به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۱۶ - ۲۱:۲۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ ساعت ۱۰:۱۴
کد مطلب : ۳۰۰۱۳۷

هشدار بارش باران و سیلاب در برخی استان‌ها

هشدار بارش باران و سیلاب در برخی استان‌ها
گروه جامعه: سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به بارش باران شدید، آبگرفتگی معابر و وقوع سیلاب در برخی استان‌ها از ورود سامانه بارشی جدید به کشور خبر داد.بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی از امروز تا پنجشنبه در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارندگی، وزش باد شدید موقتی و گاهی رعدوبرق پیش بینی می‌شود.

روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه با نفوذ جریانات سرد شمالی کاهش ۵ تا ۱۰ درجه‌ای دما در نوار شمالی و تشدید بارش‌ها در استان‌های ساحلی دریای خزر و شمال شرق روی خواهد داد.بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه در بخش‌هایی از استان‌های کردستان، زنجان، قزوین، البرز و تهران بارش پیش بینی می‌شود. در این دو روز در ارتفاعات و مناطق سردسیر و استان‌های واقع در نوار شمالی کشور بارش برف پیش بینی شده است.

روز جمعه در برخی مناطق استان‌های واقع در شرق کشور، جنوب شرق و مرکز بارش پراکنده پیش بینی می‌شود. شنبه هفته آینده با ورود سامانه بارشی جدید به کشور در شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر و استان‌های قزوین، البرز و تهران بارش‌ها شروع می‌شود.
توصیف سامانه: بارش شدید باران همراه با کاهش دما زمان
شروع: چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ زمان
پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
نوع مخاطره: بارش شدید باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما (۵ تا ۱۰ درجه)، در ارتفاعات رشته کوه البرز بارش برف.
منطقه اثر: گیلان، مازندران، گلستان و شرق اردبیل.
اثر مخاطره: بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر، سیلاب و طغیان رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌ها، تاخیر یا احتمال لغو پروازها، یخبندان جاده‌های کوهستانی.
توصیه:اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در تردد جاده‌های کوهستانی، لزوم آمادگی راهداری‌های مناطق کوهستانی سردسیر برای مواجهه با برف و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از خسارات محصولات زراعی و باغی.
برچسب ها: هواشناسی بارندگی