به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۰۹ - ۱۹:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۳ ساعت ۱۲:۰۷
کد مطلب : ۲۹۹۳۶۷

آقای رئیسی! «تخت جمشید» را دست کم نگیرید

آقای رئیسی! «تخت جمشید» را دست کم نگیرید
گروه سیاسی: مجید مرادی؛ فعال رسانه‌ای و دکترای علوم سیاسی در یادداشتی به اظهارات اخیر رئیسی درباره تخت جمشید واکنش نشان داد.
او نوشت:  آقای رئیسی گفته اند: " پیام بنای تخت جمشید خطاب به ستمگران است که ببینند سرنوشت کسانی که به مردم ظلم می‌کنند، چیست"* به نظر می رسد آقای رئیسی احتمالا خواسته اند بگویند پیام ویرانی-و نه بنای- تخت جمشید این است که سرنوشت ظالمان مایه عبرت است!
 اگر واقعا منظورشان همین باشد باید پرسید که از ویرانی - البته- بخشی از این بنای باشکوه که اکنون می تواند به لطف توریسم بخشی از بودجه سالانه کشور را تامین کند چه خیر و برکتی قرار است نصیب ایرانیان شود؟ شاید هم قصدشان این بوده که بگویند در ساختن چنین بنای باشکوهی به بسیاری از مردم ظلم شده است و این بنا یادآور ظلمی است که به مردم شده است. درست همان گونه که دکتر شریعتی پس از بازدید از اهرام مصر در جزوه "آری این چنین بود برادر" از ظلم و ستمی که بر کارگران در مسیر چند صد کیلومتری حمل هرم ها تا محل کنونی این بنای باشکوه رفته سخن گفته است و البته دقت و وثاقت آن تاریخ سرایی هم محل تردید است.
 اگر منظور رئیسی همین باشد که باید گفت بر اساس چه اسنادی چنین ادعایی می‌کنند؟! ای کاش ایشان مشاورانی داشت تا به ایشان گوشزد می‌کردند هر سخن غیر دقیقی را بر زبان نرانند.
 ای کاش مشاوران ایشان به ایشان می‌گفتند تا به ایرانی بودن خود افتخار کند زیرا هزاران لوح خشتی و تعدادی لوح سنگی که در سال ١٣١٢ توسط باستان شناسان در گوشه شمال غربی تخت جمشید کشف شده گویای آن است که کارگران نه تنها در تخت جمشید بلکه در تمامی اماکن و تأسیسات دولتی (برخلاف کارگران سازنده اهرام مصر) حقوق کافی دریافت می‌کرده‌اند و علاوه بر آن از "جیره ماهیانه" برخوردار بود اند و عجیب تر این که همه آنها «بیمه» بودند و مدت کارشان در روز هشت ساعت بوده است. جناب آقای رئیسی! شما رئیس جمهور ایران هستید و باید حواستان را جمع کنید و این بنای باشکوه و آن قوانین و سنت‌های افتخارآمیز را دست کم نگیرید.

 

۱۴۰۰/۰۷/۲۳ ۱۹:۲۱
کاش از اطلاعات تاریخی سردار نقدی استفاده می کردنند واقعا چرا با صاحب نظران مشورت نمی کنند (377921)
۱۴۰۰/۰۷/۲۳ ۲۲:۲۶
ای کاش ، ایران و ایرانی را قبول داشتند!!! شاید این سرنوشت نصیبمان نمی شد. (377935)
۱۴۰۰/۰۷/۲۴ ۰۸:۰۵
چه انتظار دارین (377940)
هوشنگ
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۷/۲۵ ۱۱:۱۳
با سلام
به نظر می رسد منظور آقای ریسی این است که:
کسانی که ستمگر هستند و به مردم ظلم می کنند نمی توانند مانند پادشاهان ایران و بنای تخت جمشید اینچنین پایدار و بیادماندنی و سرافراز باشند.
و اگر کسی ظالم باشد مانند تخت جمشید ماندگار نخواهد شد و از ماندگاری تخت جمشید ظالمان باید درس بگیرند. (378004)
۱۴۰۰/۰۷/۲۸ ۲۰:۵۴
همه کتیبه های هخامنشی با ستایش خدای یگانه ( اهورامزدا ) آغاز می شود و آرزوی پادشاه به دور بودن این سرزمین و مردمانش از دشمن دروغ و خشکسالی است. (378209)