به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۰۷ - ۲۱:۳۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ ساعت ۱۱:۲۲
کد مطلب : ۲۹۹۷۰۱
محوطه پاسارگاد ارتباطی به کشاورزی مردم منطقه ندارد

دنیا به تخت‌جمشید احترام می‌گذارد، خودمان نه!

گروه سیاسی: یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: تخت‌جمشید نماد ملی و یک میراث گرانبها است نباید تخریب و تحقیرش کنیم.
دنیا به تخت‌جمشید احترام می‌گذارد، خودمان نه!
به گزارش ایلنا، علی اکبری درباره اظهارات اعضای هیأت دولت هنگام بازدید از تخت جمشید گفت: حرف‌هایی که گفته شد جای نقد دارد؛ چراکه تخت جمشید نماد هنر، مهندسی و معماری است و بیش از ۲۵ قرن دوام آورده است. تخت‌جمشید باعث عبرت نیست، بلکه یک شاهکار و میراث ملی است و ما نباید تخریب و تحقیرش کنیم. وی ادامه داد: من نمی‌دانم در چه شرایطی آن سخنان گفته شد اما به اعتقاد من خیلی زیبنده نبود؛ ما باید بیشتر از آنکه به معایب توجه کنیم، به حاصل دانش، معماری، مهندسی و ابزارهایی که آن زمان تخت جمشید با آن‌ها بنا شد توجه داشته باشیم، بنایی که شاید بخشی از آن هنوز کشف نشده است و باز هم تاکید می‌کنم این مجموعه میراث ملی ماست و در دنیا قابل احترام است.

اکبری در مورد سخنان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مبنی بر این‌که حریم پاسارگارد مانع کشاورزی مردم در منطقه شده است، عنوان کرد: به هیچ وجه چنین حرفی درست نیست، این ۲ مسئله حریم‌شان با یکدیگر فرق می‌کند، محوطه پاسارگاد محل کشاورزی نیست و به اعتقاد من اصلاً آن‌گونه که می‌گویند نیست. وی ادامه داد: بله؛ اساساً این منطقه کشاورزی است و معاش مردم از طریق دامداری و کشاورزی می‌گذرد اما به اعتقاد من ارتباطی به اینکه مردم پاسارگاد به‌دلیل مقبره کوروش نمی‌توانند کشاورزی کنند، ندارد.
نماینده پیشین مجلس یادآور شد: چند سالی است روز کوروش مردم به مقبره می‌آیند که باعث اعمال محدودیت‌هایی برای ساکنین آنجا شده است که این هم راه‌حل‌هایی دارد، موافقان و مخالفان بنشینند و با یکدیگر صحبت کنند، اما نمی‌شود راه را روی مردم ببندیم و بگوییم کشاورزی مردم مانده است این حرف‌ها به اعتقاد من کارشناسی نیست.

۱۴۰۰/۰۷/۲۵ ۱۲:۴۳
این ... هنوز مفهوم میراث فرهنگی را همانند دوستانشان طالبان ،نمی فهمند. جناب وزیر میراث فرهنگی ! این آثار ملی 2500 سال آنجا هستند وتو آن را مشکل می خوانی.دشمنی با فرهنگ ایرانی برایتان ذلت و خواری خواهد آورد. (378009)
حیدر انصاری
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۷/۲۵ ۱۲:۴۶
واقعا کسی که شما را به وزارت انتخاب کرده باید از تمام ایرانیها معذرت خواهی کنه چون شما لایغ این پست نیستی (378010)
۱۴۰۰/۰۷/۲۶ ۰۹:۰۲
از کی تا حالا بفکر کشاورزی مردم افتادید شما با زدن سدهای غیر کارشناسی چاهای آب مردم را چشکاندید الان بفکر کشاورزی مردم افتادید ۴۰ ساله کاری نشده درد یکسال دو سال نیست (378098)
۱۴۰۰/۰۷/۲۶ ۱۸:۱۵
... تخت جمشید یا هر بتا یا اشیا تتاریخی شناسنامه یک ملت کشوره (378141)