به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۰۹ - ۱۹:۱۹
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۳ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب : ۲۹۹۳۴۹
معیشت مهم است یا مسدودسازی اینترنت؟

دهن کجی مجلس به مردم

دهن کجی مجلس به مردم
گروه سیاسی: مجلس یازدهم که با هدف رفع مشکلات معیشتی مردم بر سر کار آمد، اما تا کنون نه تنها گره‌ای از مشکلات را باز نکرده بلکه بیشتر در جهت محدود کردن حقوق شهروندی گام بر می‌دارد. شاهد این مدعا هم پافشاری برای تصویب طرح صیانت از فضای مجازی است. طرحی که در صورت به تصویب رسیدن، بسیاری از ابعاد زندگی افراد جامعه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. اما مجلس گوش شنوایی برای شنیدن صدای مخالفان این طرح ندارد. چندان که دیدیم مرتضی آقا تهرانی رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در این باره عنوان کرد: «در خصوص بحث هشتاد و پنجی شدن طرح صیانت از کاربران فضای مجازی در یک روز ۲۰ هزار فحش به من داده شد و ۱۲۰ هزار پیج علیه ما راه انداختند، اگر ۱۰۰ میلیارد پیج هم ساخته می‌شد ما کار خودمان را خواهیم کرد.»
 از آن سوی دیگر هم بیژن نوباوه دبیر اول کمیسیون طرح صیانت از فضای مجازی کسانی که مخالف این طرح هستند را افراد آزادی خواند که فساد و فحشا ایجاد می‌کنند و به همین دلیل با این طرح مخالف هستند.
اما دهن کجی مجلسی نشینان به نظرات متخصصان و عامه مردم تنها محدود به طرح پر هیاهو صیانت از کاربران در فضای مجازی نیست. نمایندگان اخیرا در پی بررسی طرحی هستند که انتشار اطلاعات اموال مالی و دارایی مسئولان را به طور کامل محرمانه می کند. نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس در این باره گفته است: بر اساس مصوبه کمیسیون تمامی مراجعی که به نحوی از اموال مسئولان اطلاع دارند باید اطلاعات مالی آن‌ها را برای ثبت در سامانه در اختیار قوه قضائیه قرار دهند حجت الاسلام حسن نوروزی گفته «همچنین بر اساس تبصره ماده ۳، اطلاعات سامانه مدنظر به طور کامل محرمانه بوده و به هیچ وجه نباید منتشر نشود و باید در حفظ و نگهداری آن دقت کامل شود.»
گذشته از این دو نمونه، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بودیم که مجلس طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را کلید زد. در این طرح محدودیت‌هایی برای سن، میزان تحصیلات و سوابق کاری داوطلبین انتخابات ریاست جمهوری گذاشته شده بود که به باور منتقدانش چیزی جز محدود کردن حضور کاندیدا‌ها در انتخابات ریاست جمهوری را در پی ندارد. اگر چه پس از چندین بار رفت و آمد میان مجلس و شورای نگهبان به طور موقت از دستور کار مجلس خارج شد، اما بنا بر گفته‌های محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس به انتخاب، نمایندگان به دنبال این هستند که جلساتی با شورای نگهبان و هیئت عالی نظارت داشته باشند تا اصلاحات این طرح انجام شود.
نمایندگان همچنین با طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، بازهم به دنبال افزایش نقش شورای نگهبان هستند و تنزل جایگاه نمایندگی هستند. گواه این مدعا را هم در بخشی از این طرح می‌بینیم که هرگاه هیئت نظارت تشخیص دهد یک فرد از لحاظ اعتقاد به جمهوری اسلامی، قانون اساسی، اسلام، ولایت فقیه و صحت و سلامت جسمی رو به زوال است، این را باید به شورای نگهبان گزارش کند؛ بنابراین شورای نگهبان می‌تواند نماینده را برکنار کند که در صورت به تصویب رسیدن این طرح، دستاوردی جز خود سانسوری نمایندگان و تضییع حقوق ملت را به همراه نمی‌آورد.
آنچه از عملکرد مجلس یازدهم بر می‌آید این است که علیرغم اینکه نمایندگان این دوره هر چند با مشارکت حداقلی توانستند بر کرسی‌های مجلس بنشینند، اما بر خلاف شعار‌های خود نه تنها از دغدغه‌های اصلی و معیشتی مردم چیزی را کاهش ندادند بلکه با پشت کردن به انتقادات و سخنان اکثریت جامعه، مشکلی را هم به مشکلات اضافه خواهند کرد.

 
مرجع : سایت انتخاب
برچسب ها: مجلس

۱۴۰۰/۰۷/۲۳ ۰۹:۵۱
اسم مجلس رانتی و حداقلی رو گذاشتند انقلابی برای انحراف ذهن مردم. (377900)
علی
Turkey
۱۴۰۰/۰۷/۲۳ ۱۲:۰۸
این مجلس انقلابی است! مجلسی که اصلاً مردمی نیست و برای مردم هم مایه نمی گذارد ، حرف زدن را همه بلدند عمل چی؟! (377903)
۱۴۰۰/۰۷/۲۳ ۱۷:۵۱
وای بحال ملتی که نوباوه لارستانی و آقا تهرانیها نماینده مجلس آن باشند (377916)
۱۴۰۰/۰۷/۲۳ ۱۹:۲۴
تنها راه برون رفت از مشکلات فعلی انحلال این مجلس و دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام و آزاد است. هر روز تأخیر در این امر زیان های جبران ناپذیری دارد. برادران ارزشی توجه کنند که اگر انتخابات آزاد باشد روحانی هم رأی نمی آورد؛ بنابراین لوس بازی در نیاورند. در ضمن با فیلتر شکن کامنت گذاشته ام. سایبری های عزیز لطفاً در کامنتهای پولی تان به سکونت من در خارج از کشور اشاره نفرمایید. (377922)
۱۴۰۰/۰۷/۲۴ ۰۸:۵۵
مجلس و نمایندگان اون کاره ای نیستند ... ستور دارند که اینترنت رو تعطیل کنن (377941)