به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۰۷ - ۱۸:۳۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ ساعت ۱۴:۴۰
کد مطلب : ۲۹۹۸۰۱
سیاف: طالبان عامل شکل‌گیری عملیات‌ انتحاری در افغانستان است

طالبان جنایاتش را با نام «داعش» انجام می‌دهد

گروه بین‌الملل: عضو پیشین پارلمان افغانستان می‌گوید که طالبان زیر نام «داعش خراسان» برنامه‌های ناتمام خود را پیش می‌برند.»  
طالبان جنایاتش را با نام «داعش» انجام می‌دهد
به گزارش شفقنا، دکتر محی‌الدین مهدی، در صفحه فیسبوکش نگاشته است: «آنانی که زیر نام داعش‌خراسان دست به اعمال وحشیانه می‌زنند، عرب نیستند، بلکه طالبانی‌اند که برنامه‌های ناتمام خود را پیش می‌برند.» مهدی همچنین افزوده است: «نخستین مردمانی که به خلافت عربی نه گفتند، خراسانیان بودند؛ طاهر بن حسین فوشنجی، در سال ۲۰۵ق(۱۲۴۰سال قبل) نام مأمون‌الرشید خلیفه‌ی عباسی را از خطبه بر انداخت و خود را حکمران مستقل خراسان خواند». وی ادامه داد: «آنانی که زیر نام «داعش‌ خراسان» دست به اعمال وحشیانه می‌زنند، عرب نیستند؛ بلکه طالبانی‌اند که برنامه‌های ناتمام خود را پیش می‌برند.

سیاف: طالبان عامل شکل‌گیری عملیات‌های انتحاری در افغانستان است
عبدالرب رسول سیاف، از رهبران قومی و مذهبی در افغانستان، در واکنش به حمله مرگبار بر مسجد «امام بارگاه فاطمیه» شعیان در شهر قندهار، اقدامات گذشته طالبان در انجام حملات مشابه را عامل شرایط کنونی دانسته است.
این رهبر مذهبی، شنبه 16 اکتبر، (24 میزان)، در فیس‌بوک خود، خطاب به طالبان، چرخاندن حکم شریعت بر اساس خواهشات نفسانی و مصالح شخصی را «بزرگترین جنایت» عنوان کرده است. او حملات انتحاری و انفجار را «عمل زشت و ناروا» خوانده و افزوده است، حملات انتحاری که پیشتر از سوی گروه طالبان انجام می‌شدند و اکنون از سوی «داعش» صورت می‌گیرند را همواره محکوم کرده است. بر بنیاد اظهارات او، چند سال قبل با استناد به آیات قرآن و احادیث پیغمبر، حکم شریعت در مورد انتحار و انفجار را بیان کرده و آن را «ناجایز» خوانده بود، اما افراد و گروه‌هایی که مشغول این جنایات بودند از جایز بودن آن دفاع کردند.
به نظر می‌رسد منظور سیاف گروه‌ طالبان است که نیروهایی ویژه تحت عنوان «استشهادی» برای حملات انتحاری آموزش می‌دادند و از آنها در حملات‌شان علیه مخالفان و مردم استفاده می‌کردند. او با مخاطب قراردادن طالبان، گفت: «سوال من این است که آیا کمپ‌های تربیت افراد انتحاری بسته شده یا حال هم به کار خود ادامه می‌دهند.» سخنان سیاف در حالی است که طالبان پیش از این بارها دست به چنین حملات مرگبار انتحاری زده‌اند و هزاران نفر را به کام مرگ فرستادند، اما اکنون حملات اخیر «داعش» بر مساجد هزاره‌ها و شیعیان را «جنایت بزرگ» عنوان می‌کنند. وقوع حمله انتحاری، جمعه 15 اکتبر، در مسجد شیعیان شهر قندهار در جنوب افغانستان 62 کشته و 90 زخمی بر جای گذاشت. این انفجار در مسجد «امام بارگاه فاطمیه» شهر قندهار رخ داده است. تداوم حملات هدفمند بر اقلیت‌های قومی و مذهبی در این کشور با نگرانی‌های گسترده سازمان ها و نهادهای حقوق بشری بین المللی روبرو شده است.
برچسب ها: طالبان و داعش