایج انتخابات عراق

20 مهر 1400 ساعت 17:28

گروه بین الملل: رهبر ائتلاف فتح، گروه مورد حمایت ایران در عراق که نتایج ضعیفی در انتخابات پارلمانی به دست آورده، گفت: نتایج رسمی انتخابات را "به هیچ قیمتی" نمی‌پذیرد!


هادی العامری در بیانیه‌ای کوتاه مدعی "دستکاری" در نتایج شد و هشدار داد که این ائتلاف "با تمام قوا" از آرای نامزدهای فتح و رای‌دهندگان دفاع خواهد کرد. نتایج اولیه انتخابات عراق نشان می‌دهد که ائتلاف فتح، شاخه سیاسی حشد شعبی - نیروهای مسلح حامی ایران در عراق - تنها ۱۵ کرسی به دست آورده که شکستی سخت برای این ائتلاف به حساب می‌آید. این گروه در انتخابات قبلی بیش از ۵۰ کرسی کسب کرده بود.کمیسیون انتخابات عراق اعلام کرده که معترضان می‌توانند تا سه روز بعد از اعلام نتایج نهایی به این کمیسیون شکایت کنند.
بر اساس نتایج اعلام‌شده جریان صدر به رهبری مقتدی صدر بیش از ۷۰ کرسی کسب کرده و بعد از آن ائتلاف تقدم، متشکل از احزاب و گروه‌های سنی، ائتلاف شیعه دولت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست وزیر پیشین عراق و حزب دموکرات کردستان با بیش از ۳۰ کرسی در رده‌های بعدی قرار دارند.
کتائب حزب‌الله: برای مرحله‌ای حساس آماده باشید!
پیش از این هم یکی از رهبران ارشد "کتائب حزب‌الله" از گروه‌های مسلح وابسته به ایران در عراق، نتایج انتخابات را "تقلب و فریبکاری بزرگ" خوانده بود.ابوعلی عسکری که مسئول امنیتی کتائب معرفی شده از گروه‌های مقاومت در عراق خواست آماده "مرحله‌ای حساس" باشند.
او انتخابات پارلمانی عراق را چیزی در حد "همه‌پرسی‌های رژیم گذشته" توصیف کرد و در توییتی نوشت: "به خاطر عهدی که با ملتمان بسته‌ایم اعلام می‌کنیم که با قاطعیت برای بازگردان اوضاع به مسیر درست تلاش می‌کنیم."این فرمانده کتائب حزب‌الله، نیروهای حشد شعبی را هدف اصلی این انتخابات خواند و از گروه‌های متحد خواست که برای دفاع از حشد آماده باشند.
مقتدی صدر، رهبر ائتلاف برنده در انتخابات، در سخنرانی خود گفت که تنها دولت باید کنترل سلاح را در دست داشته باشد و خواهان ممنوعیت استفاده از سلاح خارج از محدوده اختیار دولت شد. او گفت این ممنوعیت باید شامل کسانی هم بشود که خود را "محور مقاومت" می‌دانند.
پیروزی پسر وزیر دفاع  صدام در انتخابات
 خالد سلطان هاشم، پسر وزیر دفاع دولت صدام موفق به کسب کرسی در پارلمان آینده این کشور شده است.
دادگاه فرجام خواهی فدرال عراق شکایت ارائه شده از سوی پسر وزیر دفاع نظام صدام را و بازگشتش برای شرکت در انتخابات را قبول کرده بود.سند رسمی امضا شده از سوی قاضی کاظم عباس نایب رئیس دادگاه فرجام خواهی موافقت دادگاه با بازگشت خالد سلطان هاشم به رقابت‌های انتخاباتی را نشان داد. این بعد از قبول اعتراض او نسبت به مشمول شدنش در تدابیر سازمان بازخواست و عدالت است.دادگاه اعلام کرد، هاشم هیچ گونه نسبتی با سازمان‌های سرکوب‌گر دوره صدام ندارد و شامل این تدابیر نیست.هاشم از نامزدهای حوزه ششم انتخابی استان نینوا است و از سوی کمیسیون انتخابات عراق کنار گذاشته شد زیرا مشمول تدابیر بعث زدایی بود.
سازمان بازخواست و عدالت در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد که ماموریتش ممنوع الفعالیت کردن رهبران حزب بعث و بقایای نظام صدام در پست‌های دولتی و رسمی عراق بود.پدر خالد پست‌های عدیده‌ای در نظام صدام داشت از جمله استاندار نینوا، رئیس ستاد ارتش و وزیر دفاع عراق در برهه زمانی از ۱۹۹۵ تا زمان سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ بود.
واکنش برهم صالح به نتایج اولیه انتخابات عراق
رئیس جمهور عراق به کسانی که در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شده‌اند تبریک گفت. برهم صالح،  در توییتی نوشت: من به کسانی که در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شده‌اند صمیمانه تبریک می‌گویم و امیدواریم پارلمانی تشکیل شود که بیانگر اراده و خواست مردم باشد و خواسته‌های آن‌ها را برای اصلاحات اجرا کند و دولتی کارآمد تشکیل دهد که حامی منافع عالی کشور باشد. مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز در توییتی به کسانی که در انتخابات پیروز شده‌اند و گروه‌های سیاسی که پارلمان آتی را تشکیل خواهند داد، تبریک گفت.نتایج اولیه و مسئولان دولتی و سخنگوی جریان صدر عراق اعلام کردند که مقتدی صدر، رهبر جریان صدر در جایگاه نخست نتایج انتخابات پارلمانی قرار گرفته است. به گفته منابع این جریان به ۷۳ کرسی در پارلمان از مجموع ۳۲۹ کرسی دست یافته است.
نظر هیئت اروپایی ناظر بر انتخابات عراق
رئیس هیئت اروپایی ناظر بر انتخابات عراق اعلام کرد که هیچ گونه تقلب یا نقضی طی روند انتخابات بر اساس نظارت آنها صورت نگرفته است.
رئیس هیئت اروپایی ناظر بر انتخابات عراق درباره اینکه برخی طرف‌های سیاسی کمیساریای انتخابات را به تقلب و دستکاری نتایج انتخابات متهم کرده‌اند، گفت: انتخابات بین تمام احزاب رقابتی بود. هیچ گونه نقضی درباره نتایج وجود ندارد و تمام اقدامات لازم برای ممانعت از دستکاری نتایج اتخاذ شد. ما با ناظران، رأی دهندگان و شهروندان صحبت کرده‌ایم و هیچ مشکلی طی روند انتخابات وجود ندارد.وی گفت: نتایج رقابتی بود و این مسئله جدیدی درباره امور سیاسی عراق نیست. اوضاع طی روز رأی گیری آرام و منظم بود و دلیلی برای اتهامات درباره تقلب و دستکاری نتایج وجود ندارد. هر فردی که شکایت دارد باید شکایت خود را به کمیسیون انتخابات ارائه کند. هیئت ما هیچ گونه فریبی طی روزهای انتخابات مشاهده نکرده است. امیدواریم اوضاع بعد از انتخابات نیز آرام باشد. این به نفع مردم عراق برای بهبود وضعیت دموکراسی است.
این مسئول گفت: هیچ نقضی درباره روند انتخابات صورت نگرفته است و ما از همگان می‌خواهیم بی طرف باشند. ما ارقام رسمی را در نظر می‌گیریم که کمیسیون انتخابات آن را اعلام کند. هیچ گونه تناقض یا اختلافی وجود ندارد. احزاب احتمالا ارقام داخلی از سوی نمایندگانشان داشته باشند. اگر شک و تردیدی دارند باید شکایت‌هایشان را به کمیسیون ارائه کنند و طبق قانون با آن برخورد خواهد شد.
 


کد مطلب: 299164

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/299164/ادعای-دستکاری-نتایج-انتخابات-عراق

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir